Mirė legendinis aktorius Regimantas Adomaitis

Legendinis kino ir teatro aktorius Regimantas Adomaitis švenčia aštuoniasdešimtmetį
Legendinis kino ir teatro aktorius Regimantas Adomaitis švenčia aštuoniasdešimtmetį
Šaltinis: Žmonės
A
A

Pirmadienį Lietuvą pasiekė skaudi žinia – mirė legendinis lietuvių kino ir teatro aktorius Regimantas Adomaitis. Jis ėjo 86-uosius gyvenimo metus.

Žinią apie Regimanto Adomaičio mirtį portalui Žmonės.lt patvirtino teatrologė Daiva Šabasevičienė.

Žmonės.lt žiniomis, Regimanto Adomaičio gyvybė užgeso pirmadienio ryte Santaros klinikose – aktorių ištiko infarktas, sustojo širdis.

Su žmona aktore, dainininke Eugenija Bajoryte R.Adomaitis užaugino tris sūnus: Gediminą, Mindaugą ir Vytautą.

Eugenija Bajorytė anapilin iškeliavo sulauksi 70-ies – 2011 metais.

Eugenija Bajorytė ir Regimantas Adomaitis
Eugenija Bajorytė ir Regimantas Adomaitis / Edmundo Paukštės nuotr.
Regimantas Adomaitis ir jo sūnus Gediminas Adomaitis / G.Skaraitienės nuotr.
Regimantas Adomaitis ir jo sūnus Gediminas Adomaitis / G.Skaraitienės nuotr.

Sausio 31-ąją aktorius atšventė 85 metų jubiliejų ir buvo vienas iš produktyviausių, bene daugiausiai vaidmenų teatre ir kine sukūręs aktorius.

„Kiekvieną kartą man išeinant į sceną pakyla karštis, krečia drebulys, padažnėja širdies darbas. Tačiau tokia savijauta man labai padeda. Tokios būklės aš visuomet daug geriau suvaidinu, geriau įsijaučiu“, – vaidindamas paskutiniuosius savo vaidmenis prisipažino R.Adomaitis.

Pirmasis apie R.Adomaičio mirtį pranešė portalas lrt.lt.

Regimantas Adomaitis / Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Regimantas Adomaitis / Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Užuojautą dėl aktoriaus mirties paskelbė prezidentas Gitanas Nausėda. Pasak jo, R.Adomaitis buvo tikras atsidavimo aktorystei simbolis.

„Jis savo asmeniu ir veikla apglėbė ištisą Lietuvos kultūros epochą. Aš juo žavėjausi ne tik kaip kino, bet ir kaip teatro aktoriumi, kartu su kitais Lietuvos scenos grandais sukūrusiu neužmirštamų vaidmenų. Paskutiniame mūsų pokalbyje Maestro užsiminė norintis išbandyti save režisieriaus amplua. Nepaprastai gaila, kad šiai svajonei nebuvo lemta išsipildyti. Visada prisiminsiu jo įstabų, gyvą, jaunatvišką balso tembrą, kuris pakeldavo nuotaiką net ir niūriausią dieną“, – užuojautoje sakė G.Nausėda.

Regimantas Adomaitis teatre ir kine
Regimantas Adomaitis teatre ir kine

Anapilin išėjusį aktorių Regimantą Adomaitį kolegos vadina vienu iš paskutiniųjų savo laikmečio teatro mohikanų.

„Man atrodo, kad Regimantas Adomaitis yra visos teatro eros ženklas, jam išėjus tų mohikanų kelis ir beturime. Tiesiog su visa epocha atsisveikinam teatre“, – BNS sakė režisierius Gytis Padegimas. 

R. Adomaitis vaidino viename iš režisieriaus spektaklių „Vieno tėvo vaikai“. 

„Man nepaprastai įstrigo jo vaidmuo spektaklyje „Altonos Atsiskyrėliai“, pjesė apie Vokietiją po karo. Aišku, Kaligulą puikiai prisimenu. Paskutinis didelis vaidmuo Mažajame teatre, kur vaidino seną žmogų, kuris išvažiuoja į senelių namus“, – prisiminė G. Padegimas.

