MO muziejus: ar gali menininkas neturėti „Instagram“ paskyros?
Trečią dieną MO muziejuje tęsiasi atidarymo renginių maratonas. Šeštadienio popietę besidomintys socialiniais tinklais buvo pakviesti į diskusiją – „Insta-menas: ar internetas padeda menininkams?“. Didžiulis būrys jaunimo sausakimšai užpildė diskusijų salę ir kartu kėlė klausimą: ar šių laikų menininkas gali neturėti tokio populiaraus socialinio tinklo – „Instagram“ – paskyros?
Apie socialinių tinklų galią šiandien pasikalbėti kvietė „The New York Times“, „New Yorker“ ir kitų žurnalų iliustratorius Karolis Strautniekas bei fotografė, dirbusi su „Kenzo“, „Honda“ prekiniais ženklais, savo darbus eksponavusi Londono nacionalinėje portretų galerijoje, Aleksandra Kingo. Diskusiją plėtojo žurnalistas Karolis Vyšniauskas.
Milijardą, o galbūt net ir daugiau, žiūrovų per mėnesį surenkanti „Instagram“ paskyra tapo didžiausia pasaulio galerija. Ar menininkas 2018-iaisiais privalo dalintis savo darbais internete?
Fotografė Aleksandra Kingo teigė, kad internetas menininkams atveria labai daug galimybių. „Tu gali ne tik susisiekti su savo auditorija, jei tokią turi, bet ir visų pirma – atrasti ją. Tai ypač aktualu jauniesiems talentams, kurie tik pradeda savo kelionę meno link, – tikino Aleksandra. – Tuomet tampa visai nesvarbu kiek tau metų, kokias studijas esi baigęs, ar tavo darbai jau buvo publikuoti galerijoje, ar turi agentą ir pan. Internetas palengvina menininko kelią.“
Moteris teigė, kad „Instagram‘as“ ištrynė bendravimo ribas. Dabar labai paprasta parašyti net ir norimo leidinio meno direktoriui tiesiog per šią socialinę platformą. Nebelieka jokios baimės ir žmonės gali lengviau bendrauti bei atrasti vienas kitą.
„Socialinių tinklų pagalba viskas vyksta žymiai greičiau ir pasiekia kur kas didesnę auditoriją negu, pavyzdžiui, per žurnalus. Būtent per „Instagram‘ą“ atėjo mano pačios pirmieji klientai,“ – kalbėjo fotografė Aleksandra Kingo.
Pasak iliustratoriaus Karolio Strautnieko, socialinėmis platformomis naudotis būtina, juolab, kad jos yra nemokamos.
„Aš nesiekiu didesnio sekėjų skaičiaus, tai tiesiog yra aktyvus mano portfolijo, kuris atneša didesnį žmonių pasiekiamumą, – kalbėjo Karolis. – Juk „Instagram‘e“ kiekvieną dieną atsiranda po 60 milijonų nuotraukų. Tai milžiniškas skaičius. Tad nėra reikalo konkuruoti. Mano tikslas – viešinti savo darbus“.
Tačiau, jeigu dabar galime laisvai naudotis socialiniais tinklais, ar išlieka prasmė įvairiausių galerijų ir muziejų? Pasak diskusijos pašnekovų – prasmė yra.
Aleksandra Kingo tikino, kad pamačius savo darbą, pavyzdžiui, Londono nacionalinėje portretų galerijoje, apima visiškai kitokio lygio pasitenkinimas: „Tai fizinis dalykas. „Instagram‘e“ mano auditorija yra 18-35 metų jaunimas, o štai į galerijas ateina visai kitokio amžiaus žmonės. Tai praplečia mano matomumo skalę“.
Karolis Strautniekas pridūrė, kad itin svarbu savo darbą pamatyti realybėje. „Gal šiuo klausimu aš esu šiek tiek konservatyvus, bet galerijose ar muziejuose į darbus galima labiau įsigilinti ir jiems skirti kur kas daugiau laiko. „Instagram‘e“ viskas greita ir kaip bepažiūrėtum, tai tėra reprodukcija tavo darbo“.
Abu menininkai tikino, kad tiek galerijose, tiek muziejuose jie lankosi dažnai. Juose jie ieško įkvėpimo savo darbams.
Socialiniai tinklai šiais laikais itin svarbūs, jais kone privaloma naudotis. Juk jei menininkas gali palengvinti savo kasdienybę, kodėl to nepadarius?
Visą diskusiją galite pamatyti ČIA: