Mineralinių aliejų reikšmė vaikų odos priežiūrai
Mineraliniai aliejai jau ne vieną dešimtmetį plačiai naudojami kosmetikos priemonėse. Tai natūrali medžiaga, nes specialaus apdorojimu metu mineraliniai aliejai pagaminami iš naftos, kuri prieš tūkstančius metų susiformavo iš planktono ir dumblių.
Moksliniai tyrimai ir ilgametė patirtis įrodė, kad mineraliniai aliejai yra saugūs – veikdami tik odos paviršiuje, jie užtikrina efektyvią apsaugą nuo drėgmės praradimo, minkština odą, didina raginio odos sluoksnio storį ir elastingumą bei stabdo spuogų atsiradimą.
Mineralinio aliejaus gamyba – ilgas ir sudėtingas procesas
Įprastai naftos masę sudaro parafinai, naftenai, aromatiniai angliavandeniliai ir asfaltenai. Mineralinis aliejus yra pati gryniausia egzistuojanti naftos forma, nes yra ne paprastas šalutinis naftos produktas, bet specialiai išskirta ir paruošta specialios paskirties naftos frakcija.
Mineraliniai aliejai <...> užtikrina efektyvią apsaugą nuo drėgmės praradimo, minkština odą, didina raginio odos sluoksnio storį ir elastingumą bei stabdo spuogų atsiradimą.
Mineralinis aliejus yra sudėtingas mišinys iš grynų sočiųjų angliavandenilių. Gryną mineralinį aliejų sudaro dviejų rūšių angliavandeniliai: parafinai (turintys šakotą grandinę) ir naftenai (sudaryti iš sočiųjų ciklinių struktūrų).
Siekiant sukurti mineralinį aliejų, angliavandeniliai iš naftos yra išskiriami ją perdirbant ir gryninant. Šių procesų metu taip pat pašalinami policikliniai aromatiniai angliavandeniliai, kurie gali sukelti vėžį.
Mineraliniai aliejai vadinami įvairiai. Jie gali slėptis po skystojo parafino, mineralinio aliejaus, parafino aliejaus, vazelino, skysto vazelino ar vazelino aliejaus, baltojo minkštojo parafino ir kitais panašiais pavadinimais.
Mineraliniai aliejai plačiai naudojami
Mineraliniai aliejai naudojami maisto, kosmetikos bei vaistų gamyboje. Jie taip pat gali būti naudojami kaip apsauginė priemonė, surišančioji medžiaga, užpildas, farmacinių preparatų terpė, korozijos inhibitorius, tepalas metaliniams paviršiams sutepti. JAV vaistų ir maisto valdyba (angl. Food and Drug Administration (FDA)) patvirtino mineralinių aliejų naudojimą oftalmologiniuose, geriamuosiuose ir lokalaus poveikio preparatuose.
Medicinoje, kosmetikoje ir maisto pramonėje naudojami aliejai yra labai gryni baltieji mineraliniai aliejai, neturintys skonio ar kvapo. Jie yra skaidrios, bespalvės medžiagos, netirpstančios nei vandenyje, nei etanolyje, tačiau tirpūs eteriniuose aliejuose ir kai kuriuose kituose tirpikliuose.
Kadangi mineraliniai aliejai daugiausiai veikia tik epidermio sluoksniuose ir jų prasiskverbimas į gilesnius sluoksnius yra ribotas, tokį aliejų yra saugu naudoti kaip sudėtinę medžiagą kosmetikos priemonėse, jis nesukelia neigiamo poveikio bendrai organizmo būklei.
Mineralinių aliejų yra daugumos odos priežiūrai naudojamų preparatų sudėtyje. Tokie išgryninti aliejai gali būti naudojami ir kūdikių ar mažų vaikų odos priežiūrai.
Kaip veikia mineraliniai aliejai?
Mineraliniai aliejai ant odos suformuoja apsauginę plėvelę, sulaikančią vandenį odoje ir taip ją minkština bei drėkina, mažina vandens netekimą per epidermį ir didina odos raginio sluoksnio elastingumą.
Tuo tarpu augalinių aliejų molekulės yra daug mažesnės nei mineralinių, ir net to paties aliejaus sudėtyje gali būti labai skirtingų medžiagų. Tokių aliejų gebėjimas sudaryti apsauginę plėvelę silpnesnis, tačiau jiems būdingas didesnis biologinis veiksmingumas specifinėmis aplinkybėmis. Kosmetikos priemonėse naudojami labai maži natūralių augalinių aliejų kiekiai specifiniam tam tikros juose esančios medžiagos poveikiui sukelti.
Vonios aliejai su mineraliniais aliejais yra geriau absorbuojami į odą nei augaliniai aliejai.
Vonios aliejai su mineraliniais aliejais yra geriau susigeria į odą nei augaliniai aliejai. Tyrimais įrodyta, kad jie taip pat geriau padengia odą. O mineralinių aliejų emulsija, palyginti su vaško esterių, trigliceridų ar riebalų rūgščių turinčiomis odos priežiūros priemonėmis, geriau minkština raginį odos sluoksnį.
Dėl spuogų atsiradimo, naudojant mineralinius aliejus, jaudintis nederėtų. Eksperimentiniais tyrimais įrodyta, kad mineralinis aliejus nesukelia komedogeninio poveikio, t. y. neskatina spuogų atsiradimo, tad jį saugu naudoti net ir turintiems riebią odą. Mokslinio tyrimo, kai buvo lyginamas augalinių ir mineralinių aliejų poveikis raginiam odos sluoksniui, metu buvo nustatyta, kad užtepus vazelino, raginis sluoksnis reikšmingai padidėjo. Taip yra dėl didesnio vazelino gebėjimo suformuoti apsauginę plėvelę ir sulaikyti drėgmę odoje.
Pagrindinis augalinių aliejų ir mineralinio aliejaus skirtumas yra cheminės struktūros įvairovė, kuria pasižymi augaliniai aliejai, o mineraliniame aliejuje yra tik tiesiosios grandinės angliavandenilių. Dėl šios priežasties skiriasi augalinių aliejų ir mineralinio aliejaus panaudojimas, tad norint pasirinkti geriausiai poreikius užtikrinančią odos priežiūros priemonę, verta išnagrinėti jos sudėtį. Mineralinis aliejus gali būti naudojamas didesnėmis koncentracijomis minkštinamajam poveikiui, odos švelnumo pojūčiui sukelti, o augalinis aliejus – siekiant jo specifinėmis savybėmis veikti odą. Daugiau informacijos ieškokite ČIA.
CHLT/CHOIL/0007/15
Informacija parengta 2015.06.19
Daugiau informacijos teiraukitės UAB „GlaxoSmithKline Lietuva“, Ukmergės g. 120 Vilnius, tel. (8 5) 264 9000.
Parengta kartu su projekto partneriu: