Apeliacinis teismas R.Kurlianskį, E.Masiulį ir V.Gapšį nuteisė kalėti: pasakė, ar skųs sprendimą

Eligijus Masiulis / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Eligijus Masiulis / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Saulius Jakučionis, Augustas Stankevičius
Šaltinis: BNS
2023-11-22 10:40
AA

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį pakeitė pirmos instancijos teismo sprendimą ir nuteisė visus kaltinamuosius koncerno „MG Grupė“ (anksčiau vadinosi „MG Baltic“) politinės korupcijos byloje, daliai jų skirtos realios laisvės atėmimo bausmės.

Jie nuteisti dėl įvairių kyšio davimo bei ėmimo ir prekybos poveikiu epizodų.

Buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui skirti šešeri metai laisvės atėmimo ir beveik 19 tūkst. eurų bauda, buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui Eligijui Masiuliui – pusšeštų metų laisvės atėmimo.

Raimondas Kurlianskis / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Darbo partijos atstovas Vytautas Gapšys taip pat pripažintas kaltu, jam skirti ketveri metai ir šeši mėnesiai laisvės atėmimo.

„MG Grupei“, Liberalų sąjūdžiui ir Darbo partijai skirtos atitinkamai daugiau nei 1,1 mln., beveik 377 tūkst. ir daugiau nei 301 tūkst. eurų baudos.

Buvusiems liberalams Šarūnui Gustainiui ir Gintarui Steponavičiui skirtos atitinkamai beveik 19 tūkst. ir daugiau nei 15 tūkst. eurų baudos. G.Steponavičius buvo nuteistas dėl piktnaudžiavimo, nesant kyšininkavimo požymių.

Komentuodamas paskirtas baudas, teisėjas Albinas Bielskis teigė, kad teismas atsižvelgė į nusikaltimų pobūdį, kiekį, sunkumą.

Skelbiamas „MG Baltic“ bylos nuosprendis (25 nuotr.)
+19

„Įrodymus vertino fragmentiškai“

Apeliacinio teismo nuosprendis įsiteisėja iš karto, paskelbimo dieną, bet dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Komentuodamas priimtą sprendimą, teisėjas A. Bielskis teigė, kad R.Kurlianskį ir minimus politikus siejo ilgalaikiai ir pakankamai glaudūs tarpusavio santykiai.

„Per byloje inkriminuotus nusikalstamų veikų padarymo laikotarpius buvo fiksuoti sistemingi Kurlianskio ir minėtų Seimo narių susitikimai, kuriuos dažniausiai inicijuodavo būtent Kurlianskis. Ir tą darydavo neatsitiktinai, priderindamas šiuos susitikimus prie Seime ar kitose valstybės ar savivaldybės institucijose tuo metu sprendžiamų koncernui „MG Baltic“ reikšmingų politinių klausimų“, – teigė teisėjas.

Pasak jo, Seimo nariai šiuos pasiūlymus susitikti „noriai priimdavo“.

Bylos duomenimis, kyšiai politikams buvo perduodami ir grynaisiais, ir kaip parama viešosioms įstaigoms, papirkimu palaikytas net kvietimas į televizijos laidą. Apeliacinis teismas kyšiu E. Masiuliui pripažino ir visuomenėje garsiai nuskambėjusį degtinės butelį bei butelio dėžutę su joje buvusiais pinigais.

Skelbiamas „MG Baltic“ bylos nuosprendis / Lukas Balandis / BNS nuotr.

A.Bielskio, priešingai nei žemesnės instancijos teismas, Apeliacinis teismas nustatė priežastinį ryšį tarp „susitikimų metu Kurlianskio Masiuliui pateiktų korupcinio pobūdžio prašymų“ ir už tai perduoto kyšio.

Jis pabrėžė, kad teismas iš naujo išanalizavo įrodymų visumą. Teisėjas teigė, kad pirmos instancijos teismas „byloje esančius įrodymus vertino fragmentiškai, selektyviai, nesiedamas jų į bendrą įvykių kontekstą, nepagrįstai neįvertindamas R.Kurlianskį bei E.Masiulį siejusių glaudžių tarpusavio santykių“.

„Tai (...) lėmė nepagrįstų ir neteisingų apygardos teismo išvadų priėmimą“, – sakė A.Bielskis.

Vilniaus apygardos teismas pernai kaltinamuosius išteisino.

Septynerius metus trukęs procesas

Apie byloje vykdomas kratas ir sulaikymus teisėsauga pranešė 2016-ųjų gegužės 12-ąją.

