Mistiškieji viržiai – nepakartojama rudens puošmena

Viržiai – nepakartojama rudens puošmena / Fotolia nuotr.
Viržiai – nepakartojama rudens puošmena / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Spalvingieji augalai rudenį sužėri paslaptingu ir akį traukiančiu grožiu. Legendos byloja, kad viržis vienintelis pakluso dievų prašymams augti kalvose ir dykumose, kurias glosto vėtros. Už tai šis augalas buvo apdovanotas ypač estetiška išvaizda, atsparumu aplinkos poveikiui, nuostabiu aromatu. Be to, jo neaplenkia bitės...

Kas tie viržiai?

Jų rūšių yra gyva galybė. Viržiai – tai nedideli, erikinių augalų grupei priklausantys, iki metro išaugantys krūmeliai, savo nuostabiais spalvingais žiedais prikaustantys dėmesį nuo liepos iki pat niūrojo lapkričio. Viržių lapeliai gali būti sidabro, geltonos, žalios, rusvos, raudonos spalvos, o žydi jie baltai, rožine, lelijų, aviečių, vyšnių ir kitomis spalvomis. Auga viržiai beveik visoje Europoje ir net pačiomis sudėtingiausiomis sąlygomis geba žibėti lyg auksas pelenuose. Amžinai žaliuojantis, net ir sudžiovintas išsaugo žiedų spalvas. Šis augalas mėgsta rūgščią dirvą, puikiai auga tiek sausose smėlėtose, tiek durpingose vietose, idealiai tinka įvairioms puokštėms.

Viržiai – puikus pasirinkimas norintiesiems pagyvinti namų aplinką ar įnešti šiek tiek laukinės, nepaliestos gamtos. Viržius galite derinti su pačiomis įvairiausiomis gėlėmis. Prižiūrėti juos nesunku, tik patariama formuoti. Mėgsta saulėtas ar pusiau pavėsingas vietas, ypač gražiai atrodo pasodinti kartu su spygliuočiais. Tinka balkone, terasoje, sode, alpinariumuose.

Kada sodinti?

Viržiai sodinami tiek pavasarį, tiek rudenį – rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje. Pirmaisiais metais rekomenduojama juos prikloti eglišakėmis nuo žiemos šalčių, kad vėliau ilgus metus džiaugtumėtės spalvingu jų kilimu. Geriausia tarp šių augalų palikti 30–40 cm tarpą, o tarp eilių 50–60 cm. Svarbiausia, kad žemė būtų pralaidi, tad molis ir priemolis šiems augalams netinka. Vandens neturėtų būti per daug ar per mažai.

Ir dar šis tas

Liaudies medicina byloja, kad viržių lapeliai ir žiedai veikia kaip antiseptinė, uždegimą malšinanti priemonė. Taip pat jie pasitelkiami inkstų, šlapimo pūslės ligoms gydyti, padeda nuo nervinio susijaudinimo, streso, veikia netgi kaip lengvi migdomieji. Tiems, kurie negali išsivaduoti iš peršalimo ligų, įkyraus kosulio gniaužtų, viržiai palengvina šiuos simptomus, padeda atsikosėti. Žaizdos, nudegimai, opos – tam padės viržių žolelių nuoviras ar sudžiovintų žiedų milteliai. O štai šių augalų antpilas padeda nuo podagros, reumato. Be to, viržiai plačiai naudojami ir homeopatijoje.

Viržių žiedai tinka arbatai. Jų žiedeliais ir šakelėmis galima pagardinti įvairius nuovirus, užpilus ar netgi vyną.

Kai kur rašoma, kad viržių dūmai padeda nuspėti ateitį. Gėlių kalboje viržis, deja, vienatvės simbolis – toks rudeniškas, magiškas ir užburiantis... 

! Gydomiesiems tikslams viržius derėtų rinkti miške, o tie, kuriais puošiame aplinką, netiks.