Nacionaline kultūros ir meno premija pirmadienį apdovanota tarpdisciplininio meno kūrėja Eglė Rakauskaitė sako besidžiaugianti, jog šio svarbaus kūrybos įvertinimo sulaukė dar būdama gyva.
„Džiugu, kad aš dar gyva sulaukiau. Juokinga, bet ir nelabai juokinga, nes, pavyzdžiui, Rožanskaitės atveju, žmogus buvo pristatomas ne vieną kartą, negavusi moteris pasimirė ir dabar po mirties į Veneciją vežami darbai“, – BNS pirmadienį sakė 56-erių menininkė.
2024-ųjų Venecijos meno bienalėje ruošiamasi pristatyti projektą, paremtą tapytojos Marijos T.Rožanskaitės kūryba. 2007 metais mirusi menininkė ne kartą nominuota Nacionalinei premijai, tačiau jos negavo.
Už kultūros paradigmas keičiančią kūrybą ir ilgalaikį poveikį šiuolaikiniam menui įvertinta E.Rakauskaitė taip pat pastebėjo, kad dabar bus „išskirta iš mirtingųjų tarpo“ – galės būti nemokamai palaidota Antakalnio kapinių menininkų kalnelyje.
„Šitie dalykai turbūt labiausiai džiugina ir stebina – socialinės išimtys tokios. Atrodo, mes, žmonės, dabar turime pasirūpinti, ar turėsime pakankamai lėšų būti palaidoti“, – svarstė kūrėja.
Ji gera žinia vadino ir tai, jog senatvėje sulauks didesnės pensijos.
„Bet, kita vertus, tos vertės – ne duoklė, bet misija kūrybinė labiau, kaip mes tas idėjas savo jėgomis kažkaip išstumiame, išridename, nes tai yra Sizifo akmuo. Menininko kelias yra tikrai labai akmenuotas“, – apie atlygį visuomenei už gaunamas socialines garantijas kalbėjo E.Rakauskaitė.
„Mąstant apie finansinį aspektą, norėtųsi, kad metų pabaigoje visi žmonės, kurie iki dešimties tūkstančių į sąskaitą gauna ir uždirba, kad jiems visiems būtų išmokėta po tokią sumą“, – teigė ji.
Nacionalinė kultūros ir meno premija šiemet siekia daugiau nei 39 tūkst. eurų.
Ji teigė esanti laiminga už kitas moteris laureates bei norinti „pasveikinti visus bendraklasius“.
„Labai džiaugiuosi, kad šiais metais yra tiek daug moterų“, – sakė ji.
E.Rakauskaitė taip pat teigė pritarianti Nacionalinių premijų komisijos pirmininko, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūno Gelūno minčiai, jog premijų turėtų būti daugiau – kad konkurencija dėl jų būtų mažesnė.
„Kai aš sovietmečiu stojau į tapybą, tai buvo šeši į vieną vietą – panašiai kaip į mediciną, o dabar – 47 ir šeši“, – kalbėjo menininkė.
Į aukščiausią šalies kultūrinį apdovanojimą pretendavo dvylika savo srities profesionalų, atrinktų iš 47 pasiūlytų kandidatų.
E.Rakauskaitė sakė, jog jai labai įdomu būtų sužinoti apie patį procesą: tai, kaip buvo atrinkti laureatai.
„Tas iš dvylikos atrinkimas šešių kandidatų – turbūt būtų labai įdomus dokumentinis filmas. (...) Labai įdomu, kaip kiekvienas argumentuoja, kodėl galėtų būti vienas arba kitas kandidatas“, – svarstė ji.
Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija skiriama už viso gyvenimo nuopelnus bei už septynerių pastarųjų metų kūrybą. Iš viso įvertinami šeši meno ir kultūros atstovai.
Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijų laureatų diplomai ir ženklai bus įteikti Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga.