„Mezgimo jogos“ įkūrėja Rasa Aleksiupaitė: „Tai gelbsti nuo streso, o išmokti gali visi“
Tinklaraščio ir feisbuko grupės „Mezgimo joga“ įkūrėja Rasa Aleksiupaitė jau seniai atrado terapines mezgimo savybes. Raminantis, nuo kasdienio streso ir nerimo dėl pandemijos atitraukiantis užsiėmimas praverstų kiekvienam iš mūsų. O juk išmokti megzti, anot pašnekovės, visai paprasta.
Rasa pasakoja, kad mezgimą iš naujo atrado po vaikelio gimimo. „Manau, kad geriausi pasaulyje dalykai nutinka netikėtai ir neplanuotai. Nors mezgiau dar lankydama mokyklą, (buvau išmokyta mamos ir močiutės), tačiau mezgimą, kaip raminančią veiklą, prisiminiau tada, kai turėjau mažiausiai laiko. Kaip dauguma mamų, kurios, gimus vaikeliui, atranda save tam tikroje veikloje, taip ir aš prisiminiau mezgimo įgūdžius. Čia kaip išmokti važiuoti dviračiu ir atrasti vis naujus, dar nepramintus takus, – sako pašnekovė. – Mezgant vyksta daug įvairių procesų: kūrybinis, analitinis, susikaupiama, atsipalaiduojama. Kai pajunti, kad veikla padeda save realizuoti, o idėjos tampa apčiuopiamos, pasiekiama mezgimo jogos nirvana.“
Mezgimo nauda
Naują jogos rūšį Lietuvoje propaguojanti R. Aleksiupaitė pasidomėjo, ką apie šio terapinio užsiėmimo naudą kalba mokslininkai. „Mezgimas padeda geriau suprasti matematiką, lavina akių ir rankų koordinaciją, pojūčių integraciją, ugdo kantrybę ir atkaklumą, be to, moko susikaupti ir nurimti, būti čia ir dabar. Mokslininkai teigia, kad reguliarus psichikos stimuliavimas turi teigiamą poveikį atminčiai ir padeda atsinaujinti smegenų ląstelėms. Vienas tyrimas parodė, kad tokia veikla kaip mezgimas pastebimai sumažina nedidelius kognityvinius sutrikimus (pablogėjusią atmintį, negebėjimą susikaupti, susikoncentruoti ir pan.). Mokslininkų manymu, mezgimas turi didelę psichologinę ir socialinę naudą, gali neabejotinai pagerinti gyvenimo kokybę. Tai įgūdžių reikalaujanti, kūrybingumą didinanti ir gydomąjį potencialą turinti veikla“, – atskleidžia ji.
Tampa vis populiaresnis
R.Aleksiupaitė pastebėjo, kad susidomėjimas skirtingomis mezgimo technikomis, schemomis, siūlais išaugo karantino metu, tačiau jo netrūko ir anksčiau. „Paskutiniais metais labai išpopuliarėjo kolektyvinis mezgimas, mezgimo viešumoje dienos, įvairios mezgimo popietės bibliotekose ir panašiai. Vis dėlto, manau, kad tai yra vieno žmogaus veikla, kurią galima atlikti net esant karantine ar saviizoliacijoje, – sako pašnekovė. – Visas mezgimo priemones, tiek siūlus ar schemas, galima rasti ir užsisakyti internete, neišeinant iš namų. O pats mezgimo procesas, kaip mokslininkai tikina, malšina stresą, teigiamai veikia psichinę būseną.“
Pasak R.Aleksiupaitės, pandemijos metu padaugėjo straipsnių, kad laisvalaikiu mezga daugelis Lietuvos ir pasaulio žvaigždžių, tarp jų ir buvusi pirmoji JAV ponia Michele Obama. Vienoje iš televizijos laidų ji pasakojo, kad turi numezgusi ne vieną porą pirštinių, antklodę, keletą kepurių.
