N.Narmontaitė ir E.Gabrėnaitė apie anapilin išėjusią G.Balandytę: „Ją pažinoti – didžiulė dovana“

Gražina Balandytė su Nijole Narmontaite ir Egle Gabrėnaite / „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Gražina Balandytė su Nijole Narmontaite ir Egle Gabrėnaite / „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Lietuvos teatro ir kino pasaulis gedi pirmadienį po sunkios ligos mirusios aktorės Gražinos Balandytės (1937–2020). Kolegos ir bičiuliai Gražiną prisimena kaip ypatingą, optimizmo kupiną žmogų.

Optimizmo užtaisas

Aktorė Nijolė Narmontaitė Žmonės.lt sakė, kad Gražina Balandytė jai buvo didžiausias pavyzdys. Pavyzdys, kaip reikia gyventi, neverkšlenti dėl smulkmenų.

„Bendraudama su ja niekada nejaučiau amžiaus skirtumo. Tai buvo žmogus – žaismė. Gražina buvo beprotiškai mylinti gyvenimą, žmones. Niekada negirdėjau jos dejuojant, net ir tuomet, kai ji kankinosi didžiausiuose skausmuose. Ji yra turėjusi baisiausių ligų puokštę, visą gyvenimą sunkiai sirgusi... Kito žmogaus seniai būtume netekę. Esu įsitikinusi, kad jos gyvybingumo ir optimizmo užtaisas ištraukė ją iš labai daug ligų. Džiaugiuosi, kad teko ją pažinti, nes Gražina man buvo didžiausias pavyzdys. Pavyzdys, kaip reikia gyventi, neverkšlenti dėl smulkmenų. Mūsų charakteriai labai sulipo. Ji mane visuomet vadindavo „mano mergyte“ arba „mano angele“. Vis prašydavo, kad užvažiuočiau, nes pakeliu jai nuotaiką. Aš jai atsakydavau, kad „jūs man ją pakeliate dar labiau“... Ir ji visuomet bardavosi, kad kreipiausi į ją „Jūs“, – prisiminimais su Žmonės.lt dalijosi artima G.Balandytės bičiulė aktorė Nijolė Narmontaitė.

Gražina Balandytė kartu su Nijole Narmontaite/ „Fotobanko“ archyvų nuotr.
Gražina Balandytė kartu su Nijole Narmontaite/ „Fotobanko“ archyvų nuotr.

Moterų draugystė tęsėsi net trisdešimt metų. „Paskutinius penkis-septynis metus mes bendravome labai artimai, kasdien susiskambindavome, negaliu patikėti, kad jos nebėra“, – kalbėjo N. Narmontaitė.

Grožio etalonas

Akorė Eglė Gabrėnaitė G.Balandytę prisimena dar nuo vaikystės. Labiausiai jai įstrigęs epizodas – pasivaikščiojimas su Gražina aplankant Laimės žiburį (antkapinis paminklas Jonui Biliūnui ant Liudiškių kalvos – red.).

„Ši vasara – tarsi prakeikta. Esame pasimetę, nežinome, ar veiks teatrai, bandome kurti, bet vis tiek kažkaip liūdna ir dar sužinojau apie Gražiną... Ji – dalis mano vaikystės. Mano tėvai dirbo Kauno dramos teatre. Su Gražina jie buvo geri draugai. Nors tėvai mane į gastroles imdavo retai, ypač prisimenu vieną kartą. Man buvo kokie šešeri metai, jie mane pasiėmė į gastroles ir nuo tada nieko gražesnio nei Gražina Balandytė aš nesutikau. Tai buvo fantastiškai graži moteris... Kiekvienąkart, kai susitikdavome su Gražina, ji manęs klausdavo: „Eglute, ar atsimeni, kaip mes Anykščiuose lipome į Laimės žiburį?“ Ten yra didžiuliai laiptai, aš juos atsiminsiu visą gyvenimą. Pamenu, kaip ji graži graži, garbanotais plaukais į juos lipa. Mano delnas buvo jos delne...“ – Žmonės.lt pasakojo E.Gabrėnaitė.

Eglė Gabrėnaitė ir Gražina Balandytė
Eglė Gabrėnaitė ir Gražina Balandytė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Eglė Gabrėnaitė prisipažino, kad paskutiniu metu naujienas apie Gražiną sužinodavo iš N.Narmontaitės.

„Prieš kokius penkerius metus Gražina ir pati man vis paskambindavo. Ir vis klausdavo: „Eglute, ar prisimeni Laimės žiburį?“ Žinote, dėl ko man liūdniausia? Kad vėl išėjo dalis mano vaikystės... Prieš penkerius metus Nijolė savo namuose surengė vakarienę, kurioje dalyvavo ir Gražina. Visą vakarą aš žiūrėjau į ją galvojau – kaip ji gražiai sensta. Kuo ji buvo vyresnė, tuo ji man gražesnė. Ji paėmė mano ranką ir vėl paklausė apie Laimės žiburį...

Gediminas Girdvainis, prieš tai – Eimuntas Nekrošius, mano kursiokas Arūnas Storpirštis, dabar Gražina Balandytė... Žiauriai liūdna, tačiau esu labai laiminga, kad ją pažinojau. Tai yra didžiulė dovana. Graudu, nes mūsiškių lieka vis mažiau, negailestinga viskas atrodo... Kai pagalvoju apie Gražiną, pirma asociacija – šviesa, ji visiems dalijo labai daug meilės, dalis jos nukrito ir man“, – kalbėjo E.Gabrėnaitė.

Daugiau kaip 80 vaidmenų

G.Balandytė gimė 1937 m. birželio 27 d. Tučiuose, Mažeikių rajone. Baigusi medicinos studijas, nuo 1955 m. lankė Klaipėdos dramos teatro studiją. 1957–1958 m. buvo Klaipėdos dramos teatrų aktorė, o nuo 1958 m. dirbo Nacionalinio Kauno dramos teatre.

Sukūrė daugiau kaip 80 ryškių, gilių, žiūrovų širdis palietusių vaidmenų. Anot teatro kritikų, aktorė ypač pasižymėjo emocinga ir psichologiškai tikslia vaidyba. Nuo 1957 m. vaidino kine ir televizijoje, čia sukurė daugiau kaip 20 vaidmenų. 

Gražina Balandytė
Gražina Balandytė

Laidotuvės – Petrašiūnų kapinėse

Atsisveikinimas su aktore vyks jos mylimame Nacionaliniame Kauno dramos teatre liepos 29 d. nuo 11 iki 21 val. ir liepos 30 d. nuo 10 iki 12 val.

Urna iš teatro išnešama liepos 30 d. 12 val. Aktorės palaikai bus palaidoti Petrašiūnų kapinėse. Artimieji turi tik vieną prašymą – talentingą menininkę, šiltą žmogų, asmenybę pagerbti baltu gėlės žiedu.