Iki mokslo metų pradžios liko jau ne tiek ir daug, tad pats metas susirūpinti būsimojo pradinuko pirkinių krepšeliu.
Ir nors pirkinių sąrašas yra ganėtinai ilgas, bene daugiausia dėmesio derėtų atkreipti renkantis mokyklinę kuprinę, mat būtent į ją ir bus sukrautas visas pradinuko „turtas“.
Turi įtakos laikysenai
Vaikų ortopedas ir traumatologas Giedrius Bernotavičius tikina, kad netinkamai parinkta kuprinė gali turėti gan didelės įtakos ir vaikų laikysenai. Tad renkantis kuprinę svarbu atkreipti dėmesį, kiek ji pati ir visas į ją sukrautas „turtas“ apkraus mažųjų stuburą.
„Kadangi ikimokyklinio amžiaus vaikų stuburo raumenynas dar nėra iki galo ir tinkamai susiformavęs, labai svarbu jiems parinkti tinkamą kuprinę, mat kitaip gali susiformuoti netinkama laikysena ar netgi atsirasti nugaros skausmų.
Priklausomai nuo paties vaiko sportiškumo ir jo raumenų stiprumo, netinkamai parinktos kuprinės įtaka vaiko stuburo sveikatai gali pasimatyti jau po pusmečio ar metų jos nešiojimo“, – tikina G. Bernotavičius.
Kalbėdamas apie tinkamiausias kuprines pradinukams, gydytojas akcentuoja ir specialių kuprinių su „anatomine/ortopedine“ nugarėle naudą. Anot jo, tokias, specialiai vaikiškam stuburui pritaikytas kuprines nešiojančių vaikų stuburas yra kur kas mažiau apkraunamas, mat jam tenkantis svoris pasiskirsto daug tolygiau.
Taip pat skaitykite: Paprastas dviejų klausimų algoritmas padeda išvengti konfliktų su vaikais
„Renkantis kuprinę pirmokėliams ar pradinukams, išties vertėtų įsigyti kuprinę su „anatomine/ortopedine“ nugarėle, mat jos specialiai pritaikytos dar ne itin tvirtam vaikų stuburui.
Didelę įtaką vaikų laikysenai daro platesni tokių kuprinių dirželiai ir speciali kuprinės nugarėlė, dėl kurios kur kas tolygiau paskirstomas stuburui tenkantis krūvis. Tokią kuprinę nešiojančiam vaikui tenka kur kas mažesnis krūvis juosmeninei nugaros daliai“, – teigia Giedrius Bernotavičius.
Mokyklinė kuprinė turi atitikti reikalavimus
Mokyklinių kuprinių svarbą vaikų sveikatai bei jų laikysenai akcentuoja ir Visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyrius, nurodantis, kad kiekviena mokyklinė kuprinė turi atitikti jai keliamus reikalavimus.
Pagrindiniai ir svarbiausi reikalavimai yra susiję su kuprinės svoriu, diržų pločiu ir reguliuojamu ilgiu. Tačiau jei gamintojas ar pardavėjas nenurodo etiketėje, jog tai mokyklinė kuprinė, tėveliai turėtų žinoti, į ką reikia atkreipti dėmesį.
Pateikiame Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus vedėjos Daivos Žeromskienės sudarytas rekomendacijas renkantis mokyklinę kuprinę:
Pagal higienos normos reikalavimus, tuščios pradinuko mokyklinės kuprinės svoris turi būti iki 700 g, vyresnių klasių mokinio kuprinė gali sverti iki 1 kg.
Kuprinės svoris. Kuo lengvesnė kuprinė, tuo geriau. Čia labai svarbus kuprinės kokybės ir svorio santykis.
Pagal higienos normos reikalavimus, tuščios pradinuko mokyklinės kuprinės svoris turi būti iki 700 g, vyresnių klasių mokinio kuprinė gali sverti iki 1 kg. Vis tik ortopedai sutaria, kad geriau šiek tiek sunkesnė ir ortopedinė kuprinė nei netinkama vaikui.
