Modelis Vitalija Jonikytė: „Niekada nebus sutarimo tarp plius dydžio moterų ir lieknųjų“

Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo nuotr.
Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo nuotr.
L.Simonavičienė
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

„Niekada nebus vienos nuomonės ir bendro sutarimo tarp plius dydžio moterų ir lieknųjų. Tačiau aš buvau abiejose barikadų pusėse ir jaustis savimi pradėjau tik tapusi tuo, kas esu dabar. Taip elgtis turėtų kiekvienas“, – sako vienas pirmųjų oficialių plius dydžio modelių Lietuvoje Vitalija Jonikytė.

Trumpa dosjė

  • Gimimo data.  1988 m. kovo 1 d.
  • Horoskopo ženklas.  Žuvys.
  • Akių spalva. Žalia.
  • Laisvalaikio pomėgis. Važinėtis dviračiu, vaikščioti gamtoje, vasarą – maudytis, degintis.
  • Skaniausias valgis. Viskas, ką gamina mano 86 m. močiutė Vitalė.
  • Svajonių automobilis. Turiu ryškiai rožinį dviratį, mielai vairuočiau ir tokios pat spalvos automobilį. 
  • Mėgstamiausios spalvos. Žalia ir raudona. 
  • Įdomus faktas apie save. Turiu gana įspūdingą maudymosi kostiumėlių kolekciją. 
  • Netikėčiausias daiktas rankinėje. Vaistai nuo pykinimo. Praverčia ilgesnėse kelionėse. 
  • Be ko negalėtumėte gyventi. Be balzamo lūpoms „Bučkis“. 
  • Įdomiausias gyvenimo įvykis. Vedėjos kėdė filmuojant realybės šou „Sala“. 
  • Patinkantis metų laikas. Vasara. 
  • Erzinanti žmogaus savybė. Nekontroliuojamas pyktis. 
  • Mylimiausios gėlės. Lauko gėlės, kurių galima prisiskinti pačiam.
  • Autoritetai. Mano močiutė ir plius dydžio modelis Ashley Graham. 
  • Keisčiausias įprotis. Miegu su ausų kištukais ir visada su kojinėmis.
  • Nemėgstamiausias buities darbas. Dulkių valymas. 
  • Svajonių šalis. Myliu mūsų šalį, tik norėčiau, kad orai būtų šiltesni. Tada man užtektų Nemuno ir smėlio.  
Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo nuotr.
Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo nuotr.

Kokius standartus turi atitikti moteris, kad galėtų tapti plius dydžio modeliu?

Plius dydžio modeliu laikomos moterys ir merginos, kurių drabužių dydis yra nuo 40–42. Taip pat svarbios kūno proporcijos (krūtinės, liemens ir klubų apimtys). Viena pagrindinių taisyklių yra ta, kad liemuo turi būti 25 cm lieknesnis nei klubai.

Tačiau yra daugybė išimčių. Tokių bendrų griežtų taisyklių kaip ir nėra. Svarbiausia, kad moteris pasitikėtų savimi ir mylėtų savo kūną. Ne mažiau svarbu ir sveikata. Privalai sportuoti, judėti ir kitaip rūpintis savo kūnu, oda.

Ar jūs turite išlaikyti tam tikras kūno formas? Plius dydžio modeliui juk negalima sulieknėti. 

Jei atvirai, dažnai negaunu vieno ar kito darbo, nes esu „per liekna“. Skamba paradoksaliai, bet yra, kaip yra. Ir taip, tiesa, kad reikia išlaikyti tam tikrus duomenis. Taigi, kaip nereikia numesti svorio, taip negalima ir priaugti.

Daugelis klaidingai mąsto, kad plius dydžio modeliai tiesiog sėdi ant sofos ir valgo nesveiką maistą, toliau storėja. Tai visiška netiesa! Patikėkite, išlaikyti tinkamas proporcijas yra nemenkas darbas. 

Ar visada buvote išraiškingų kūno formų? Ar teko dėl to susidurti su nepalankiu visuomenės požiūriu? 

Maždaug iki 22 metų buvau labai liekna. Žinoma, tokia išvaizda nebuvo natūrali: liejau prakaitą sporto salėse, daug bėgiojau (14 km kiekvieną dieną), o mityba buvo, švelniai tariant, skurdi. Kartais tik obuolys per visą dieną...

Kaip daugelis mūsų šalyje (ir ne tik), norėjau būti „kaip visos“. Tačiau su laiku pradėjau suprasti, kad einu prieš gamtą. Nustojau save prievartauti (dabar nesibaigiančias dietas būtent taip ir vadinu – fizine ir psichologine prievarta prieš save) ir priaugau svorio. 

Neneigsiu, buvo ir bandymų vėl griebtis dietų. Tačiau tam tikru metu įvyko lemiamas lūžis ir pradėjau ne tik džiaugtis savo kūnu, bet ir didžiuotis juo. Atradau seksualumą ir grožį iš naujo. 

Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo nuotr.
Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo nuotr.

Laikai keičiasi, visuomenė, rodos, liberalėja, tačiau liekno kūno kultas vis dar dominuoja...

Deja, yra daugiau kalbų nei realių darbų. Į akis daugelis sako, kaip palaiko, kaip toleruoja ir kaip jiems nesvarbu. O už akių apkalbinėja, žemina ir tyčiojasi. Ir ne, ne vaikai taip elgiasi, taip elgiasi suaugę, dažnai aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės.

Būna, paskaitau komentarus internete, ir nuoširdžiai apima svetima gėda. Esu ne kartą girdėjusi, kad, pavyzdžiui, mano kaklo problemas lėmė per didelis svoris. Nors tiesa ta, kad šios bėdos prasidėjo man dar būnant 17 m., kai svėriau vos 50 kg.

Taip pat skaudina kalbos, kad stambesni žmonės gyvena trumpiau ar serga daugiau nei liekni. Visiški paistalai! Šiek tiek šioje vietoje pykstu, nes visiškas neišmanymas bado akis. Ir kiekvieno neva labai svarbi nuomonė iš tikrųjų visiškai nereikalinga. Sakyti žmogui, kad jis mirs anksčiau, nes sveria 20 kg daugiau, yra mažų mažiausiai begėdystė. Mes norime išmokyti vaikus nesityčioti. Tai gal pirmiausia lai to išmoksta jų tėvai? 

Užsiminėte apie sveikatos bėdas. Ar jos rimtos?

Pernai pavasarį man buvo išoperuota kakle esanti disko išvarža. Ryžausi operacijai, nes patyriau ilgalaikius kaklo, rankų, nugaros skausmus, nuolat tirpo rankos. Sunku gyventi su skausmu, kuris nepasitraukia nei dieną, nei naktį...

Tačiau vienos operacijos nepakako, nes po kurio laiko atsirado nauji skausmai kaklo, pečių srityje. Nedvejojau ir dėl antrosios, nes esu dar gana jauna. Nesiruošiu gyventi su skausmais. Ir jei yra galimybė kažką pakeisti, kodėl gi ne? Todėl ant operacinio stalo guliausi antrą kartą.

Operacijos metu slanksteliai buvo sutvirtinti titanine plokštele. Gijimas gana ilgas procesas. Kaklo įtvarą nešiojau pusantro mėnesio. Rezultatai bus matyti maždaug po 6–12 mėn. Tada paaiškės, kaip pavyko operacija. Šiuo metu jaučiuosi daug geriau, nors ir nesu visiškai atsigavusi.

Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo ir „E.B fotografija“ nuotr.
Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo ir „E.B fotografija“ nuotr.

Ar dažnai tenka girdėti komplimentų? Kokie jie, kas juos sako?

Dažnai girdžiu, kad esu drąsi, nes dalyvauju laidose, konkursuose, keliu atviresnes nuotraukas į socialinius tinklus. Bet man tai nėra komplimentas. Priešingai, skamba taip, tarsi neturėčiau to daryt, nes nesu tobulų formų. Su tuo aš visiškai nesutinku!

Tačiau dažnai girdžiu ir labai nuoširdžių komplimentų. Ypač vertinu pasakytus kitų moterų. Pasijaučiu labai laiminga, kai išgirstu, kad įkvėpiau vieną ar kitą jaustis geriau, elgtis drąsiau, rengtis tai, kas patinka, vasarą nebesislėpti po pledu pajūryje, o išdidžiai vilkėti bikinį.

Viena žinau gerai – niekada nebus vienos nuomonės ir bendro sutarimo tarp plius dydžio moterų ir lieknųjų. Tačiau aš buvau abiejose barikadų pusėse ir jaustis savimi pradėjau tik tapusi tuo, kas esu dabar. Taip elgtis turėtų kiekvienas. 

