Mirė Argentinos futbolo legenda Diego Maradona

Diego Maradona / „Scanpix“/AP nuotr.
Diego Maradona / „Scanpix“/AP nuotr.
Žmonės.lt, BNS
Šaltinis: Žmonės
A
A

Trečiadienio vakarą paskelbta žinia, kad mirė Argentinos futbolo legenda Diego Maradona. Futbolininkas ėjo 61-uosius metus. Argentinoje paskelbtas trijų dienų nacionalinis gedulas.

Apie vieno geriausių visų laikų futbolininkų mirtį pranešė „Cardin Fatale“. Pasak šio šaltinio, 1986 metais pasaulio čempionu tapusiam sportininkui sustojo širdis.

„The Sun“ praneša, kad D.Maradona suklupo savo namuose, kur jis sveiko po galvos operacijos. Nors skubiai atvykę medikai stengėsi futbolininką atgaivinti, jis mirė.

Futbolininko sveikatos būklė suprastėjo lapkričio pradžioje, iš karto po 60-ojo jo gimtadienio, kurį D.Maradona minėjo spalio 30-ąją. Lapkričio 3-ąją buvo skelbiama, kad futbolininkas pasijuto prastai ir buvo paguldytas į ligoninę. Tuomet buvo teigiama, kad kairiajame D.Maradonos smegenų pusrutulyje buvo susidaręs kraujo krešulys, tad sportininkui skubiai atlikta operacija.

1986 metais Pasaulio futbolo čempionatą laimėjusios Argentinos rinktinės kapitonas pastaruosius metus gyveno Buenos Airėse. Čia jis nuo praėjusių metų pabaigos treniravo pirmosios lygos klubą „Gimnasia y Esgrima“.

Kadras iš filmo „Diego Maradona“
Kadras iš filmo „Diego Maradona“

Paskutinį kartą viešumoje D.Maradona pasirodė per savo 60-ąjį gimtadienį. Tą vakarą jis pasirodė nacionalinio čempionato „Gimnasia y Esgrima“ rungtynėse prieš klubą „Patronato“. Tas varžybas jo komanda laimėjo rezultatu 3:0, bet D.Maradona išėjo nesulaukęs pirmojo kėlinio pabaigos, todėl jau tuomet kilo klausimų dėl futbolo legendos sveikatos būklės.

Dar praėjusių metų lapkritį D.Maradonos dukra Gianinna užsiminė, kad futbolininko sveikata prastėja dėl vartojamų raminamųjų vaistų. Tuomet moteris tikino, kad D.Maradona „žudo save“.

Šias kalbas futbolininkas paneigė ir pareiškė, kad savo vaikams po mirties nieko nepaliks, o visą savo turtą paaukos labdarai. 

„Aš žinau, kad dažnas sendamas galvoja apie tai, ką paliks vaikams, o ne tai, ką prasmingo daro. Aš jums sakau, kad nieko nepaliksiu, viską paaukosiu. Tai turės prasmę“, – sakė futbolininkas.

Diego Maradona
Diego Maradona / „Scanpix“/AP nuotr.

„Dievo ranka“

Vienu geriausių pasaulio futbolininkų laikomas D.Maradona karjerą pradėjo 1976-aisiais, o karjeros piką pasiekė 1986 metais, kai su Argentinos rinktine Meksikoje tapo pasaulio čempionu. Tąkart D.Maradona pelnė net penkis įvarčius.

D.Maradona, pagarsėjęs savo „Dievo rankos“ įvarčiu, kurį kumščiu įmušė Anglijos rinktinei per 1986 metų Pasaulio čempionato ketvirtfinalį, per du dešimtmečius trukusią karjerą žavėjo sirgalius užburiančiu, nepakartojamu žaidimo stiliumi.

Nors D.Maradonos reputaciją sutepė įvairios priklausomybės ir nesėkmingas vadovavimas nacionalinei rinktinei, jį vis tiek dievino dėl futbolo pamišę argentiniečiai, vadinę jį „Pibe de Oro“ (Auksiniu vaikiu).

Ryžtingas, greitas ir visiškai nenuspėjamas D.Maradona buvo meistriškas puolėjas, kojomis lengvai žongliravęs kamuoliu besiverždamas prie varžovų vartų.

Grakščiai manevruodamas aikštėje dėl savo žemo svorio centro, jis lengvai apeidavo begalybę varžovų ir dažnai įmušdavo netikėtus įvarčius savo kaire koja, kuri buvo laikoma jo pavojingiausiu ginklu.

„Jis mokėjo daryti viską savo kojomis, ką tik galėjo sugalvoti“, – sakė Salvatore Bagni, kadaise žaidęs su D.Maradona Italijos klube „Napoli“.

Diego Maradona
Diego Maradona / „Scanpix“/AP nuotr.

Pražūtingos priklausomybės

Vėlesniu karjeros etapu svorio priaugusio D. Maradonos neįtikėtinas greitis ėmė lėtėti, o iki 1991-ųjų jis įsivėlė į savo pirmąjį dopingo skandalą, prisipažinęs, kad piktnaudžiauja kokainu. Šis žalingas įprotis neduodavo jam ramybės iki pat karjeros pabaigos 1997 metais. Tuomet jam buvo 37-eri.

Futbolininkas 2000-aisiais buvo hospitalizuotas ir vos nemirė, o 2004 metais vėl patyrė širdies veiklos sutrikimų, sietų su kokaino vartojimu. D. Maradona vėliau sakė įveikęs priklausomybę nuo kvaišalų ir pripažino, kad kokainas buvo jo „kiečiausias varžovas“.

Tačiau sportininko sveikata toliau blogėjo, nepaisant 2005 metais atliktos skrandžio mažinimo operacijos, padėjusios numesti daug svorio. 2007 metų pradžioje D.Maradona buvo hospitalizuotas dėl ūmaus hepatito, o jo gydytojas sakė, kad kepenų veikla sutriko dėl nesaikingo alkoholio vartojimo ir valgymo.

D. Maradona daugelį nustebino, 2008 metais grįžęs į nacionalinę rinktinę, kai buvo paskirtas jos treneriu. Vis dėlto po 2010 metų Pasaulio čempionato, kai Argentina pralaimėjo ketvirtfinalyje, jis buvo atleistas ir vėliau gavo trenerio darbą Jungtinių Arabų Emyratų klube „Al Wasl“.

Diego buvo penktas iš aštuonių vaikų savo šeimoje ir augo nušiurusiame lūšnyne Buenos Airių pakraštyje, kur žaisdavo futbolą paprastoje aikštelėje, kaip ir daugelis kitų tarptautinę šlovę pelniusių argentiniečių..

Vis dėlto nė vienas jų savo šlove neprilygo D. Maradonai, kai 2001 metais Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) paskelbė D.Maradoną ir Pele dviem iškiliausiais visų laikų futbolininkais.

„Maradona mus įkvepia“, – per 2006 metų Pasaulio čempionatą Vokietijoje sakė tuometis Argentinos rinktinės puolėjas Carlosas Tevezas, aiškindamas savo tėvynainių žavėjimąsi šiuo futbolininku.

„Jis – mūsų dievaitis ir tautos dievaitis“, – pridūrė C.Tevezas.