Daugelio šalių gydytojų nuomone, optimalus viso nešulio svoris vaikams yra ne daugiau kaip 10 proc. jų kūno svorio. Kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali tapti nugaros skausmų, rankų tirpimo bei kitų sutrikimų priežastimi.
Platūs kuprinės diržai. Patogiausi yra 3,5–4 cm pločio kuprinės diržai, paminkštinti pečių zonoje. Platūs diržai tolygiau paskirsto svorį pečiams, todėl neužspaudžiamas trapecinis raumuo, rečiau vargina pečių juostos skausmai.
Taip pat skaitykite: Metų mokytoja Asta Sakalienė: „Kai nesiliauji judėti į priekį, jautiesi tvirtai“
Diržai būtinai turi būti reguliuojami, kad vaikas pats galėtų užsidėti kuprinę ant pečių, pernelyg daug neužlauždamas rankų. Be to, priklausomai nuo metų laiko ir nešiojamo drabužio, diržų ilgį reikėtų sureguliuoti: užsivilkus paltą ar striukę juos pailginti, o nusivilkus – sutrumpinti.
Pamokykite savo vaiką užsidėjus kuprinę susireguliuoti diržus taip, kad kuprinė tampriai priglustų prie nugaros, bet nespaustų. Kitaip nešulys smuks žemyn, maskatuos žemiau juosmens ir privers vaiką palinkti į priekį ar kūprintis.
Minkšta ar pakietinta? Geriau, jei kuprinė turi vidinį karkasą, išlaiko savo formą ir nesudrimba kaip maišas. Tokioje kuprinėje kieti knygų kampai nespaus nugaros, be to, ilgiau nesusilamdys knygos minkštais viršeliais ir sąsiuviniai.
Kuprinės viršus neturėtų būti aukščiau vaiko pečių linijos, o apačia – žemiau juosmens.
Paprasta ar su „anatomine“ nugarėle? „Anatominė/ortopedinė“ kuprinės nugarėlė, sudaryta iš keleto paminkštintų pagalvėlių, atitinkančių fiziologinius nugaros linkius, tvirtai priglunda prie vaiko nugaros, todėl svoris pasiskirto daug tolygiau, be to, tokia nugarėlė neleidžia vaikui kūprintis.
Kuprinės dydis. Nepirkite kuprinės „išaugimui“. Kuprinės viršus neturėtų būti aukščiau vaiko pečių linijos, o apačia – žemiau juosmens. Kitaip, nešant sunkią kuprinę, vaikui bus sunkiau išlaikyti pusiausvyrą. Bandydamas išvengti krūvio, tenkančio juosmens sričiai, jis links į priekį arba pritrauks smakrą prie krūtinės, kad nebrūžintų pakaušio į kuprinės viršų.
Keli vidiniai skyriai. Būtų geriau, jei kuprinė būtų suskirstyta į kelis skyrius sunkesniems ir lengvesniems daiktams. Kad teisingai paskirstytumėte svorį, sunkesnes knygas geriau krauti arčiau nugaros, įvairias smulkmenas patogu sudėti į kišenėles. Išmokykite vaiką teisingai susikrauti kuprinę.
Kuprinės audinys. Idealiausia, kai kuprinė pagaminta iš tampraus, sintetinio ir lengvai skalbiamo audinio.
Nepamirškite atšvaitų. Šaltuoju metų laikotarpiu vaikai dažnai į mokyklą ir iš jos eis tamsiuoju paros metu, todėl atšvaitai turėtų būti ant abiejų kuprinės šonų ir priekio. Kuo jų daugiau ir ryškesnių, tuo jūsų vaikas bus saugesnis.
Populiarėja kuprinės su ratukais. Tai nebloga išeitis, jei reikia neštis dar ir papildomų priemonių popamokinei veiklai. Tačiau rinkdamiesi pastarąsias atkreipkite dėmesį, kiek mokykloje yra laiptų, nes kuprinę vis tiek reikės neštis. Taip pat ir pasnigus bus sunkiau.