Kaip nusprendėte tapti modeliu? Kas paskatino žengti į grožio pasaulį?

Terminas „plius dydžio modelis“ mūsų šalyje išties yra gana naujas. Ir aš esu vienas pirmųjų oficialių plius dydžio modelių Lietuvoje. Suvokiau, kad galiu ir noriu būti modeliu, kai nugalėjau LNK realybės šou „Dydžio r(e)voliucija“.

Supratau, kad yra labai daug moterų, kenčiančių ir netgi depresuojančių dėl svorio. Nemylinčių savęs. Tai mane dar labiau paskatino eiti į viešumą, būti matomai, nes tik pavyzdys gali įkvėpti, padrąsinti. Juk jei žmogų, į kurį esame panašūs, matome, pavyzdžiui, ant žurnalų viršelių, iškart pasijuntame geriau. Noriu būti pavyzdys visoms moterims. 

Kokia ta grožio industrija?..

Grožio industrija, kurioje tenka suktis man, nėra bloga. Tačiau viskas ne taip paprasta, kaip galvoja daugelis žmonių. Dažnai fotosesijos trunka valandų valandas. O rezultatas – vos kelios atrinktos nuotraukos.

Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo nuotr.
Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo nuotr.

Neseniai dalyvavote tarptautiniame grožio konkurse. Kaip sekėsi?

Esu pirma lietuvė, dalyvavusi konkurse „Misis Top of the World Plus Size“. Šis grožio konkursas vyksta nuo 2016 m. Jame rungiasi moterys iš viso pasaulio. Man teko garbė atstovauti mūsų šaliai.

Deja, dėl COVID-19 pandemijos konkursas vyko nuotoliniu būdu. Tad namuose teko susikurti mini filmavimo studiją. Pasiruošti – pasidažyti, pasidaryti šukuoseną, pasirinkti drabužius – taip pat teko pačiai, be niekieno pagalbos. Džiaugiuosi, kad turiu nemažai patirties vizažo srityje. Iškovojau „Misis Top of the World Plus Size Model“ titulą.

Antrasis buvo „Misis Top of the World Plus Size People Choice“. Tai reiškia, kad surinkau daugiausia žmonių balsų (balsavimas vyko socialiniuose tinkluose). O svarbiausias titulas „VICE Misis Top of the World Plus Size 2021“. Tarp vienuolikos skirtingų šalių dalyvių buvau antra. Pirmąją vietą iškovojo Indijos atstovė. 

Ką jums reiškia šie laimėjimai?

Šie mano laimėjimai yra vienas žingsnis į priekį visoms Lietuvos moterims. Žingsnis link pozityvesnio požiūrio į savo ir aplinkinių kūną. Nors ir sunkiai, bet šiuo keliu einame pirmyn. Keliaujame link tolerancijos ir tarpusavio supratimo. 

Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo nuotr.
Vitalija Jonikytė-Bacevičė / Asmeninio albumo nuotr.

Sakoma, kad grožis išgelbės pasaulį. Ar tikrai?

Tai buvo viena pagrindinių mano frazių šiame grožio konkurse (šypsosi). Malonus sutapimas! Ir taip, aš tikiu, kad tai yra tiesa! Aš grožį suvokiu ne tik kaip išorinį, fizinį, bet ir kaip vidinį, intelektinį. Moters negalima vertinti ir įvertinti tiesiog kaip gražaus objekto. Tai nuostabi būtybė su giliu vidiniu pasauliu. Ir tas grožis, vidinis ir išorinis, išties gelbėja pasaulį. Kasdien. 

Vitalija, o kas toliau? Kokie jūsų ateities planai?

Greičiausiai bus keista, kad taip sakau, bet esu žmogus, kuris neplanuoja daug į ateitį. Iš savo gyvenimiškos patirties, kuri jau yra gana nemaža, žinau, kad laikas ir aplinkybės viską sudėlioja taip, kaip pats net nesvajojai, negalvojai, negalėjai įsivaizduoti. Pūsdama gimtadienio torto žvakutes, sugalvojau keletą norų, bet pasiliksiu juos sau. Tikiu, kad ištarti garsiai jie neišsipildo (šypsosi).

Žurnalą „Ji“ galite užsiprenumeruoti, daugiau informacijos rasite ČIA.