Mylimąjį užsienyje vedęs Tadas: atskleisti, kad esu gėjus, Lietuvoje man buvo per pavojinga

„Nesuprantu, kodėl Lietuva tokia atsilikusi šiais klausimais“, – kalbėdamas apie mūsų šalyje niekaip neįteisinamą tos pačios lyties žmonių partnerystę, sako 33-ejų Tadas.
Daugiau nei prieš dešimtmetį iš gimtinės emigravęs vyras atviras – čia jis neslėpti savo homoseksualumo tiesiog negalėjo. Visgi, apgailestauja jis, per tą laiką Lietuvoje iš esmės mažai kas pasikeitė.
Tačiau balandžio 17-ąją įvyko didelis pokytis ir buvo priimtas istorinis sprendimas – Konstitucinis Teismas konstatavo, kad Civiliniame kodekse numatytas partnerystės institutas prieštarauja Konstitucijai, nes jame įrašyta tik sąjunga tarp vyro ir moters, o tos pačios lyties asmenų santykiai nėra įtvirtinti.
Praėjusios kadencijos Seime Civilinės sąjungos įstatymo projektas yra įveikęs pateikimo ir svarstymo procedūras, tačiau teikti jo priėmimui nesiryžtama dėl balsų stokos.
Šiame projekte numatyta, kad civilinę sąjungą sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.
Bandė draugauti su merginomis
Kaip portalui 15min pasakoja tautietis Tadas, gimė ir augo jis mažame miestelyje Pagėgių savivaldybėje. Čia žmonės jį išties mėgo ir gerbė, visuomet sveikindavosi, tačiau, ko gero, tik dėl to, jog apie vaikiną nežinojo visos tiesos. Apie savo seksualinę orientaciją Tadas jiems niekuomet neužsiminė.
„Turėjau tik vieną draugę, kuri buvo lesbietė. Mes abu išsikalbėdavome, leisdavome laiką kartu. Bet atsiverti (angl. come out) buvo per pavojinga. Regionuose, manau, labai teisia už tai, kas tu esi.
Buvau matęs atvejį Klaipėdoje, kaip žmogų išvadino gėjumi ir sumušė, atėmė iš jo visokius daiktus, brangią striukę. Bet man taip niekada nenutiko. Visada buvau gerbiamas žmonių. Gal kad aš pats visus gerbdavau ir tiesiog per daug nesirodydavau“, – atvirauja pašnekovas.
Tai, jog yra kitoks nei aplinkiniai, Tadas sako pajutęs vidurinėje mokykloje. Iš pradžių jis bandė elgtis kaip ir bendraamžiai, draugavo su merginomis, tačiau giliai viduje jautė, kad iš tiesų tik save apgaudinėja.
„Turėjau panelių, bet kažkaip niekada mums nieko nepavykdavo, nors jos ir gražios, ir labai draugiškos buvo. Mane tiesiog visada traukdavo vaikinai. Tai supratau iš paprastų žvilgsnių ir prisilietimų. Visi sako, kad būti LGBT bendruomenės nariu yra liga. Bet galiu pasakyti – tai yra trauka, kurios negali pakeisti.
Lietuvoje yra tūkstančiai žmonių, kurie sukūrę šeimas ir turi vaikus, bet miega su LGBT bendruomenės nariais. Manau, tai yra labai neteisinga. Aš pats nenorėjau nieko gyvenime įžeisti, nė vienos merginos, ir tiesiog nusprendžiau būti tuo, kuo esu“, – dalijasi Tadas.
Išsilaisvinimą surado Anglijoje
Būdamas 21-erių, lietuvis nusprendė emigruoti iš gimtinės. Nors palikti artimuosius ir giminaičius buvo labai sunku, mažame miestelyje jam buvo be galo nuobodu, norėjosi gyvenime „didesnio iššūkio“.
Išvykęs gyventi į Angliją, Tadas pasakoja atsidūręs visiškai kitokioje aplinkoje: kur žmonės gali nevaržomai būti savimi. Vaikinas netruko pasijausti saugiai ir jau bene po savaitės aplinkiniams pasisakė apie savo seksualinę orientaciją.
„Gyvenau Mančesteryje, kur įsikūręs vadinamas gėjų kaimelis. Jame – vien 50 naktinių klubų LGBT žmonėms. Šita vieta yra tiesiog crazy. Rekomenduoju visiems, kas pritaria homofobijai, ten apsilankyti. Jūsų nuomonė apie LGBT žmones iš karto pasikeis.
Anglijoje nė karto nesu sulaukęs kritikos dėl to, kad priklausau LGBT bendruomenei. Priešingai – ten, atrodė, LGBT žmones tuo metu net garbino. Jei tu, būdamas heteroseksualus, turi gėjų draugą, vadinasi, tu esi inteligentas ir tave visi labai gerbs. Visi norėjo tapti mano draugu – tiek vaikinai, tiek merginos“, – prisimena Tadas.