„Jis fiziką studijavo berods, viskas buvo logiškai apgalvota, bet ir pakankamai emocionalu, toks balsas išlaikytas. Inteligentiškas aktorius, išsilavinęs, plačių pažiūrų kaip žmogus“, – kalbėjo režisierius.

Regimantas Adomaitis / BNS foto nuotr.
Regimantas Adomaitis / BNS foto nuotr.
Regimantas Adomaitis – Lietuvos kino ir teatro aktorius. Suvaidino tokiose spektakliuose pagrindinius vaidmenis: „Vieno tėvo vaikai„ (2006 m.), „Žynys“ (2002 m.) ir kt. Svarbiausi vaidmenys kino juostose: „Žmogus – amfibija„ , „Persona Non Grata“ (2005 m.), „Ledinis bučinys„ (2008 m.), vaidino Ričardą lietuviškame seriale „Moterys meluoja geriau“.
 
Pirmosius vaidmenis sukūręs Kapsuko teatre (1962–1963), vėliau ketverius metus (1963–1967) dirbęs Kauno valstybiniame akademiniame dramos teatre, o 1967–2002 – Lietuvos valstybiniame akademiniame dramos teatre (nuo 1998 m. tapusiu Nacionaliniu dramos teatru), jis prisidėjo prie bene reikšmingiausio lietuvių tautos istorinio tarpsnio, formuojant visuomenės pasaulėžiūros klimatą.

Asmeninė Adomaičio pozicija nulėmė daugelio vaidmenų turinį. Būdamas tarpininku tarp teksto ir minties, jis sugebėjo savo kuriamais vaidmenimis išvengti visuomenės sovietizavimo.

R.Adomaičiui buvo artima romantizmo estetika, ne tik suformavusi individualų aktoriaus mąstymą, jausmų ir elgsenos tipą, bet palikusi pėdsaką visoje lietuvių aktorinėje kultūroje. Jo kūryboje išaugusi ir išplėtota estetikos, kaip pojūtinio gyvenimo lavinimo idėja, liks svarbi analizuojant XX amžiaus pabaigos ir XX pradžios Lietuvos kultūrinį kontekstą.
Kasparas – Regimantas Adomaitis. „Jausmai“, rež. Almantas Grikevičius, Algirdas Dausa, LKS, 1968 m. / Audriaus Zavadskio nuotr.
Kasparas – Regimantas Adomaitis. „Jausmai“, rež. Almantas Grikevičius, Algirdas Dausa, LKS, 1968 m. / Audriaus Zavadskio nuotr.
2020 metais buvo rašoma, jog žinios apie Regimanto Adomaičio ligą pradėjo sklisti tada, kai rusų naujienų portalas eg.ru pasidalijo interviu su juo. Pokalbio metu aktorius neslėpė, kad jaučiasi prastai ir šiuo metu keliose kūno vietose jaučia tam tikrą skausmą.
 
„Jei atvirai, tai nelabai. Ir ko jūs tikitės – atėjo senatvė, nuo kurios niekur nepabėgsi. Bet mano jaunystė ir apskritai visas mano gyvenimas buvo šviesus, nėra ko skųstis. O senatvė nėra džiaugsmas. Tai čia, tai ten skauda. Ir kuo toliau, tuo labiau. Tačiau nuo to dar niekas negalėjo apsisaugoti“, – anksčiau naujienų portalo eg.ru korespondentei Janai Gordejevai sakė aktorius.
 
J.Gordejevai tada pasiteiravus, ar tuo metu kovoja su sunkia liga, R.Adomaitis neslėpė tebesergantis.
 
„Aš sergu onkologine liga. Nelabai norėčiau diskutuoti šia tema. Iš pradžių buvau gydomas, buvo atliktos kelios operacijos Vilniuje. Bet dabar esu pavargęs ir atsisakiau šio reikalo. Kiek Dievas duos, tiek ir gyvensiu. Esu optimistas ir gyvenu šia diena“, – interviu kalbėjo R.Adomaitis.