MO muziejaus stovyklos kviečia vaikus pažinti meną, kūrybą ir įvairius jausmus
MO muziejuje vykstančios stovyklos kviečia vaikus pažinti: skirtingas meno rūšis, kuriantį save bei savo jausmus ir emocijas.
Jau antrą vasarą organizuojamos stovyklos yra pilnos vaikų. Šiemet MO muziejuje organizuotos 5 stovyklų pamainos: teatro, kūrybiškumo ir pojūčių stovyklos, kuriose dalyvauja įvairaus amžiaus vaikai – nuo 5 iki 13 metų.
Pažinti save
„Nuo muziejaus atidarymo didelį dėmesį skiriame vaikų edukacijoms muziejuje. Norime, kad vaikai atrastų muziejų naujai, patirtų meną čia ir dabar – be išankstinių nusistatymų, per sąsajas su kitais dalykais, reiškiniais. Taigi mokslo metais MO vyksta vaikų edukacijos, o vasarą – vaikų stovyklos. Visos jos grįstos atviru pokalbiu ir diskusija su vaikais – apie meną, kūrybą, pojūčius bei jausmus“, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.
Menas yra MO muziejaus priemonė megzti dialogą su vaikais. „Norime atskleisti vaikams meno galimybes kalbėti ir pasakoti apie pasaulį, išjudinti jiems svarbius vidinius klausimus, leisti patirti asmenišką santykį su menu“, – priduria M. Ivanauskienė.
Įvairias veiklas vaikams integruojančios ir muziejuje vykstančios edukacijos bei stovyklos – tai nuo pat pradžių MO muziejuje taikomas naujas tarpdisciplininis požiūris į neformalų ugdymą, išnaudojant muziejų kaip platformą svarbiausioms XXI amžiaus kompetencijoms ugdyti: puoselėti kūrybiškumą, skatinti komandinį darbą bei kritinį mąstymą.
Kūrybiškumo lavinimas
MO muziejuje vykstančios Kūrybiškumo stovyklos metu vaikai išbando įvairias meno rūšis – nuo tapybos iki teatro. Kiekvieną dieną dalyvauja skirtingose meninėse dirbtuvėse, kuriose realizuoja visas savo idėjas. Kartu su stovyklos vadovėmis yra lavinami ir stiprinami meniniai, aktoriniai bei darbo komandoje gebėjimai. Vaikai susipažįsta su MO muziejuje eksponuojamomis parodomis, taip pat ir patys kuria savo meno kūrinius.
„Ši stovykla ypatinga tuo, kad kūrybiniai užsiėmimai nuo praktinio darbo praplečiami iki realios pažinties su profesionalių kūrėjų darbais čia pat, muziejaus ekspozicijoje. Prieš pradėdami savo kūrybinį projektą, mažieji stovyklautojai su vadovių ir edukatorių pagalba tyrinėja tapybos darbus, skulptūras, instaliacijas, video projekcijas“, – pasakoja Sigita Pikturnaitė, Kūrybiškumo stovyklos vadovė.
Kaip ji pati teigia, stovykloje vaikams labiausiai patinka jiems suteikiama laisvė daryti ir kurti ką nori. S. Pikturnaitė priduria, kad vaikai turi itin originalių kūrybinių idėjų, taigi belieka tik padėti jiems jas išvystyti iki galutinio rezultato.
„Stovykloje vaikai analizuoja meno kūrinius, kokias istorijas jie slepia, kūrinių spalvas, formas. Taip ugdome gilesnį kūrinių pažinimą, kuris veda į gilesnį vaikų kūrybinio potencialo atradimą“, – pasakoja S. Pikturnaitė.
Kūrybiškumo stovyklos metu visą savaitę kurtos vaikų idėjos penktadienį įgyja galutinį vaizdą ir yra eksponuojamos MO muziejaus erdvėse.
„Paskutinę stovyklos dieną su vaikais buvo nutarta, kad sukurti darbai kelioms valandoms bus eksponuoti pirmame muziejaus aukšte. Tai sukėlė itin daug teigiamų emocijų – mažieji stovyklautojai džiaugėsi, kad jų darbus apžiūrėjo ir muziejaus lankytojai, visi turėjo galimybę pasijusti kaip profesionalūs kūrėjai, kurių darbai atsidūrė muziejuje“, – vaikų emocijas prisimena S. Pikturnaitė.
Pojūčių pažinimas
MO muziejus nuo pat atidarymo skatina ir kviečia vaikus kalbėti apie emocijas pasitelkiant meną. Kūriniai yra puikus atspirties taškas kalbėti, atpažinti ir suvokti jausmus. Taigi ir vasarą organizuojamos stovyklos, kuriose vaikai susipažįsta ir geriau supranta savo pojūčius.
Šiemet MO vyksta Pojūčių stovykla, kurios metu improvizuodami vaikai leidžiasi į savęs pažinimą ir atranda bei suvokia pojūčius.
Kaip teigia stovyklos vadovės: „Šią improvizacijos stovyklą sukūrėme taip, kad ji aprėptų kasdien naudojamas jusles, kuriomis bandome pažinti save bei aplinką. Kviečiame vaikus naršyti muziejų ir savo vaizduotės pasaulį įvairiose veiklose. Kartais netgi nekasdieniškais būdais. Šioje stovykloje vaikai atlieka užduotis ir individualiai, ir grupėse, o svarbiausia – savaitę bendrauja ir pažįsta save bei kitus per kūrybą“.
„Tai stovykla, kurioje mokomės pažinti save, suderinti savo ir kitų norus, požiūrius. Kiekvieną dieną akcentuojame vis kitus būdus patirti kasdienę aplinką. Pojūčiai yra pažinimo vartai, pro kuriuos galima saugiai žengti į nepažintas vidines erdves. Tuomet galima klausti, „kaip“ aš pažįstu pasaulį, ne tik „kas“ tame pasaulyje man padėta po nosimi ar „kiek“ tai mane džiugina“, – teigia Justina Kaminskaitė, stovyklos vadovė.
Stovyklos vyks ir kitą vasarą
„Dalyvaudami stovyklose naujame kontekste – šiuo atveju muziejuje – vaikai plečia savo suvokimą ir akiratį. Norime kurstyti smalsumą pasauliui ir įkvėpti tolesniems atradimams ar meno patyrimams“, – pasakoja MO muziejaus vadovė ir priduria, kad stovyklos taip pat bus organizuojamos ir kitais metais.