MO muziejaus parduotuvėje – Lietuvos kūrėjų ir dizainerių darbai
MO muziejuje esančioje parduotuvėje galima įsigyti ne tik knygų ar albumų. Joje – ir specialiai MO muziejui kurti ir pagaminti Lietuvos dizainerių bei kūrėjų darbai.
Muziejaus parduotuvė – dažnam lankytojui yra malonumas ir neatsiejama apsilankymo muziejuje dalis. Šiuolaikiniai muziejai planuodami parduotuves siekia, kad jos papildytų ir pratęstų muziejaus patyrimą. Taigi kokia yra MO parduotuvė ir kokių Lietuvos kūrėjų darbų galima joje rasti?
Iniciatyvą rodė ir muziejus, ir kūrėjai
„Planuodami MO muziejaus parduotuvę, ją, kaip ir patį muziejų, matėme kaip platformą bendradarbiauti. MO kolekcijoje sukauptas Lietuvos dailės aukso fondas, todėl atrodė natūralu pakviesti Lietuvos dizainerius ir kūrėjus kartu kurti specialų asortimentą parduotuvei. Vieni įsikvėpė iš MO architektūros, MO nešamos idėjos, kiti – iš meno kūrinių“, – teigia M. Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.
Muziejaus parduotuvėje galima įsigyti knygų apie meną, MO muziejų ir vykstančias parodas, taip pat albumų ir kitų leidinių. Knygų lentyną papildo meno kūrinių reprodukcijos, dėlionės vaikams bei įvairūs įdomūs daiktai – nuo žvakių iki rankinių. Planuojama, kad parduotuvės pasiūla bus atnaujinama kiekvienos parodos metu.
Prekes kūrusiųjų įkvėpimai ir mintys
„Kai dar su šalmu, vykstant statyboms, vaikščiojau po statomą MO muziejų, mane sužavėjo erdvės, taisyklingai netaisyklingos formos, betono kvapas, augalai kieme ir Vilniaus stogų panorama. Jau tada žinojau, kuo turi kvepėti MO žvakė, nors apie tai su niekuo dar nebuvau kalbėjęs“, – pasakoja Marius Stanevičius, MO žvakės kūrėjas.
„Man visada įdomu buvo užsienio muziejuose pamatyti, kokie daiktai yra pristatomi, ar jie kurti specialiai muziejui, koks jų ryšys su vieta. Todėl bendradarbiavimas su MO muziejumi man buvo galimybė tapti naujo reiškinio Lietuvoje dalimi. Kurti muziejui man yra ir atrakcija, ir atsakomybė. Reikėjo atsižvelgti į galimus vartotojus, erdvę, vietą, kurioje yra muziejus, vizualinį identitetą. Iššūkis sukurti minimalistinį objektą ir išlaikyti savo kūrybinį braižą virto tvirtu asmeninio tobulėjimo žingsniu“, – teigia MO puodelių kūrėja Barbora Adamonytė-Keidūnė.
Kai kurių lietuvių darbai jau yra pripažinti bei parduodami kituose pasaulio muziejuose. Lietuvių „Indigo“ kūrėjų rankinėmis prekiauja San Francisko MOMA dizaino parduotuvė, o jų kurti specialūs krepšiai – ir MO muziejuje.
„Labai džiaugiamės meno ir dizaino iniciatyvomis. Mums labai svarbu ir malonu prisidėti prie MO reprezentacijos ir viešinimo. Juk kiekvienas suvenyras, įsigytas MO parduotuvėje, iškeliauja toliau ir neša žinią apie muziejų už jo ribų“, – džiaugiasi viena iš MO krepšių kūrėjų Milita Balčaitytė.
Kaip pastebi „Due.“ tamprių kūrėja Indrė Lukošiūnaitė, bendradarbiavimas su MO leidžia ištrinti ribas tarp kasdienybė ir aukštojo meno. „Perkeldami meno kūrinius ant to, ką žmogus dėvi, mes kuriame patirtį. O jos metu žmogus tampa tarsi mobiliu muziejumi“, – teigia ji.
Ieškantiems dovanų – nauja vieta
Šventiniam laikotarpiui MO turi ir staigmenų. „Lankytojams siūlome specialiai su MO kolekcijos kūriniais kurtus marškinėlius ar kitas šventines prekes. Turime ir mūsų kolekcijos autorių Jolantos Kyzikaitės bei Vytauto Pakalnio dėlionių vaikams ir odinių rankinių ar porcelianinių vienetinių papuošalų. Taigi lankytojams siūlome tiek muziejaus smulkmenėlę prisiminimui, tiek vertingesnę dovaną sau ar draugui. O nežinantiems ką padovanoti, siūlome išeitį – muziejaus lankymo bilietus ar kvietimą prisijungti prie MO bendruomenės“, – pasakoja MO direktorė.
MO bendruomenės nariai – MOdernistai – yra muziejaus kūrėjai ir palaikytojai. Įsigydami ar gavę dovanų MOdernisto kortelę, jos savininkai prisideda prie muziejaus kūrimo, sužino ir pamato muziejaus parodas vieni pirmųjų, o muziejuje yra laukiami ir jame lankytis gali visus metus.
Apie MO
MO muziejus, kurio pastatą suprojektavo pasaulyje garsus architektas Daniel Libeskind, duris atvėrė 2018 m. spalio 18 d. Iki atidarymo MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Jame sukauptą daugiau nei 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų.
MO muziejus – gero laisvalaikio vieta. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.