Namai ar biuras: kur dirbti geriau?
Dirbti namų aplinkoje (ir dar neblogai uždirbti!), be akylos vadovų priežiūros – daugelio žmonių svajonė. Ir, anot statistikos, ji išsipildė maždaug 20 mln. amerikiečių, 4 mln. europiečių, tarp jų greičiausiai ir ne vienam tūkstančiui lietuvių. Ar iš tiesų šie žmonės laimingi?
Darbų, kuriuos galima nuveikti namuose, ne taip ir mažai. Galima tvarkyti buhalteriją, redaguoti, kurti tekstus, versti juos į ir iš užsienio kalbos, prekiauti internetu ir panašiai. Galite būti laisvai samdoma darbuotoja, bet galite ir priklausyti kokiai nors bendrovei. Turėti etatą, dirbti jos naudai ir gerovei, o darbus atlikti ir su vadovais bendrauti neišeidama iš namų ir biure pasirodydama, kai yra svarbus reikalas.
Tokiu atveju turite ir visus darbo kompanijoje privalumus – stabilų uždarbį, darbo sutartį, socialines garantijas. Skamba viliojančiai, tiesa? Tik štai bendrovių, sukuriančių tokias darbo sąlygas, kol kas nėra daug. Tokia privilegija teikiama nebent seniai dirbantiems, patikimiems, nepriekaištingos reputacijos darbuotojams. Dažniausiai vadovai savo pavaldinius nori matyti kasdien. Ir, tiesą pasakius, jų noras suprantamas – ir vadovai, ir darbuotojai geriau jaučia darbo proceso pulsą, be to, komandinis darbas dažnai būna našesnis.
Būti laisvai samdomam
O štai laisvai samdomų darbuotojų, vadinamųjų frylancerių, veikla kitokia – ji iš dalies primena savą verslą. Būti stipriu savo srities profesionalu – maža. Dar reikia mokėti save „parduoti“, padaryti viską, kad samdytų jus, o ne kitą. Taip pat darbus atlikti laiku ir itin kokybiškai. Taigi, frylancerio, kaip ir dirbančiojo komandoje, darbe taip pat pakanka nervinės įtampos ir atsakomybės. Galbūt todėl anksčiau ar vėliau laisvai samdomi darbuotojai pradeda ieškoti garantuotos darbo vietos su stabiliu atlyginimu.
Jums idealiai tinka darbas namie, jei:
- bendravimas su vadovybe ir kolegomis yra nemaloni pareiga;
- sunku susikaupti, kai aplink skamba telefonai, garsiai kalbasi, vaikšto žmonės;
- esate individualistas, kuris linkęs atsakyti tik už savo darbo rezultatus;
- produktyviau dirbate antroje dienos pusėje;
- mokotės, auginate vaiką ir galite dirbti tik kelias valandas per dieną.
Galite būti puikus samdomas darbuotojas, jei:
- esate kūrybiškas, turite daug idėjų, mokate jas įgyvendinti savarankiškai;
- mokate pabrėžti savo stipriąsias profesines savybes, sugebate įsiūlyti save darbdaviui;
- mėgstate būti nepriklausomas ir nenorite priklausyti jokioms organizacijoms;
- esate morališkai pasirengę kūrybinėms kančioms, viršvalandžiams ir degantiems užsakymams;
- ramiai reaguojate į savo pajamų nestabilumą.
Jūsų darbo vieta – biure, jei:
- daug produktyviau dirbate kolektyve nei vienas;
- siekiate karjeros ir norite dirbti vadovaujamą darbą;
- sunku pačiai susiplanuoti dienotvarkę, o štai bendrai tvarkai paklūstate be vargo;
- jus įkvepia ir motyvuoja kolektyvinis darbas;
- tik būdamas tarp žmonių, nejaučiate informacinio vakuumo.
Didžiausios kliūtys
Pirmosios darbo namų aplinkoje dienos džiugina visus be išimties. Laiką, kurį sugaišdavote važiuodami į darbą, dabar galite skirti miegui. Galite neskubėdami papusryčiauti, ramiai išgerti kavą. Nebereikia šypsotis tiems, kurių nemėgstate. Pietauti nemieloje draugijoje. Įsitempti, kai įeina viršininkas. Nebereikia mestis gimtadieniams, vardadieniams ir kitokioms progoms. Galite dirbdami klausytis muzikos, o per pertraukėles – šokti. Tačiau po mėnesio kito pradeda ryškėti ir tam tikri liūdinantys dalykai.
Sunku susikaupti. Kai dirbate kompiuteriu, kyla įvairiausių pagundų atsitraukti nuo tiesioginio darbo. Jei nesate itin disciplinuotas ir pedantiškas, bėdos dėl laiko planavimo beveik neišvengiamos. Jei nenusistatysite savo darbo laiko, aiškiai neapibrėšite poilsio minučių, neturėsite laisvalaikio. Arba turėsite tik laisvalaikį, o darbui laiko katastrofiškai trūks. Taigi kruopščiai planuokite savo laiką.
Tampa nuobodu. Kai dirbi namuose, pradedi nebepastebėti ar mažiau džiaugtis savaitgaliais, švenčių dienomis. Jus nuolat supa ta pati aplinka. Todėl išeiginę dieną, kuri nebūtinai gali būti šeštadienis ar sekmadienis, praleiskite kuo toliau nuo kompiuterio, geriausia – ir nuo namų. Naudinga retsykiais su nešiojamuoju kompiuteriu persikelti ir padirbėti į kitą aplinką: interneto kavinę, biblioteką ar tiesiog prisėsti ant suoliuko, kur yra bevielis ryšys. Darbui paskirti vieną vietą bute, nepainioti asmeninio gyvenimo ir darbo erdvių. Ir dar. Dirbdami nevilkėkite chalato, pižamos ar treningų – renkitės taip, lyg eitumėte į darbą.
Auga svoris. Nieko nuostabaus – jūs niekur neskubate, nebejaučiate įtampos, turite galimybę dažniau užkrimsti. O laisvi ir patogūs namų drabužiai neleidžia pajusti, kad priaugote svorio. Bet nėra padėties be išeities. Turite prisiversti neužkandžiauti, kada panorėję, ir valgyti griežtai nustatytomis valandomis. Būtinai naudokitės galimybe valgyti šviežią, namuose gamintą maistą, kokią ne visada turi dirbantieji biuruose. Sumažinkite porcijas, lankykite sporto klubą ar valandą sparčiai vaikščiokite gryname ore ir rūpesčių dėl antsvorio neturėsite.
Trūksta bendravimo. Jei nesate visiškas intravertas, ateis diena, kai pasijusite tarsi izoliuoti. Tarsi kažkur verda smagus, įdomus gyvenimas, o jūs jam nepriklausote. Šią spragą užpildykite gyvais, o ne virtualiais susitikimais su bičiuliais, kvieskitės dažniau svečių, nepraleiskite kultūros renginių. O kad neiškristumėte iš profesinio konteksto, lankykitės visuose įmanomuose seminaruose, paskaitose, konferencijose.
E. Pakrosnienės tekstas