Tądien E.Masiulis paskelbė atsistatydinantis iš partijos pirmininko pareigų ir Seimo. Bylos duomenimis, iš viso per kratas 2016 metų gegužę pas tuometinį Liberalą sąjūdžio lyderį E.Masiulį rasta 242,4 tūkst. eurų, 130 Jungtinės Karalystės svarų sterlingų ir 1,6 tūkst. JAV dolerių.

Apeliacinis teismas konstatavo, kad E.Masiulio ir buvusios sutuoktinės teisėtai gaunamų pajamų nepakako pagrįsti šiems rastiems pinigams.

Vėlesnėje ikiteisminio tyrimo stadijoje sulaukęs teisėsaugos įtarimų, apie pasitraukimą iš parlamento pranešė ir V.Gapšys, tačiau vėliau vėl buvo išrinktas.

Š.Gustainis iš partijos buvo pašalintas dar turėdamas specialiojo liudytojo statusą, jis pats pasitraukė iš Vilniaus miesto tarybos. Tuo pačiu statusu apklaustas G.Steponavičius irgi sustabdė narystę partijoje, 2020 metais Seimo rinkimuose jis nedalyvavo.

„MG grupė“ yra viena didžiausių Lietuvoje gamybos, prekybos, nekilnojamojo turto ir žiniasklaidos įmonių grupė.

Prieš daugiau nei septynerius metus pradėta byla palaidojo politikų karjeras ir Liberalų sąjūdžio galimybes 2016-aisiais iškovoti pergalę Seimo rinkimuose.

V.Gapšys tampa nuteistuoju antrą kartą – jis anksčiau buvo nuteistas vadinamojoje Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje.

Teismo sprendimą skųs

Lietuvos apeliaciniam teismui politinės korupcijos byloje pasiuntus buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį Eligijų Masiulį už grotų, jis pats žada skųsti šį sprendimą.

„Yra sprendimas toks, jis bus skundžiamas Aukščiausiajam teismui“, – BNS trečiadienį sakė E.Masiulis.

Taip jis kalbėjo Apeliaciniam teismui pakeitus pirmos instancijos teismo sprendimą ir nuteisus visus kaltinamuosius koncerno „MG Grupė“ (anksčiau vadinosi „MG Baltic“) politinės korupcijos byloje. Joje E.Masiuliui skirta pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmė.

„Tikrai matome pagrindų, dėl ko būtų galima skųstis Aukščiausiajam teismui, tie pagrindai yra labai rimti. Jie, pirmiausia, išplaukia iš pirmos instancijos teismo sprendimo, kuris labai detaliai įvertino kiekvieną byloje esantį faktą“, – sakė nuteistasis.

„Matome ir procedūrinių pažeidimų, ir Žvalgybos įstatymo pažeidimų. Tikrai argumentas bus ne vienas ir ne du“, – pridūrė jis.

Eligijus Masiulis / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

„MG Grupės“, anksčiau besivadinusios „MG Baltic“, advokatas politinės korupcijos byloje Linas Belevičius taip pat sakė, kad apkaltinamasis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis bus skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT).

„Pirmiausiai iš juridinio asmens pusės norėtume pabrėžti, kad tai nėra galutinis teismo sprendimas, procesas nesibaigė. Susipažinome su tais motyvais, kuriuos teismas išdėstė žodžiu. Dabar jau galime pasakyti, kad bus teikiamas kasacinis skundas ir tikimės, kad kasacinis teismas kitaip įvertins šią situaciją“, – trečiadienį BNS sakė L.Belevičius.

„MG Grupei“ Apeliacinis teismas skyrė daugiau nei 1,1 mln. eurų baudą.

Teisininko teigimu, pernai priimtas pirmos instancijos – Vilniaus apygardos – teismo išteisinamasis nuosprendis buvo pagrįstas.

„Manome, kad pirmos instancijos teismo nuosprendis buvo pagrįstas, o kokie motyvai lėmė Apeliacinio teismo sprendimą, tai, matyt, čia jau vertinimo dalykas“, – teigė L.Belevičius.

Raimondas Kurlianskis taip pat teigė, kad savo kaltės nepripažįsta, todėl apkaltinamasis nuosprendis bus skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

„Vis tiek ar viena, ar kita pusė skundžia Aukščiausiajam Teismui (...). Skųsime mes, kokiais argumentais, negaliu pasakyti (...) Aš kaltės kaip nepripažinau, taip ir nepripažįstu, todėl nuosprendis bus skundžiamas“, – sakė R.Kurlianskis.