Mokslininkai: pažinčių svetainės – ne panacėja ieškantiems meilės, jų „meilės formulės“ neveiksmingos
Dauguma pažinčių svetainių nesivaržydamos tvirtina: „Rasime jums idealią porą.“ Tačiau ar nepažįstami, tik kai kuriuos suvestus duomenys pamatę žmonės (ar kompiuteriai?) gali nuspręsti, koks žmogus jums tiktų?
„Šiandien nėra jokių įtikinamų įrodymų, kad nors vienas iš internete veikiančių meilės algoritmų iš tiesų veikia“, – įsitikinęs Čikagos Šiaurės vakarų universiteto socialinės psichologijos profesorius Eli Finkelis. Kaip rašo BBC, tokie oficialūs pareiškimai turėtų bent truputį apraminti žmones, desperatiškai mėginančius ieškoti asmeninių santykių laimės pažinčių svetainėse.
Nors tokie tinklalapiai kaip Match.com teigia lankytojams, kad jų atrastos formulės gali padėti ieškoti potencialių mylimųjų, E.Finkelis tokius pareiškimus vertina skeptiškai. Jo teigimu, pareiškimai, esą kažkas gali rasti žmogui tinkamą porą, turi būti patikrinti, o tik tada vertinami rimtai.
„Jokios pažinčių tarnybos nesilaiko mokslo standartų, o tą jos turėtų daryti, jei jau teigia, kad jų „meilės formulė yra moksliškai patvirtinta. Tiesą sakant, mūsų atliktas tyrimas parodė, kad praktiškai nėra tikimybės, kad kokios nors jų naudojamos formulės apskritai gali veikti“, – kritikavo profesorius.
Vilioja lankytojus pažadais
Nepaisant tokio neigiamo mokslininkų bendruomenės įvertinimo, dauguma pažinčių tarnybų teigia, kad daugybė porų susiėjo tik dėl to, kad atrado vienas kitą internete. Pavyzdžiui, Match.com tvirtina, kad būtent čia vienas kitą surado trečdalis internete susipažinusių ir vėliau susituokusių amerikiečių porų.
„Žinome, kad dažniausiai yra didelis skirtumas, kokios poros žmogus sau ieško ir su kokias žmonėmis jam tenka bendrauti kasdien. Ištyrę žmonių elgesį internete ir pasinaudoję savo formulėmis, galime pasiūlyti jiems platesnį pasirinkimų ratą“, – BBC sakė britų Match.com atstovybės direktorius Karlas Gregory.
Britų televizijos pranešėja Sarah Beeny yra įkūrusi pažinčių tinklalapį Mysinglefriend.com. Jos teigimu, mylimųjų paieška internete nebėra, kaip anksčiau manyta, skirta tik „liūdniems, vienišiems žmonėms“. „Internetas – tai žingsnis į platesnius vandenis: didesnį patogumą, didesnį pasirinkimą ir į potencialiai didesnį socialinį bendravimą“, – sakė ji.