Jausdamas išsilaisvinimą svečioje šalyje, tautietis savo tikrąjį „aš“ atskleidė ir gimtinėje likusiems artimiesiems. Pašnekovas neslepia – jiems buvo labai sunku tai priimti. „Labai lengva, kai esi ne Lietuvoje, tai padaryti. Nesutikau užsienyje nė vieno lietuvio, kuris nepritartų LGBT. Priešingai – jie labai draugiški. Bet tėvynėje yra viskas kitaip“, – teigia jis.
„Bradas pateisino viską, ko ieškojau“
Iš viso Anglijoje Tadas pragyveno net 12 metų. Šis laikotarpis jam atnešė išties daug. Visgi, be abejonės, didžiausia dovana lietuviui buvo pažintis su Bradu, su kuriuo jis praėjusių metų gruodį susituokė. Prisimindamas jų draugystės pradžią tautietis pasakoja:
„Jis pastebėjo mane mano darbe. Tuo metu buvau salės viršininkas „Tesco“ parduotuvėje. Jis tiesiog pasakė savo giminėms: „Tai tas vaikinas, dėl kurio aš kovosiu, noriu gauti jo numerį.“ Aš jam atsakiau tik po 6 mėnesių. Matydavau, kad jis stebi mane, bet niekada nieko labai neieškojau. Galiausiai vieną kartą sutikau su juo išgerti kavos. Tai buvo paskutinis mano, kaip vienišo žmogaus, kavos puodelis“, – juokiasi Tadas.
Anot lietuvio, Bradas iš karto jį sužavėjo savo humoru. „Aš visą laiką svajojau apie linksmą žmogų savo gyvenime. Sakydavau: svarbu, kad jis mane prajuokintų, o toliau viskas bus gerai. Taip ir nutiko. Bradas pateisino viską, ko aš ieškojau“, – džiaugiasi pašnekovas.
Neseniai vestuves su mylimuoju atšokęs vyras šia žinia pasidalijo ir savo „Facebook“ paskyroje. Įraše jis neslėpė – daugelis žmonių stengėsi jį su Bradu išskirti, tačiau poros meilė nugalėjo visas kliūtis.
„Meilė yra galinga emocija, kuri būna įvairių formų ir dydžių. Meilė kartais būna tokia stipri, kad tu negali jos valdyti, ir jūs tiesiog turite leisti meilei daryti stebuklus ir pripažinti, kad jums buvo lemta būti kartu. Per pastaruosius kelerius metus sunkiai dirbome, kad būtume ten, kur esame šiandien. Tu man parodei pasaulį savo akimis, o aš tau parodžiau, koks yra mano pasaulis. Buvo šimtai žmonių, kurie su mumis nesutiko, bandė mus išskirti ar dar blogiau, bet mes likome meilėje“, – rašė Tadas.
Nemano, kad situacija keičiasi
Visai neseniai Tadas su savo vyru persikėlė gyventi į Kiprą. Čia jis naktiniame klube dirba vadybininku, tačiau kartu ir puoselėja viltis įkurti nuosavą šeimos verslą. Jam idėjų lietuvis turi visą krūvą.
Paklaustas, ar kada nors, turėdamas laiko, parvyksta pasibūti Lietuvoje, pašnekovas paaiškina – į gimtinę nei vienas, nei su vyru jis nevažiuoja niekada. Čia jis tiesiog nesijaučia laukiamas.
„LGBT žmonės ten kaip ir nepageidaujami, tai kam mums ten? Savo pinigus leidžiame kitur, kur mus priima tokius, kokie mes esame“, – tikina tautietis.
Vyras sako nemanantis, kad situacija Lietuvoje LGBT bendruomenės atžvilgiu būtų kaip nors pasikeitusi nuo tada, kai jis iš šalies emigravo.
„Manau, kad nepagerėjo visiškai niekas. Matau tik emigruojančius LGBT asmenis. Lietuva praranda gerus žmones, juk LGBT žmonės niekada niekam blogo nelinki. Jie dažniausiai būna net labai išsilavinę, dirba gerus darbus ir daro kažką naudingo visuomenei“, – apgailestauja Tadas.
Anot jo, dėl to, kad šalyje viskas stovi vietoje, kalti yra politikai. Pavyzdžiui, tautietį be galo piktina, kad gimtinėje niekaip nepriimamas įstatymas, kuris įteisintų tos pačios lyties asmenų partnerystę.
„Nesuprantu, kodėl Lietuva tokia atsilikusi šiais klausimais. Politikai sako, kad visuomenė nėra pasirengusi tokiems dalykams. Labai tam prieštarauju. Tauta klauso politiko, o ne politikai jos. Jie neklausia mūsų nieko, jie patys viską nusprendžia. Bet Lietuva tam yra pasirengusi. Kaip ir kitos valstybės“, – pabrėžia pašnekovas.
Užbaigdamas pokalbį, Tadas ragina kitus LGBT bendruomenės narius nesislapstyti: „Pasaulis platus – nekentėkite, jūsų laukia geras gyvenimas kažkur kitur. Būkite savimi ir supraskite – tai, kas jūs esate, yra visiškai normalu.“