Mirė partizanas Juozas Jakavonis-Tigras

Juozas Jakavonis-Tigras / BNS foto nuotr.
Juozas Jakavonis-Tigras / BNS foto nuotr.
Žmonės.lt, BNS
Šaltinis: Žmonės
2021-11-23 13:20
AA

Skaudi žinia – būdamas 96-erių mirė partizanas Juozas Jakavonis-Tigras. Šią žinią antradienį patvirtino jo dukra Angelė Jakavonytė.

Lapkričio 13-ąją skelbta, kad J.Jakavonis guli Santaros klinikose, kur gydosi nuo koronaviruso. Kaip tuomet pasakojo jo dukra, J.Jakavonis nuo šios ligos buvo pasiskiepijęs, norėjo skiepytis ir trečiąja doze, deja, nesuspėjo.

„Daugelis mane atkalbinėjo, kam iš viso jį reikia skiepyti, juk tėčiui 96 metai. Bet jis pats būtinai norėjo pasiskiepyti. Gaila, kad nespėjo pasiskiepyti trečią kartą“, –  tąkart feisbuke rašė A.Jakavonytė.

Deja, antradienį A.Jakavonytė pranešė skaudžią žinią – jos tėvelis mirė.

„Taip, mirė tėtis. Jis buvo namuose pas mane, užsikrėtė kovidu. Galvojau, paprastas peršalimas, buvo teigiamas testas“, – antradienį BNS sakė A.Jakavonytė.

Anot A.Jakavonytės, tėtis mirė gydomas ligoninėje, gydytojai stebėjosi jo atkaklumu.

Juozas Jakavonis-Tigras su dukra Angele / BNS foto nuotr.

Antradienį popiet jautriais žodžiais anapilin iškeliavusiam tėčiui A.Jakavonytė pasidalijo ir socialiniame tinkle „Facebook“.

„Tėti, Tu buvai man ne tik Tėtis, bet ir pats nuostabiausias ir geriausias draugas.

Mylimas tėti, buvai tarsi giminės tvirtas Ąžuolas, prie kurio prisiglausdavo visi.

Tu vis žiūrėdavai į sodyboje augantį ąžuolą ir sakydavai, kad baigiasi ir jo, ir tavo gyvenimas.

Tėti, ąžuolas dar vis stovi, bet Tu išėjai, pralaimėjęs sunkią kovą su po Covid-19 išsivysčiusiomis komplikacijomis – plaučių uždegimu.

Gydytojai sakė, kiek Tu dar norėjai gyventi ir visomis jėgomis kabinaisi į gyvenimą.

Tėti, Tu mums visiems buvai ir būsi vyro, Tėvo, senelio, prosenelio pavyzdys.

Tu visus stebinai savo gyvenimo būdu, kurį galima apibūdinti dviem žodžiais – širdies gerumas. Tavo kasdienis gerumas, pagalba žmogui ir gamtai mums buvo didžioji pamoka visam gyvenimui“, – rašė A.Jakavonytė.

„Mudvi su seserimi Birute gyvename ir gyvensime pagal Tavo pamokymus, patarimus, pavyzdį. Ačiū Tau už tai, kad Tu neišėjai per mano gimtadienį ir dar sutelkęs visas jėgas atsigavai ir pasveikinai mane su gimimo diena. Ilsėkis ramybėje, mūsų mylimas Tėti, seneli, proseneli“, – jautrius žodžius tėčiui skyrė A.Jakavonytė ir pridurė, jog apie laidotuves informuos vėliau.

 

J.Jakavonis gimė 1925-ųjų liepos 10 dieną Kasčiūnų kaime. Jis buvo paskutinis gyvas likęs Varėnos krašto partizanas, tad savo prisiminimais mielai dalijosi su visuomene.

1945 metų rudenį J.Jakavonis-Tigras kartu su kitais partizanais tėvų sodyboje Kasčiūnų kaime įrengė Merkio rinktinės partizanų štabo vadavietę.

1945–1946 metais drauge su Merkio rinktinės vadu A.Ramanausku-Vanagu joje kurį laiką slapstėsi bei dirbo Pietų Lietuvos partizanų vadas Juozas Vitkus-Kazimieraitis. Čia leistas partizanų laikraštis „Laisvės varpas“.

J.Jakavonis-Tigras ėjo štabo ryšininko pareigas, 1946 metais buvo pagautas NKVD, kankintas, tardytas ir išsiųstas į Sibirą, kur tremtyje praleido savo jaunystę – nuo 1946 iki 1959 metų.

J.Jakavonis-Tigras, kalbėdamas apie patirtus išbandymus, sakydavo, jog norint išgyventi tremtyje, reikėjo turėti tris bruožus – humoro jausmą, dainą ir viltį, kad grįš į Lietuvą ir visą gyvenimą paaukosi, pasakodamas Lietuvos pokario istoriją.

Jis su žmona Zose, anapilin iškeliavusia 2019 metais, užaugino dvi dukras – Angelę ir Birutę, turi tris vaikaičius.

Juozas Jakavonis-Tigras / BNS foto nuotr.

J.Jakavonis-Tigras buvo aktyvus Sąjūdžio veikloje. 1998 metais jis buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus 3-iojo laipsnio ordinu, o 2000-aisiais jam įteiktas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medalis.

2018-ųjų gruodžio 4-ąją Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio partizanų grupei įteikta Laisvės premiją. Tarp šios grupės narių buvo ir J.Jakavonis-Tigras.

2021 metais J. Jakavoniui įteikta partizanų vado A.Ramanausko–Vanago premija.

Fotogalerija:

Juozas Jakavonis-Tigras (20 nuotr.)
+14