Milana Jašinskytė su Mindaugu Rainiu viešėjo Indijoje: „Ten iš tiesų yra kitaip“
Turbūt trumpesnio laiko kelionei į tokią neišmatuojamą šalį nė nesugalvotum. Tačiau Indijoje viešėję jogos mokytoja Milana Jašinskytė (35) ir TV3 prodiuseris bei laidų vedėjas Mindaugas Rainys (32) turėjo visai neturistinių tikslų.
„Kaskart keliaudamas su Milana girdėdavau, kad Indijoje yra kitaip. „Kaip kitaip?“ – klausdavau. Dabar galiu pritarti: Indijoje iš tiesų yra kitaip“, – pasakoja pirmą kartą čia lankęsis Mindaugas. Prieš gerus trylika metų po Indiją su kuprine ant pečių keliavusi Milana šįkart irgi tarsi naujomis akimis į daug ką pažvelgė. Tada su joga ji dar neturėjo nieko bendro: pramoginių šokių šokėja ir azartiška keliautoja siekė pamatyti kuo daugiau pasaulio, patirti skirtingas kultūras. „Tik kai apkeliavau 80 šalių ir Vakaruose atradau jogą, atėjo metas sugrįžti prie jos ištakų, – pasakoja Milana. – Tapo įdomu palyginti, kokių žinių apie jogą turiu ir ką siūlo indai.“
Trumpa kelionė turėjo ypatingą misiją – pora buvo pakviesta į Rišikešo regione esantį Dev Sanskriti universitetą. Viešėdama Lietuvoje grupė indų atsitiktinai susipažino su Milana, jos jogos studijos patalpose surengė ceremoniją. Tarp šių žmonių buvo ir universiteto rektoriaus pavaduotojas. Jis ir pakvietė Milaną su Mindaugu apsilankyti mieste, kuris laikomas kone populiariausiu jogos centru pasaulyje.
„Įdomu tai, kad universitete dėstoma daugybė dalykų – nuo ekonomikos iki televizijos verslų, bet viskas eina drauge su joga ir dvasingumo paskaitomis“, – pasakoja Mindaugas. Juodu su Milana oro uoste pasitikęs automobilis kelias valandas vežė iki universiteto. Už lango skriejantys tradicinio Indijos gyvenimo vaizdai Mindaugą, sako, nelabai šokiravę: panašių įspūdžių išvydus šiukšlynus, laisvai vaikštančias karves, gatvėje prekiaujančius ar miegančius žmones buvo patyręs keliaudamas po Šri Lanką, Indoneziją. Tačiau visai kita Indija prieš juos atsivėrė privažiavus aukšta tvora apjuostą universitetą.
Tai – savotiškas universitetinis miestelis, kuriame gali gyventi apie 30 tūkstančių studentų, kur vyrauja absoliuti tvarka, švara, vaikšto jauni, išsilavinę žmonės. Pagrindinis universiteto išskirtinumas, kad keliskart per dieną tūkstančiai studentų susirenka kieme medituoti. „Tai yra ateities Indija, kur žmonės išsilavinę, kur jogos filosofija tiesiog tvyro ore, – pasakoja Milana. – Ten kuriama naujoji Indijos visuomenė.“
Milana čia buvo pakviesta įvertinti galimybes dėstyti. „Praėjusią vasarą penkias savaites studijavau Šveicarijoje ir tapau sertifikuota Santa Barbaros sąmoningumo studijų instituto dėstytoja. Asmeniniu Dalai Lamos prašymu sukurtas kursas, kuriame mokoma emocijų psichologijos su tibetietiško budizmo meditacijų, pritaikytų pasauliečiams, praktika. Adaptuoju šį kursą ir asmeniškai, pridėdama judesio formų, kvėpavimo technikų, – pasakoja Milana. – Viskas tam, kad žmogui pavyktų susigyventi su savo emocijomis, tvarkytis su jomis, jei yra problemų. Lietuvoje esu vienintelė, galinti to mokyti, ir ateinantį rudenį pradėsiu tai daryti.“
Mylimąją palaiko ir Mindaugas: „Esu tikras, kad po kokios dešimties metų toks kursas taps privalomas dalykas visose mokyklose. Per kūno kultūros pamokas mokoma daryti atsispaudimus, kad kūnas būtų sveikas, tad turi būti mokoma ir kaip būti sveikam psichologiškai bei emociškai.“ Pora planuoja rengti meditacijos ir jogos stovyklas Indijoje – kelionėje Milana jau nusižiūrėjo ir vietą pirmai tokiai stovyklai kitų metų kovą.
Paprastai po apsilankymo šioje šalyje žmonės neria į jogos pasaulį, pradeda medituoti, ieško dvasingumo ir nušvitimo. Milanai išėjo atvirkščiai. „Mitas, kad tik Indijoje galima nušvisti, kad tik joje galima atrasti jogą. Po kelionės Milanai sakiau: gal netgi geriau, kad prie jogos ištakų ji grįžo jau turėdama tvirtas žinias ir būdama jogos mokytoja, – svarsto Mindaugas. – Indija iš tiesų padaro labai didelį emocinį perversmą vakariečio galvoje. Bet jeigu nuvažiuoji ten be pagrindo, lengva paslysti pasinėrus į vieną filosofiją, nueiti paskui vieną guru. Sakyčiau, kad netgi labai lengva tapti radikaliam, jei nesi pasirengęs.“
Milana pritaria: „Esu tikra, kad geriausi guru esame patys sau. Dabar aiškiai įvertinau, koks visgi yra geras mano, kaip jogos mokytojos, išsilavinimas. Svarbu suvokti, kad remiantis asketišku indų požiūriu Vakarų pasaulyje išgyventi būtų neįmanoma, – jeigu ir toliau nori būti mama, žmona, jei ir toliau nori turėti darbą bei patogų gyvenimą, pavirsti asketišku jogu nepavyks. O amerikietiškoji jogos mokykla puikiai suderina Vakarų poreikius ir Rytų filosofiją į vienį. Jei aš pavargusi ir užsistresavusi po darbo dienos, žinau, kaip nurimti, – va, tai man yra joga. Jeigu reikia išmintingai bendrauti su savo dukra, joga padeda pasiekti geriausią emocinę pusiausvyrą. Joga man padeda būti geresne mama, moterimi, darbuotoja, o ne nirvanos siekiančia, iš realaus gyvenimo pasitraukusia sekėja.“
Pora neslepia per vieną kelionę pažinusi net kelias Indijas. Vieną – šviesiąją, išsilavinusią – ateities Indiją. Ir tą, kurią pamato dauguma turistų. Pastaroji abiem sukėlė aiškią artėjančios globalios katastrofos nuojautą: septyni milijardai žmonių pasaulyje yra gerokai per daug. „Kad pasaulis būtų neužterštas, neapšiukšlintas, reikia ne tik šiukšlių rinkėjų, bet ir teisininkų, mokytojų, gydytojų. Nes pasaulį pakeisti gali tik išsilavinęs ir sąmoningas žmogus.“