Motinystė – ne man
Susilaukti vaikų ar nesusilaukti – kiekvienos iš mūsų asmeninis reikalas. Tačiau visuomenė vis dar įtariai žvelgia į moteris, savo noru atsisakančias patirti motinystės džiaugsmą.
„Koks tavo gyvenimo tikslas?“ – dažnai tenka išgirsti klausimą vaikų nenorinčiai turėti moteriai. Juk mūsų visuomenėje gaji nuomonė, kad moters paskirtis – gyventi dėl vaikų. Atrodo, savaime suprantama, kad mergaitė, ateidama į pasaulį, atsineša ir gyvenimo scenarijų: pasiruošimą motinystei skatinanti vaikystė (žaidimas lėlėmis, namais), studijos, santuoka, vaikai, jų auginimas ir auklėjimas. Tad dėl ko gyventi, kai moteris nusprendžia, kad jos gyvenime nebus vaikų?
Anksčiau bevaikystę buvo galima pateisinti tik nevaisingumu arba negalėjimu išnešioti ir pagimdyti kūdikio dėl medicininių priežasčių.
Nors požiūris pamažu keičiasi, tokios nuomonės iki šiol laikomasi gana tvirtai. Todėl jauna moteris, nespėjusi „laiku“ ištekėti ir pasigimdyti kūdikio, jaučiasi kitokia, gal net atstumta – juk draugių gyvenimas, besisukantis aplink buitį, vyrus, vaikų ligas ir džiaugsmus, jai yra svetimas.
Vis dėlto yra šeimų, kurios prieš tradicinį požiūrį sugeba atsilaikyti. „Nepriklausomi nuo vaikų“ (anglų k. childfree) – žmonės, kurių nenoras tapti tėvais yra gerai apgalvotas ir sąmoningas, jų gyvenime susiformavęs gana anksti. Terminas childfree paplito paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai amerikiečių feministė Leslie Lafayette subūrė tvirtai ir sąmoningai apsisprendusių neturėti vaikų sutuoktinių interneto grupę The Childfree Network. Šiai kategorijai priskiriami žmonės įsitikinę, kad jų gyvenimas gali būti visavertis ir be palikuonių.
Išsamų straipsnį skaitykite 45-ajame populiariausio savaitraščio moterims „Ji“ numeryje!