Mes kaltinam! Į protestą prie Seimo plūdo tūkstančiai, tauta skandavo „Gėda!“

Protesto akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Protesto akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-03-15 16:41
AA

Ketvirtadienio popietę priešais Seimą esančioje Nepriklausomybės aikštėje surengtas protestas po Seimo balsavimo dėl Mindaugo Basčio, kaltinamo sulaužius Seimo nario priesaiką ir pažeidus Konstituciją, apkaltos rezultatų. Į „Laisvės TV“ inicijuotą protestą suplūdo tūkstančiai lietuvių. 

Apsigobę Lietuvos vėliavomis ir rankose laikydami plakatus žmonės prie Seimo pradėjo rinktis likus dar valandai iki paskelbto protesto laiko.

„Mūsų išrinktas Seimas peržengia vieną ribą po kitos. Bet ši diena ypatingai gėdinga. Pamynęs Konstitucinio teismo sprendimą, bailiai pasislėpęs po slaptu balsavimu Seimas galutinai diskreditavo save kaip instituciją, galinčią valdyti šitą valstybę.

„Aš kaltinu“ – atvirame laiške Prancūzijos prezidentui 1898 metais rašė žymusis Emilis Zola. Mes, laisvos Lietuvos valstybės piliečiai, šiandien sakome: „Mes kaltinam!“ Nenuleiskime galvų, nenudurkime akių ir nedūlinkime į šešėlį! – kvietime ateiti protestuoti rašė mitingo organizatoriai. – Iškėlę galvas garsiai ir drąsiai pasakykime šitam Seimui – jūs davėte priesaiką tarnauti Tėvynei, demokratijai ir žmonių gerovei. Mes kaltinam, kad jūs ją pamiršote!“

Ateiti į mitingą žmones ragino ne tik „Laisvės TV“ ir Andrius Tapinas, bet ir gausus būrys žinomų visuomenės veikėjų, pavyzdžiui, Saugirdas Vaitulionis, Dovilė Filmanavičiūtė, Nijolė Oželytė, Beata Nicholson, Vaidas Baumila ir kt. Įkvepiančias kalbas rėžė ir nemokamus muzikinius pasirodymus surengė „Žalvarinis“, Jurgis Didžiulis, „The Roop“, „Skamp“ ir Bjelle.

„Reikia meluoti taip, kaip jiems – akimis. Parodykit meluojančias akytes!“ – ant scenos pasirodęs J.Didžiulis kandžiai priminė šios kadencijos Seimo skandalus ir paragino susirinkusiuosius garsu parodyti politikams, jog tauta nepatenkinta jų sprendimais.

„Mes turime daug meilės Lietuvai, bet kartais nepakankamai meilės saviems. Mes norime pokyčių, bet neužtenka jų reikalauti. Reikia paieškoti, kaip patiems virsti pokyčiu. Rekomenduočiau susipažinti su savo kaimynais“, – vienybę ir artumą sužadino Jurgis.

Protesto akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Vėliau Jurgis užleido sceną protesto organizatoriui A.Tapinui.

„Šiandien Ramūnas Karbauskis viešai pasakė, kad žino, kas organizuoja šitą mitingą. Jis gali parodyti pirštu gal į vieną partiją, gal į dar kažką, bet jis sako, kad tai ne mes. Žinot, man labai gaila Ramūno Karbauskio, nes jie, sėdintys toje institucijoje, įsivaizduoja, kad tik jie gali tvarkyti reikalus, organizuoti, priimti sprendimus. Jie mano, kad atėjo valdyti ir nebesupranta, kad yra žmonės, pilietinė visuomenė, kuri gali suorganizuoti protestą ir teisėtai išrinktai valdžiai taikiu būdu pasakyti: publika, jūs darot ne taip.

