Mirė pirmasis nepriklausomos Baltarusijos vadovas S.Šuškevičius

Pirmasis nepriklausomos Baltarusijos vadovas Stanislavas Šuškevičius / Vida Press nuotr.
Pirmasis nepriklausomos Baltarusijos vadovas Stanislavas Šuškevičius / Vida Press nuotr.
Šaltinis: BNS
2022-05-04 10:52
AA

Eidamas 88 metus mirė iškilus nepriklausomos Baltarusijos valstybės veikėjas Stanislavas Šuškevičius.

Pirmasis nepriklausomos Baltarusijos vadovas kartu su Rusijos ir Ukrainos lyderiais 1991-aisiais pasirašė sutartį dėl Sovietų Sąjungos panaikinimo. Apie Stanislavo Šuškevičiaus mirtį pranešė jo žmona.

S.Šuškevičius, vėliau tapęs autoritarinio Baltarusijos lyderio Aliaksandro Lukašenkos kritiku ir opozicionieriumi, mirė nuo koronavirusinės infekcijos komplikacijų, naujienų agentūrai AFP sakė jo sutuoktinė Iryna.

„Tikimės, kad bus organizuotos valstybinės laidotuvės, bet su mumis dar niekas nesusiekė“, – sakė Iryna Šuškevič.

Pasak jos, prieš dvi dienas S.Šuškevičius buvo išrašytas iš ligoninės, bet jo sveikata buvo pakirsta ligos.

Būdamas Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos pirmininku S.Šuškevičius kartu su tuomečiu Rusijos lyderiu Borisu Jelcinu ir Ukrainos lyderiu Leonidu Kravčuku 1991 metų gruodį pasirašė vadinamąjį Belovežo susitarimą dėl Sovietų Sąjungos panaikinimo ir Nepriklausomų Valstybių Sąjungos (NVS) įkūrimo.

Ukrainos lyderis Leonidas Kravčukas, Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Stanislavas Šuškevičius (centre), Rusijos lyderis Borisas Jelcinas, 1991 m. / Scanpix nuotr.

S.Šuškevičius vadovavo Baltarusijai nuo jos įkūrimo, kol buvo atstatydintas parlamento 1994 metais, A.Lukašenkos vadovautos antikorupcinės komisijos iniciatyva. Jis dalyvavo tais pačiais metais surengtuose pirmuose prezidento rinkimuose, bet juos pralaimėjo A.Lukašenkai. Vėliau jis tapo iškiliu opozicijos veikėju ir Baltarusijos socialdemokratų hramados (partijos) vadovu.

2004 jam nebuvo leista kandidatuoti parlamento rinkimuose.

Kaip nurodo Lenkijoje veikianti baltarusių televizija „Belsat“, S.Šuškevičiaus sveikata balandį pablogėjo persirgus koronavirusine infekcija. Kurį laiką jis buvo gydomas intensyviosios terapijos skyriuje.