„Nenuostabu, kad per pandemiją imamasi būtent šios veiklos. Juk šiuo metu žmonės patiria daugiau streso, pasikietęs kasdieninis jų ritmas, o mezgimas padeda atsiriboti, atsipalaiduoti“ – įsitikinusi mezgimo jogos propaguotoja.
Išmokti gali kiekvienas
Daugelis moterų bent kartą gyvenime yra į rankas paėmusi virbalus ir pabandžiusi ką nors numegzti. Nors gali pasirodyti, kad šis užsiėmimas – ne kiekvienam, jei noro nestinga, išmokti tikrai galima. „Ir kalbėti reikėtų ne tik apie mezgimą. Ypač šiuo metu, kai internete gausu įvairiausios informacijos. Žmonės net namus pasistato pažiūrėję vaizdo įrašų youtube platformoje...
Tačiau pradedantiems megzti vis tik duočiau kelis patarimus, nesvarbu, ar tai vaikai (beje, tai labai naudinga jų motorikai, ypač mezgimas pirštais), ar moterys, ar vyrai. Taigi, su mezgimo technika lengviausia susipažinti pasirinkus storesnius siūlus ir virbalus (pavyzdžiui, 8 mm.). Pirmasis mezginys galėtų būti labai paprastas, tarkim, šalikas, – moko R.Aleksiupaitė. – Mezgimo jogos tinklaraštyje taip pat dalinuosi mezgimo pradmenimis, youtube kanale pateikiu keletą sudėtingesnių projektų, tokių kaip kojinių gamyba.“
Anot Rasos, mezgimui reikia susitelkti: „Susikaupimas priklauso nuo mezginio sudėtingumo. Tačiau noras rankdarbį pabaigti iki galo taip, kad jis atrodytų nepriekaištingai, atsiranda jau pačioje pradžioje. Tas susitelkimas mezgant ir padeda atsiriboti nuo supančios aplinkos, pamiršti visus esamus rūpesčius ir pasinerti į kūrybą. Nusiteikimas irgi svarbus. Mezginiui visada renkuosi tik natūralius, kokybiškus siūlus, kurie įpareigoja į procesą žiūrėti atsakingai.“
Ne skubos darbas
Paklausta, ar galėtų pasigirti kokiais nors šios srities rekordais, pašnekovė pabrėžia, kad jai mezgimas nėra sprintas. „Niekada nenusistatau datos, iki kada turėčiau pabaigti mezginį, nes tokiu atveju procesas praranda visą mistiką. Mezgu tada, kada noriu, kada galiu, o kartais, rodos, net kai ir negaliu.
Didžiausias pasiekimas man, kaip mezgėjai, matyti, kad mano rankdarbiu puošiasi, jį myli, saugo ir vertina. Įspūdingiausios akimirkos, kai sūnus paklausia, ar naktį galėtų nesivilkti pižamos, bet miegoti su mano pagamintu megztuku, arba kai didžiuodamasis draugams giriasi, kad šį gražų drabužėlį jam numezgė mama... Pats savaime mezginys – tiesiog daiktas. Tačiau, kai jis turi kūrimo istoriją, pavyzdžiui, megztas prie jūros, pasiimtas į sodybą, kurtas automobilyje keliaujant į Rygą, o prie jos dar prisideda nešiotojo emocijos, mezginys tampa ypatingas“, – atskleidžia R.Aleksiupaitė.
Megzti ne tik drabužius
Šiemet mados podiumuose karaliauja mezginiai – nuo paltų iki apatinių. Ar iš pirmo bandymo pavyktų nusimegzti ką nors, ko nebūtų gėda vilkėti? „Kas vienam gėda, kitam gali būti pasididžiavimas. Tačiau, jeigu klausiate, ar būtų galima dėvėti rūbą, kurį mezgate pirmą kartą, – net neabejoju. Pasirinkę tinkamą siūlų, virbalų ir rašto santykį, turėsite puikų mezginį, galėsite didžiuotis savo darbu. Tik nereikėtų užsibrėžti pernelyg sudėtingo projekto, kuriam būtini tam tikri techniniai įgūdžiai“, – moko mezgėja.
