Namų saugumas prasidėjus šildymo sezonui: ką būtina žinoti?
Gaisrai, susiję su šildymo įranga namuose, sudaro vidutiniškai iki penktadalio visų būstuose kylančių gaisrų. Netvarkingai naudojami patalpų šildytuvai, blogai prižiūrimos krosnys ar židiniai, taip pat įvairios kitos namų šildymo sistemos gali būti pavojingos ir sukelti daug pavojų – nuo apsinuodijimo anglies monoksidu iki gaisro. Taigi ką reikėtų žinoti, kad savo mylimus namus apsaugotume nuo gaisro pavojaus?
Laimei, yra daugybė dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte gaisro riziką, susijusią su jūsų namų šildymo įranga. Protingai prižiūrint ir naudojant šildymo įrangą, galima apsaugoti savo turtą bei išvengti tragedijų.
Svarbu reguliariai ir profesionaliai patikrinti krosnį, židinį ar kitą būste įrengtą šildymo sistemą. Prieš prasidedant šildymo sezonui tai padaryti – būtina.
Jeigu esate namo savininkas, taip pat verta reguliariai atlikti papildomą namų šildymo sistemos patikrą viso šildymo sezono metu.
Tikrindami šildymo sistemas įsitikinkite, ar:
- Nėra korozijos, rūdžių ar dujų susikaupimo, kuris gali reikšti pavojingą jų nuotėkį.
- Ar nėra keistų kvapų, tokių kaip, pavyzdžiui, sieros.
- Ar nėra atvirų, netvarkingų laidų.
Jei užuodžiate dujų kvapą, išjunkite šildymo sistemą, išeikite iš namų ir nedelsdami kreipkitės į savo dujų bendrovę. Jei radote kitų problemų įrodymų, taip pat nedelsdami kreipkitės į atsakingus specialistus.
Taip pat svarbu:
- Degius daiktus laikykite atokiau nuo šildymo sistemų.
- Užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją aplink šildymo įrenginį.
- Jeigu namuose naudojate šildytuvą, įsitikinkite, kad jis yra saugus gyvūnams ir vaikams. Jeigu vaikai maži ir kyla pavojus susižeisti, šildytuvą atskirkite specialia apsaugine tvorele. Užtikrinkite, kad vaikai patys negalėtų jo junginėti ar reguliuoti.
- Niekada nepalikite veikiančio šildytuvo miego metu.
- Reguliariai patikrinkite šildytuvo funkcijas, įsitikinkite, ar nėra įtartinų garsų, kvapų ar kitų gedimų.
- Įsirenkite dūmų ir anglies monoksido detektorius, kurie praneš apie pavojų.
- Įsigiję kokią nors naują namų šildymo įrangą, atidžiai perskaitykite gamintojo nurodymus ir jais vadovaukitės naudodami prietaisą.
Jeigu kūrenate židinį...
Kai kuriuose būstuose židiniai kūrenami nepaisant to, kad yra kitos šildymo sistemos – juk tai jaukumas, papildoma šiluma ir estetinis pasimėgavimas.
Verta žinoti keletą saugumo patarimų:
- Jeigu turite mažų vaikų, erdvę šalia židinio atskirkite apsaugine tvorele.
- Net jeigu labai retai kūrenate židinį, ištraukimo angą patikrinkite bent kartą per metus, išvalykite židinį.
- Niekada nepalikite degančio židinio be priežiūros, neišeikite iš namų jo neužgesinę. Nepalikite degančio židinio nakčiai.
- Kūrenkite tik sausą kokybišką medieną, o pelenus išvalykite tik pilnai atvėsusius, saugiai pašalinkite iš namų.
Draudimo bendrovės ERGO duomenimis, nors statistiškai būstų gaisrų nelaimės nėra dažniausiai ištinkančios, tačiau padaryta žala būna labai didelė.
„Klientų sąmoningumas didėja, vis daugiau žmonių pasinaudoja draudimo išmoka po įvykio. Vis tik vertėtų labiau pasidomėti draudimo nauda apskritai, mat draudimas kartais suvokiamas kaip brangus produktas arba dar blogiau – gyventojai vadovaujasi nuostata „man taip nenutiks“.
Apskritai žmonės labiau koncentruojasi į tai, kad draudimo išmoką gautų, jei sudaužytų kaitlentę, mobilų telefoną ar subraižytų naują stalą, o realybė tokia, kad didžiausios žalos padaromos ir didžiausios draudimo išmokos mokamos gaisro, vandentiekio avarijos, vagystės atveju. Atsitikus tokiems įvykiams žmonėms labiausiai reikia draudimo pagalbos ir išmokų“, – komentuoja draudimo bendrovės ERGO Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė.
Prasidėjus rudeniui ir šildymo sezonui, gaisrų atvejų padaugėja užsidegus nevalytiems, neparuoštiems sezonui kaminams ar krosnims, tad būkite atsakingi ir vadovaukitės anksčiau išvardintais saugumo patarimais.