Moderni „Chanel“ elegancija: 6 esminiai elementai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį
„Ką tu darai su mano vardu? Tu manipuliuoji mano modeliais! Aš apsiverčiau karste, kai tapai mano mados namų dizaineriu“, – piktinosi madam Chanel paties Karlo Lagerfeldo kurtame filme, skirtame „Chanel“ retrospektyvai Niujorko „Saatchi“ galerijos parodoje „Mademoiselle Privé“ pernai rudenį. Jai atšovė pats Karlas: „Tu kūrei dvi kolekcijas per metus… Aš – aštuonias. Mes negalime lygintis.“
Nesvarbu, kad tai kiek narciziška dedikacija su tariama kritika sau, bet Karlui galima, nes jis – ne mažesnė legenda nei madam, sugebėjęs išsaugoti chanel’išką braižą, stilių, detales, nuotaiką – nuo pat 1983-iųjų, kai pradėjo dirbti „Chanel“. Kaip jam tai pavyksta – nesikartojant pristatyti tuos pačius elementus, bet vis kitaip, kad kiekvieną sezoną sugebi jį (ar madam) įsimylėt iš naujo?
Paprasta, bet ne visai: Karlas Lagerfeldas žaibiškai reaguoja į tai, kas aktualu: jam, vartotojui ir madam – vienu metu, viską išpeltakiuojant, apvelkant modelius buklė švarku pasišiaušusiais kraštais ir apsukant perlais su juodu kaspinėliu.
Nesvarbu, ar tai gatvės stiliaus atspindys su sportiniais bateliais ir striukėmis, kinematografiškai nostalgiškas septintojo dešimtmečio Paryžius ar miksas – nuo Pirmojo pasaulinio karo siluetų iki septintojo dešimtmečio lėliško mini, – kaip kad paskutinėje, 2016 rudens-žiemos, kolekcijoje.
Visgi manau, kad, skirtingai nei jo paties filme, Coco Chanel didžiuotųsi dizainerio sugebėjimu išsaugoti jos vardą, neatsiliekant nuo laiko, neraudant dėl praeities, o kuriant drabužius, kurių reikia šiuolaikinei madistei.
Sugebėjimas priimti naujoves ir yra tai, kas išsaugo dizainerio vardą, mados namus ir reputaciją. Kaip pavyzdį pateiksiu Chanel bendraamžę, siurrealistinės mados pradininkę, Salvadoro Dali kūrybinę bendrakeleivę Elsą Schiaparelli, kuri buvo viena iš rimčiausių madam Coco konkurenčių. Nesugebėdama priimti besikeičiančių vartotojų poreikių ir tendencijų, ji turėjo uždaryti savo mados namus, kurie net ir dabar populiarumu neatsiliktų nuo Chanel.
Tad jei norite atrodyti kaip moderni Lagerfeldo sukurta madam Coco, štai keli patarimai, į ką atkreipti dėmesį:
1. Perlai
Karalienė Elžbieta I juos laikė tyrumo simboliu ir reikalaudavo perlais išsiuvinėti ne tik jos sukneles, bet ir perukus, pirštines ir apykakles. Jacqueline Kennedy sakė, kad perlai tinka prie visko. Japonijoje nuo perlų papuošalų lūžta visų parduotuvių lentynos.
Madam Chanel išmokė mus, kad skoninga bižuterija – šiuo atveju perlai – gali tapti firminiu stiliaus ženklu. O Karlas genialiai šią jos idėją interpretuoja. Ko nereikia? Konservatyvių, nepastebimų vėrinių, visokių „upinių perliukų“ ir kitų keistų pavadinimų niekų, kurie ne tik sukonservatyvins derinį, bet dar ir pripliusiuos metų. Jei renkatės perlus, tą darykite drąsiai: kelios eilės ilgų, skirtingų dydžių kokybiškų perlinių karolių su vyriškais deriniais, modernūs perliniai bumbulai, architektūriški perlų auskarai, žiedai ir apyrankės.
2. Denimas
Šis audinys yra vienas iš tų stebukladarių, sugebantis nupurtyti dulkes nuo visko, kas konservatyvu, nemodernu ar tiesiog keblu. Karlas Lagerfeldas įjungia denimą į chanel’išką eleganciją lengvu mostu: derindamas jį su prabangiais tvidais ir buklė – juodais, baltais ar spalvotais, sukurdamas kasdienišką, bet glamūrišką derinį – tai, ko ir siekė madam.
3. Dvyniai (twin-set) ir lietpaltis
Dvyniai (kardigano ir tokio pat berankovio megztinio komplektas) bei lietpaltis gali uždėti konservatyvaus konformizmo antspaudą, tačiau neverta nukabinti nosies. Netradiciniai, net avangardiški dvyniai ir lietpalčiai, nepavogdami elegancijos ir nenubraukdami autentiškumo, pavers jus šiuolaikiška Chanel stiliaus madiste.
4. Tvidas
Eglute, druskos ir pipirų (salt&pepper) rašto yra ne tik chanel’iška klasika. Tai nepajudinama stiliaus uola tiek moteriškame, tiek vyriškame garderobe. Nebūtinai pilko tvido švarkai, kostiumai, paltai yra nekonfliktiški, elegantiški ir mielai transformuojasi nuo vintažo iki modernaus glamūro. Labai vertina perlų ir nėrinių kompaniją.
5. Avalynė
Auksiniai aulinukai, kai reikia spindesio, klasikiniai juodanosiai bateliai katyčių (kitten-heel arba žemi stiletai) arba kaladėlių formos kulniukais, juodi, kariški, subalansuojantys ypač moteriškus derinius.
6. Spalva
Nors tradicinė Chanel gama yra achromatinė ir tuo įsimenanti, Karlas Lagerfeldas meistriškai apeina tradicijas ir savo kolekcijose. Jis entuziastingai naudoja spalvas – nuo švelnios rausvos iki ryškios ciklamenų, kobalto, raudonos, oranžinės, violetinės.