Mirė dizainerė Vivienne Westwood: mados pankė su damos titulu

Vaizdas iš viršaus – geresnis. Po šou 2017-ųjų Londono mados savaitėje / VIDA PRESS nuotrauka
Vaizdas iš viršaus – geresnis. Po šou 2017-ųjų Londono mados savaitėje / VIDA PRESS nuotrauka
Šaltinis: Žmonės
2022-12-29 23:17
AA

Mirė britų dizainerė Vivienne Westwood, pranešė bbc.com. Pasaulinei mados ikonai buvo 81-eri.

Apie Vivienne Westwood mirtį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė jos mados namai: „Ji mirė „ramybėje ir apsupta savo šeimos“ Klapamo rajone, Pietų Londone.“

Žmonos gedintis vyras ir kūrybos partneris Andreasas Kronthaleris (56) sakė: „Aš toliau gyvensiu su Vivienne savo širdyje.“

Balandį britų dizainerei Vivienne Westwood sukako 81-eri. Ir nors turi damos titulą ir yra mados klasikė, jos energijos ir noro keisti pasaulį buvo galima tik pavydėti.

Dalijamės žurnalo „Žmonės“ 2021-ųjų straipsniu apie šią talentingą mados legendą-pankę.

Prašyti jaunystės recepto nepadės – vienetinis gaminys ir yra vienetinis gaminys, bendrų dėsnių nesurasi. Ji pati neketino tapti legenda, žvaigžde, mados diktatore ar veiklia moterimi. Dėl Dievo, Derbišyro grafystės Tintvistlo miestelyje, kur 1941-ųjų balandžio 8-ąją pasaulį išvydo Vivienne Isabel Swire, tokių žodžių niekas nežinojo. Juolab jei kalbama apie lėktuvų gamyklos sandėlininko dukterį, kurios gyvenimas turėjo būti paprastas.

„Neįsivaizduoju, kaip mergina iš darbininkų klasės gali išgyventi šitame meno pasaulyje. Proletarų dukros nediktuoja mados“, – kalbėjo ji apie savo juvelyrikos studijas Vestminsterio universitete, kurias po pirmo kurso metė. Dvidešimt vienų ištekėjo už šokių mokytojo Dereko Westwoodo (vestuvinę suknelę pasisiuvo pati), po metų susilaukė pirmagimio Beno. Jauna mama pradėjo dirbti pradinių klasių mokytoja, prisidurdavo gamindama ir Portobelo turguje pardavinėdama autorinius papuošalus bei aksesuarus.

Pirmąjį butiką ji atidarė 1971 metais Londone su tuomečiu vyru Malcolmu McLarenu. Nuotraukoje – pora 1981-aisiais / VIDA PRESS nuotrauka

Sakote, paprastas gyvenimas? Bet įnoringa lemtis ir už krosnies suras – aštuntojo dešimtmečio pradžioje kukli mokytoja atsitiktinai susipažino su ambicingu muzikantu, būsimuoju „Sex Pistols“ vadybininku Malcolmu McLarenu (1946–2010).

Pažintis apvertė abiejų gyvenimą. Vivienne išsiskyrė ir su sūnumi Benu persikraustė į socialinį būstą Pietų Londono Klapamo rajone, susilaukė antros atžalos. Vienintelis jos bei Malcolmo sūnus Josephas Corré – legendinio apatinių ženklo „Agent Provocateur“ kūrėjas. Sakoma, gimdyti Westwood nenorėjo – net pasiskolino pinigų abortui, tačiau pakeliui į kliniką vitrinoje pamatė beprotiškai gražų ir brangų paltą. Po geros valandos dvejonių laimėjo paltas ir antrasis vaikas. O pirmagimis Benas vėliau tapo žinomu erotikos fotografu.

Penkeriais metais jaunesnis keisčiausių sumanymų nestokojantis Malcolmas įtraukė į savo orbitą ir mylimą moterį. Kartu jie kūrė populiarėjančio pankų judėjimo estetiką: moheriniai megztiniai, suregzti taip, kad daugiau rodė, nei dengė, rankomis išpiešti marškinėliai, išverstos siūlės – visa tai turėjo šokiruoti, provokuoti ir erzinti padorius žmones, kaip ir pats pankrokas.