Anot jos, minimalizmas visada madingas, tad galima rinktis nesudėtingą projektą, kuriam tinka ir netobulos akys, ir nelygus raštas. „Vienas paprasčiausių ir greičiausiai įgyvendinamų projektų – šalikas. Vėliau jau galima judėti ir link kepurės, pirštinių, megztukų, suknelių“, – pataria Rasa.
„Jei megztų drabužių patys nevilkime ir artimiesiems jie ne prie širdies, mezgimo jogą galima praktikuoti kuriant įvairius namų dekoro elementus, aksesuarus, žaislus, – pataria pašnekovė. – Pastaruoju metu itin išpopuliarėjo labai storų siūlų antklodės, kilimėliai. Žmonėms patinka kokybiški, vienetiniai produktai, sukurti ir pagaminti specialiai jiems. Galim megzti ir ne tokius populiarius, bet lygiai taip pat vertinamus ir mėgstamus gyvūnų drabužius.“
Jeigu nuolat aplanko noras megzti, bet namuose mezginiai jau nebetelpa, R. Aleksiupaitė pataria savo rankdarbius skirti labdarai: „Kiekvienais metais organizuojami įvairūs projektai, kviečiantys dovanoti megztus drabužėlius neišnešiotiems naujagimiams ar likimo nuskriaustiems vaikams.“
Mezgimas – ne tik hobis
„Mezgimas užima didžiąją mano laisvalaikio dalį. Man tai ne tik procesas. Jame telpa daug daugiau. Kuriu mezgimo schemas, aprašymus, rašau tinklaraštį, kuriame dalinuosi įvairiomis technikomis, raštais. Neseniai atidariau elektroninę parduotuvę www.mezgimojoga.lt, kurioje galima įsigyti tik natūralaus pluošto alpakų ar merinosų vilnos siūlų. Tai kokybiški produktai, kurie mezgimo procesusi suteikia aukštesnę kokybę. Iš šių natūralių pluoštų pagaminti mezginiai ne tik atrodo gerai, bet ir juos maloniau dėvėti. Ateityje planuoju plėsti ne tik siūlų asortimentą, bet ir pasiūlyti kitokių rankdarbių priemonių, jau gatavų gaminių“, – sako pašnekovė ir priduria, kad vienas iš smagiausių mezgimo elementų yra tas, kad galutiniu rezultatu gali pasidalinti su kitais.
„Taip gimė idėja įkurti mezgimo jogos grupę socialiniame tinkle „Facebook“. Čia mezgėjos dalinasi savo darbais, tariasi ir ieško bendraminčių“, – džiaugiasi R.Aleksiupaitė.
Puiki dovana
Pašnekovės teigimu, mezgimo joga ne tik padės nusiraminti, bet ir išspręsti artėjančio dovanų sezono galvosūkius. „Dovana, pagaminta ir įteikta su meile, yra pati geriausia. Nesvarbu, ji piešta, klijuota, nerta, išdrožta ar numegzta. Numegzti ir dovanoti drabužį, manau, galima tik artimesniam žmogui ar draugui, kai žinomas tikslus dydis, mėgstamas aprangos stilius. Megztus daiktus, pavyzdžiui, antklodes, pagalves ar kitus aksesuarus namams, galima įteikti ir ne tokiems artimiems giminaičiams, draugams ar kolegoms. Bene populiariausios megztos dovanos yra mažyliams: kojinės, kepurėlės, antklodės. Ypač vertinami merinosų vilnos rankdarbiai, nes jie leidžia odai kvėpuoti, negraužia, nealergizuoja, jų priežiūra paprasta“, – sako Rasa.