Milanas atsisveikina su spalvų genijumi Ottavio Missoni
Milano auksiniame kvadrate – liūdesio ir susikaupimo atmosfera, tačiau gedulo nuotaikos nėra. Šį savaitgalį mados pasaulis aplodismentais, kaip įprasta Italijoje, į anapilį išlydės vieną Italijos mados kūrėjų, „Missoni“ mados namų savininką Ottavio Missoni. Mados gerbėjai ašarų nelies.
Vienas garsiausių Milano dizainerių prieš mirtį pageidavo, kad jo laidotuvių dieną pasaulis šypsotųsi. Juk laužtine linija garsėję „Missoni“ mados namai ištisą šimtmetį kūrė drabužius ir interjerus, kurie skleidė gyvenimo džiaugsmą ir optimizmą.
Vakar į mano elektroninį paštą įkritęs Milano Nacionalinių mados namų prezidento Mario Boselli prašymas tylos minute pagerbti garsųjį laužtinės linijos kūrėją priminė, kad Italijos mados pasaulį vis dažniau žymi mirtys. Pastaroji, matyt, taip pat buvo nulemta praėjusį sausį Ramiajame vandenyne žuvusio Ottavio Missoni sūnaus Vittorio žūties.
Pasak Ottavio dukters, vyriausiosios mados namų dizainerės Angelos, po sausio įvykio 92-ejų metų sulaukęs tėvas taip ir neatsigavo.
Kitas pranešimas elektroniniu paštu – išsiųstas tiesiog iš Auksinio Milano mados kvadrato – adresuotas visiems Italijos Nacionalinių mados namų akredituotiems žurnalistams: Milano Montenapoleone butikų asociacijos prezidentas Guglielmo Miani mados salonų savininkus prašo 10 minučių vėliau atidaryti visų Auksinio mados kvadrato gatvių – Montenapoleone, Verri, Sant’Andrea butikų duris.
Taip pagerbdami legendinį kūrėją, mados salonų savininkai pasauliui praneš apie mados pasaulio netektį.
Mados savaičių metu Ottavio vilkėdavo savo paties sukurtą legenda tapusį nertinį. Dailaus silueto, per priekį susagstomą raginėmis sagomis, išvagotą sudėtingais zigzagais.
Su Ottavio Missoni ir jo žmona Rosita Missoni ne kartą teko susitikti Milano mados savaičių metu. Ypatinga elegancija ir diskretiškumu pasižymėjęs italas – mažame Sumirago miestelyje, Varezės provincijoje, įsikūrusio fabriko ir mados namų savininkas, didžiulės ir vieningos itališkos šeimos tėvas – visada buvo paprastas, kuklus, mielai bendraujantis.
Mados savaičių metu Ottavio vilkėdavo savo paties sukurtą legenda tapusį nertinį. Dailaus silueto, per priekį susagstomą raginėmis sagomis, išvagotą sudėtingais zigzagais.
Praeityje garsus atletas, ilgų distancijų bėgikas, visada buvo grakštus, pasitempęs, galantiškas. Mados savaičių metu kaskart spausdavo ranką pirmųjų eilių svečiams, žurnalistams, sėsdavo ir stebėdavo kolekciją kartu su visais.
Apie savo trikotažą, kurį iš kitų kūrėjų išskiria nepakartojama laužtinė linija, „Missoni“ vardą išgarsinusi pasaulyje, Ottavio juokaudamas sakydavo: „Ta linija atsirado netikėtai, nes sugedo mašinos. Vėliau pagalvojome, gal ir visai įdomiai ji atrodo.“
Taip kukliai savo išradimą mados srityje vadino Missoni. Artimieji ir bičiuliai jo įmantrų vardą sutrumpindavo ir vadindavo jį Tai.
Pernai anapilin iškeliavusi Italijos „Vogue“ žurnalo mados redaktorė Anna Piaggi jau septintojo dešimtmečio pradžioje aiškino: „Missoni – tai epochos genijus. Aukščiausia trikotažo drabužių atlikimo kokybė, išskirtinės spalvos, lengvi, trapūs audiniai lengvai užkariavo JAV ir Italijos mados žinovų spintas. Garsūs viešbučiai trokšta „Missoni“ laužtinės linijos.“
Praėjusią žiemą iškart po savo brolio Vittorio žūties Ottavio dukra Angela nepasidavė liūdesiui ir artimiausius klientus bei žurnalistus pakvietė į žiemos kolekcijos pristatymą. Į žiniasklaidos klausimus apie šeimos būklę po tragedijos, ištikusios brolį Venesueloje, sudužus turistiniam lėktuvui, dizainerė neatsakinėjo. Kolekcijos pristatymo metu nei tėvo Ottavio, nei motinos Rositos žurnalistai nepamatė.
Ottavio su žiniasklaida daugiau nebendravo. Jis palaikė ryšius tik su savo artimiausiais draugais, garsiais Italijos stilistais.
„Tai spalvų genijus, kurio niekas niekada neįstengė pralenkti. Bet sūnaus mirties jis nepajėgė pakelti“, – teigia Giorgio Armani.
„Visada puikios nuotaikos, atidus ir dėmesingas. Tai – mūsų visų tėvas. Vittorio dingimas nužudė stilistą“, – liūdesio neslepia Sumirago fabriko darbininkai.
Paskutinį kartą su Ottavio Missoni teko kalbėti Milano baldų parodos metu praėjusiais metais. Dailiai įrengtame stende karaliavo baldai, vilkti laužtine linija austu gobelenu, užuolaidos, pagalvėlės, toršerai. Tikra gamtos spalvų karalystė, kurioje tiek daug šviesos ir optimizmo atmosferos, jog stendas negalėjo atsiginti lankytojų.
Pati Rosita kartu su Ottavio maloniai bendravo su klientais visiškai neišsiskirdami iš savo mados namų spaudos atstovų. Rosita pasakojo lankytojams apie naujausias mados tendencijas.Vittorio, draugiškai pasisveikinęs, maloniai pasakojo, kaip prie šiuolaikinių technologijų bus pritaikyta jo laužtinė linija.