Vienas iš kultinių kūrinių – Kerės Bredšou vestuvinė dramblio kaulo spalvos suknia be petnešėlių iš filmo „Seksas ir miestas“ / VIDA PRESS nuotrauka

Parduotuvės, esančios Karaliaus kelio 430-ajame name, klientai buvo prostitutės, muzikantai, auksinis jaunimas, garsenybės... Nepastebimai Vivienne odinės rokerių striukės, siauros kelnės, languoti švarkai, tinkliniai ir plėšyto audinio marškinėliai su provokuojamais užrašais „Fuck“ ir „God Save the Queen“, antkakliai, dviračių grandinės vietoj papuošalų, policininkų kepurės iš maišto prieš klasiką ir buržuazinę moralę elementų virto tendencija.

Išsisėmęs judėjimas tapo nebeįdomus jo kūrėjams. Devintajame dešimtmetyje išsiskyrusi su McLarenu, Westwood pakeitė ir stilių – susižavėjo naujojo amžiaus romantiška estetika. 1981 metais ant podiumo pristatyta kolekcija „Pirates“ kupina istorinių citatų. Legendinių „Rusų sezonų“ baletas „Petruška“ įkvėpė ją sukurti minikrinoliną – trumpą sijoną su lankais, o aukštuomenės panelės kraustėsi iš proto dėl naujojo įžūlaus Westwood moteriškumo, niekuo neprimenančio konservatyvios britų ledi elegancijos.

Trumpas sijonas, dryžuotos kojinės iki kelių, žili plaukai ir dviratis Londone – taip irgi galima / VIDA PRESS nuotrauka

Kūrybinga asmenybė dar ir gerai skaičiuoja: devintajame ir dešimtajame dešimtmetyje „Vivienne Westwood“ mados ženklą papildė kolekcijos „Gold Label“, „Red Label“, „Anglomania“, vyrų drabužių linija. Viskas apskaičiuota iki milimetro, viskas reikalinga ir perkama.

Ji turi geras smegenis, karštą širdį ir nepaprastą talentą. Ir politinę poziciją: nuosekliai kovoja už aplinkosaugą, gyvūnų teises ir prieš branduolinę ginkluotę, palaiko Julianą Assange’ą ir translytę jo sąjungininkę Chelseą Manning. Dizainerės šou beveik visada – politinis manifestas: modeliai pasirodo su lozungais, skaito eiles ar sako kalbas. Westwood griežtai nepritaria besaikiam vartojimui. „Net jei turite mažai pinigų, pataupykite, nusipirkite vieną prabangų daiktą ir nešiokite jį visur – eidamos į darbą, svečius, vakarėlius“, – vienas iš Westwood mados ir gyvenimo principų. Ji pati gerus trisdešimt metų gyveno tame pačiame bute Klapame, kur kadaise įsikūrė su Malcolmu, ir tik 2000-aisiais naujas sutuoktinis, buvęs jos studentas Andreasas Kronthaleris (56), įtikino pagerinti sąlygas – nusipirkti XVIII amžiaus karalienės Onos stiliaus rūmus tame pačiame rajone.

Jau beveik dvidešimt metų Westwood gyvenimo vyras ir kūrybos partneris – iš Tirolio kilęs dizaineris Andreasas Kronthaleris. Kai kurios geriausios „Vivienne Westwood“ kolekcijos – abiejų kūriniai / GETTY nuotrauka

Su Andreasu ji susipažino dėstydama Vienos taikomojo meno universitete, iš pradžių susižavėjo jo renesanso stiliaus apdarais ir pakvietė gabų studentą dirbti kartu Londone. Jam buvo 22-eji, jai – 44-eri (šiandien amžiaus skirtumo beveik niekas neprisimena). Po kelerių metų jiedu susituokė ir iki šiol yra ne tik gyvenimo, bet ir kūrybos partneriai.

1990-aisiais ji pirmą kartą buvo pagerbta Britų mados tarybos skiriamu Metų dizainerės apdovanojimu (tokį pat garbės vardą gavo dar dukart). Dar po dvejų metų už nuopelnus madai ir menui karalienė Elizabeth II suteikė jai Britų imperijos damos titulą. Atsiimdama garbinguosius apdovanojimus dizainerė vilkėjo elegantišką kostiumą. Bet – sklando gandai – pamiršo apatinius ir kažin kaip ši delikati informacija nutekėjo į spaudą. Net tituluota anarchistė – visada anarchistė.

Vaizdas iš viršaus – geresnis. Po šou 2017-ųjų Londono mados savaitėje / VIDA PRESS nuotrauka
Vivienne Westwood kolekcija – Londono mados savaitėje (31 nuotr.)
+25