Milijardierius Richardas Bransonas šturmavo kosmosą ir sėkmingai grįžo į Žemę
Didžiosios Britanijos milijardierius Richardas Bransonas sekmadienį pasiekė kosmosą. Su erdvėlaiviu „Virgin Galactic“, kurį kūrė 17 metų, ir įgula jis įgyvendino savo svajonę ir sėkmingai sugrįžo į Žemę.
R.Bransonas kelionę į kosmosą apibūdino kaip „viso gyvenimo patirtį“, tikėdamas, kad ši kelionė taps postūmiu plėtojant pelningą kosminį turizmą.
Misijos sėkmė leido į aštuntą dešimtį įkopusiam milijardieriui išsiveržti į priekį ir aplenkti magnatą Jeffą Bezosą, kuriam priklauso kosmoso kompanija „Blue Origin“ ir kurio skrydis turėtų startuoti liepos 20 dieną.
„Svajojau apie šią akimirką nuo pat mažens, bet, tiesą sakant, neįmanoma paruošti akimirkai, kai išvysti Žemę iš kosmoso“, – šypsodamasis teigė milijardierius po skrydžio. Jis ir jo komandos nariai buvo apdovanoti specialiais ženkleliais.
J.Bransonas, trys bendrakeleiviai ir du pilotai (visi „Virgin“ darbuotojai) kirto JAV pripažintą kosmoso ribą, pasiekdami 86 kilometrų aukštį ir kelias minutes patirdami nesvarumą laive „VSS Unity“.
Tuomet erdvėlaivis nuleido sparnus ir pradėjo slysti žemyn maždaug 18.40 val. Lietuvos laiku – praėjus maždaug valandai, kai laivas pakilo pritvirtintas prie didžiulio nešančiojo lėktuvo, kuris pakilo į 15 kilometrų aukštį, prieš paleisdamas erdvėlaivį.
Kildamas Į kosmosą raketa varomas laivas „Unity“ pasiekė maksimalų Mach 3 greitį.
„Sveikiname visą nuostabią „Virgin Galactic“ komandą, kurios 17 metų sunkus, sunkus darba leido mums žengti taip toli“, – kalbėjo R.Bransonas per tiesioginį kanalą, kai „Unity“ leidosi žemyn, pavadindamas skrydį „viso gyvenimo patirtimi“.
Netolygus vaizdo perdavimas buvo vienintelis skrydžio metu fiksuotas nesklandumas, todėl tikimasi, kad vėliau bus paskelbta daugiau filmuotos medžiagos.
Po kelionės R.Bransonas apkabino anūkus ir kitus artimuosius.
„SpaceX“ vadovas Elonas Muskas, atvykęs stebėti skrydžio, nedelsdamas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Sveikinu, gražus skrydis!“.
Erdvėlaivis pakilo iš „Spaceport America“ kosmodromo 14.40 val. Grinvičo laiku (17.40 Lietuvos laiku) ir maždaug valandą kilo į 15 km aukštį, kuriame lėktuvo nešėjas atsiskyrė ir paleido mažesnį erdvėlaivį.
„Virgin Galactic“ erdvėlaivis nėra klasikinė raketa. Tai veikiau lėktuvo nešėjo, pasiekiančio didelį aukštį ir paleidžiančio mažesnį erdvėlaivį „VSS Unity“, sistema. Erdvėlaivis įjungia savo variklius ir pasiekia užorbitinį kosmosą, o tada nusklendžia atgal į Žemę.
Po šio skrydžio planuojami dar du bandomieji skrydžiai, o tada, 2022 metais, turi prasidėti reguliarūs komerciniai skrydžiai, nurodo „Virgin Galactic“.
Fotogalerija: