Mokiniai ir kariūnai Laisvės gynėjams dėkoja bendra daina
Padėka tautai už iškovotą laisvę – taip kartu su kariūnais sudainuotą Kipro Mašanausko dainą „Lietuva“ įvardija Vilniaus privačios gimnazijos moksleiviai.
Įspūdingas vaizdo klipas filmuotas bene šalčiausią šios žiemos dieną – spaudė aštuoniolikos laipsnių šaltis. Tuo neišgąsdinsi Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnų, moksleivius visgi stebėjo arbatos termosuose paruošę tėvai.
Nepatogumus nustelbė pakili dvasia. „Pilietiškumas – tai jausmas, – įsitikinusi gimnazijos veiklos vadovė, edukologijos mokslų daktarė Agnė Liubertaitė-Amšiejė. – Vaizdo klipas – viena mūsų sumanyto patriotiškumo ugdymo projekto dalis“.
Vilniaus privati gimnazija rengia interaktyvias pilietiškumo pamokas – lyg atsaką bandantiems sumenkinti „nieko nevertinančią“ jaunąją kartą.
„Drįsčiau teigti, kad sudėtinga vertinti tai, ko nesi patyręs, apie ką tik paskaitai vadovėlyje. Patriotiškumo neišmoksi sėdėdamas mokyklos suole. Todėl sumanėme atidžiau pažvelgti, patiems įsitraukti į svarbius šaliai istorinius momentus. Kaip tik laukia gražios datos: mūsų gimnazija – pirmoji šalyje įkurta privati mokykla stojus Nepriklausomybei, kitąmet trisdešimties metų jubiliejų minės ir Karo akademija. Visus tuos dešimtmečius su šiais kaimynais susimojuodavome per tvorą, kol pradėjome kartu įgyvendinti vertybiškai svarbų projektą“.
Dainos „Lietuva“ vaizdo klipą galima pamatyti Vilniaus privačios gimnazijos „Facebook“ arba „Youtube“:
„Patriotiškumas – tai atsakomybė prisidėti prie šalies gerovės kūrimo ir klestėjimo. Kiekvienas mūsų, atlikdami savo kasdienius darbus kaip galime geriau, eidami balsuoti, mokėdami mokesčius ir kitaip išreikšdami pilietinę nuomonę, galime prisidėti prie šalies gerbovės. Tuo pačiu tai ir lojalumas savo šaliai, jos žmonėms, savo šeimai“, – sako Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Štabo G9 skyriaus viršininkas majoras Donatas Suchockis.
Daina suvienija, pakylėja ir lydi įvairiais gyvenimo etapais. Suvienija dramos akivaizdoje, kaip 1991 m. Sausio 13-ąją, pakylėja, kaip tą šaltą dieną moksleiviams ir kariūnams ant Gedimino kalno traukiant „Lietuvą“.
Dainai buvo atsakingai ruoštasi – su mokiniais dirbo gimnazijoje pamokas vedančios chorvedė ir operos solistė.
Sumanymui dainuoti su vaikais ypatingoje Lietuvai vietoje pritarė ir Karo akademijos kariūnai.
„Kariūnai yra visuomenės dalis, kurie pasiryžo duoti priesaiką Lietuvai ir ambicingai siekia tapti lyderiais, vadais ir pavyzdžiu visuomenei. Labai džiugu, kad jauni žmonės vieni kitiems gali perduoti karių puoselėjamas vertybes, dalintis žiniomis ir patirtimis“, – sako majoras.
Jau iki tol Vilniaus privačioje gimnazijoje pilietiškumo ugdymo pamokas moksleiviams vedė svečiai, vienaip ar kitaip dalyvavę Sausio 13-osios įvykiuose. Tai stovėję prie Vilniaus televizijos bokšto ir pasirengę jį ginti, mokinių seneliai, atsisveikinę su šeimomis ir ryžtingai nužygiavę prie Seimo laužų, policijos komisarai, medikai, akušerė, skubiai iškviesta asistuoti operuojant sužeistuosius – dalindamiesi patirtimi bandė perteikti vaikams, kas yra laisvė ir kad kartais už ją tenka mokėti net krauju.
„Visiems šiems mokslo metams esame sugalvoję pilietiškumo ugdymo renginių – prie to prisideda ne tik istorijos mokytojai, bet ir visa 130 gimnazijos profesionalų komanda. Daina ir vaizdo klipas – viena mūsų kelionės stotelių. Subrendo noras stabtelėti, pagalvoti, kas ką išgirdo, kas nugulė širdyje ir padėkoti kovojusiems už šiandien mūsų laisvę būti kuo ir kokiu tik nori“, – sako Agnė.
O kokia pačių vaikų reakcija?
„Filmavimo diena, nepaisant klaikaus šalčio, buvo magiška – šis sumanymas apjungė visus nuo pirmoko iki vienuoliktoko. Kai ankstyvą giedrą rytą pakilome į Gedimino kalną, pamatėme apšerkšnijusį Vilnių – neperdedu: visus apėmė pakili nuotaika, – prisimena A.Liubertaitė-Amšiejė.
Tai, kad vaikuose nusėdo rengtos patriotiškumo ugdymo pamokos, gimnazijos veikos vadovei įrodo vienas epizodas: rengiant švenčių traukimo ceremoniją, ketvirtokai ištraukė Kariuomenės dieną. Jie kiek nuliūdo, nes nemanė, kad ji gali būti įspūdinga. Tačiau vaikai visoje gimnazijoje surengė piešinių konkursą, užsakė kariūnams tortą, įteikė jį, sugiedojo himną.
Patys kariūnai vėliau juos kvietėsi į svečius, kur iškilmingos vėliavos pakeitimo ceremonijos metu patriotiškiausiai klasei įteikė bene metus rikiuotės aikštėje plevėsavusią Lietuvos istorinę vėliavą – Vytį. Šis gestas – tai pagarbos ženklas, įpareigojantis saugoti vėliavą ir toliau būti pavyzdine klase savo mokykloje.
„Kai vėliau visi susirinko pasikalbėti, viena ketvirtokė „skėlė“: ji maniusi, kad bus nuobodu, tačiau Kariuomenės diena jai dabar – pati geriausia, stipriausia ir pati reikšmingiausia diena metuose. Ir dabar pasakojant jaudinuosi, nes prisimenu tą entuziazmo kupiną mažą mergaitę. Tikiu, kad vaikai tą sužadintą patriotiškumo jausmą išsineš ir į gyvenimą“, – sakė A.Liubertaitė-Amšiejė.
Specialiai šiam įvykiui dainą aranžavo dainininkas ir muzikos kūrėjas Stanislavas Stavickis-Stano.
Vaizdo klipą kūrė režisierius Aleksandras Brokas.