Šiandien mes atėjom čia ir visi kartu sakome šiai institucijai taikiai, gražiai, su vėliavomis ir su vyčiais: mes šiandien jus kaltiname. Kaltiname šitą Seimą. Seime yra daug protingų gerų žmonių, bet šiandien dėl šios institucijos mums yra gėda“, – kalbėjo A.Tapinas, o jo žodžius palydėjo minios skandavimas: „Gėda! Gėda!“

„Lietuvos piliečiai, ką mes išsirinkome? Jūs pasižiūrėkite, kas ten sėdi. Ne tik vagys, bet ir vidutinybės, kurių dauguma gyvenime nieko nėra pasiekę, bet labai nori užsidirbti ir įlįsti čia, nes nori užsidirbti geras algas. Čia atėjo žmonės, kurių dauguma yra kvailiai. Ir kaip jie gali svarstyti ir priiminėti įstatymus, kuriuos mes turime vykdyti? Jūs pažiūrėkite, kokie tie įstatymai, kaip juos priima, kaip juos apiformina. Plėšyti žurnalus. Ar tai yra įstatymas?

Mes juos išsirinkome. Rinkimai yra atsakomybė visiems mums. Jeigu mes būtume važinėję po kaimus, mažus miestelius ir kalbėję, aiškinę, kad tie žmonės kaimuose yra apgaudinėjami, galbūt būtų buvę kitokie rinkimai. Šiandien mes matome, kad esame abejingi rinkimams. Kviesčiau nusikratyti šito ir suprasti, kad rinkimai yra mūsų visų reikalas. Mūsų apsisprendimas turi būti tikras, pilietiškas“, – protesto metu į minią kreipėsi maestro Donatas Katkus.

„Vos prieš mėnesį apimti valstybės šimtmečio euforijos džiaugėmės, degindami laužus, šventėme Lietuvos ateitį. O šiandien Seimas mus grūda atgal į praeitį. Susidaro įspūdis, kad Seimas gyvena kitame pasaulyje, kitoje epochoje – Viduramžiuose.

Kyla klausimas, koks Seimo narių-feodalų buvimo Seime tikslas? Ar Lietuvos gerovė? O gal lietuvių bendrabuvių gėris? Ne. Tikslas vienas – valdžia. Kuo daugiau valdžios, tuo daugiau žemių, tuo daugiau Europos pinigų. Jei esi valdžia, esi įstatymas. Tuomet viskas, ką darai, yra teisėta“, – kalbėjo architektas Algirdas Kaušpėdas ir kritikavo politikus, jog jie neveikia nieko, tik grumiasi dėl valdžios.

Protesto akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Susirinkusieji nušvilpė Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį. Politikas niekaip negalėjo pradėti kalbėti, tad A.Tapinui teko nuraminti minią, jog Seimo pirmininkas galėtų prabilti.

„Nepasakysiu nieko naujo kalbėdamas apie tai, kad atėjau čia pats. Nepasakysiu nieko naujo, kad prieš savaitę mes čia kėlėme vėliavas ir kalbėjome apie savo vienybę. Nepasakysiu nieko naujo, kad aš esu vienas iš trijų milijonų arba vienas iš ten esančių 141. Bet pasakysiu viena, kas jus, mus atvedė čia. Mus čia atvedė gėda. Ar man gėda? Gėda. Ar man gėda dėl Basčio? Ar man gėda dėl Pūko? Ar man gėda dėl Kildišienės? Ar man gėda dėl Skardžiaus? Aš čia atėjau todėl, kad man irgi gėda. Man gėda būti to Seimo pirmininku. Norėčiau būti direktoriumi, kad galėčiau ateiti ir pasakyti, kaip balsuoti“, – kalbėjo V.Pranckietis, o minia ir toliau skandavo žodį gėda.

Seimo pirmininkas išsisuko iš klausimo, ar jis pritaria pirmalaikiam Seimo paleidimui. Jo tylą minia ir vėl palydėjo švilpimu bei žodžiu GĖDA.

Vienintelis sprendimas – šitas Seimas turi eiti lauk ir pakeliui išmėžti Artūrą Skardžių.
Gabrielius Landsbergis

Mitingo organizatoriai suteikė galimybę susirinkusiems užduoti klausimus politikams. Bene aktualiausias klausimas buvo, ar V.Pranckiečiui nėra gėda dėl savo partijos vedlio Ramūno Karbauskio.

„Man kartais gėda dėl sprendimų. Apie patį asmenį neverta diskutuoti“, – trumpai atsakė politikas ir tik po skandavimo, jog yra bailys, pridūrė, jog jam gėda dėl situacijos su Greta Kildišiene.

„Liūdnai atrodė Seimo pirmininkas šioje scenoje. Nesitikėjo tokios reakcijos. Trūksta dar patirties politinės, jis nepripratęs prie tokios publikos reakcijos, – vėliau pasirodęs kalbėjo pats R.Karbauskis. – Mes galime išrinkti ir kitą pirmininką, jeigu jam gėda. Jeigu jam gėda, aš manau, kad jis turėtų atsistatydinti. Kodėl jam gėda, aš nesuprantu.“

Tūkstantinė minia nušvilpė R.Karbauskį. Jis tikino, jei ne „valstiečiai“, M.Basčio apkaltos nė nebūtų buvę. Tačiau publika sunkiai tvardėsi, kai Ramūnas dėl nenusisekusios M.Basčio apkaltos apkaltino konservatorius. „Pakišinėjo konservatoriai“, – tiesiai šviesiai pasakė R.Karbauskis.

„Vis tiek yra kažkokios tradicijos šeimoje. Pradėjome nuo kolūkių... Žingsnis po žingsnio, pagriausim ir valstiečių frakciją“, – su šypsena atsakė Gabrielius Landsbergis.

Protesto akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Socialdemokratas Gintautas Matonis siūlė nekaltini vieniems kitų. Pasak jo, kaltas visas Seimas. „Šiandien mes čia susirinkome todėl, kad manome, jog Seimas už tai yra atsakingas ir mes pasisakome už pirmalaikius Seimo rinkimus“, – pareiškė G.Matonis.

Liberalas Eugenijus Gentvilas pridūrė: „Kalbama skirtingomis kalbomis. Žmonės laisvi ir atėjo išsakyti, ką galvoja. Kažkam atrodo, kad kažkoks sąmokslas turi už to stovėti. Čia stovi laisvi žmonės, Ramūnai, suprask tai.“

Dar vienas opus klausimas – Artūro Skardžiaus likimas Seime. R.Karbauskis patikino, kad balsuos už jo pašalinimą, jei Konstitucinis teismas nuspręs, jog jis pažeidė įstatymą. Užtat tiek E.Gentvilas, tiek G.Matonis, tiek G.Landsbergis pareiškė, jog reikia tučtuojau spręsti A.Skardžiaus klausimą.

„Vienintelis sprendimas – šitas Seimas turi eiti lauk ir pakeliui išmėžti Artūrą Skardžių“, – sakė G.Landsbergis.

Tam, kad nepasikartotų 2009-ųjų istorija, kai prasidėjo riaušės, protestą prižiūrėjo gausios policijos pajėgos, o patys mitingo organizatoriai ragino nepasiduoti provokacijoms.

Kilus neramumams pats pasitraukė iš Seimo

  • Kovo 13 d. Seimas slaptu balsavimu nusprendė nenaikinti M.Basčio, kaltinamo sulaužius priesaiką ir pažeidus Konstituciją, mandato.
  • Už tai, kad būtų panaikintas Seimo nario mandatas, balsavo tik 72 Seimo nariai, 21 buvo prieš, 24 susilaikė, o 11 biuletenių buvo negaliojantys. Tam, kad mandatas būtų panaikintas apkaltos būdu, už tai slaptu balsavimu turi pasisakyti ne mažiau kaip 85 parlamentarai.
  • Apkalta M.Basčiui surengta po to, kai praėjusių metų gruodį Konstitucinis Teismas paskelbė, jog politikas sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpdamas ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.
  • Kaip rašo delfi.lt, apkaltos metu klausiamas, kodėl tęsė bendravimą su buvusiais KGB darbuotojais, nors žinojo apie jų ankstesnę veiklą, M.Bastys pareiškė, kad jų praeitį turi vertinti istorikai, o jam jie yra Lietuvos piliečiai.
  • Kovo 14 d. M.Bastys nusprendė pats pasitraukti iš Seimo. Tai jis pranešė po to, kai buvo pradėtas organizuoti protestas „Mes kaltinam!“

„Mes kaltinam!“ protestas prie Seimo (104 nuotr.)
+98