Namų šeimininkė, uždirbusi milijonus

Martha Stewart / „Scanpix“ nuotr.
Martha Stewart / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Amerikietės Marthos Stewart vardas garsus tiek gimtojoje šalyje, tiek visame pasaulyje. Ši moteris ne tik žino daugybę valgio ruošimo, namų tvarkymo, dekoravimo, sodo priežiūros, švenčių organizavimo paslapčių, bet ir gali duoti vertingų verslo bei psichologinių patarimų. Jei iki šiol apie Marthą nieko negirdėjote, pats laikas susipažinti!

Gal pradėkime nuo puodelio baltos kavos? Pasak Marthos Stewart, šios prancūziškos tradicijos turėtų būti paisoma kiekvienuose namuose. Ypač tais rytais, kai atsikėlus už lango vis dar tamsu ir nieku gyvu nesinori kišti nosies į lauką. Ši mielas ritualas gali praskaidrinti nuotaiką ir suteikti optimizmo. Kaip ir kvepiantys rankšluosčiai, dailios formos muiliukai, mieli rašteliai, prisegti prie šaldytuvo... Gyvenimas susideda iš daugybės smulkmenų, todėl svarbiausia – skirti dėmesio mažoms, bet svarbioms detalėms“, – sako moteris.

Papusryčiavus reikia imtis darbų – Martha Stewart skuba į jau nuo 2005-ųjų rodomos laidos „The Martha Stewart Show“ filmavimą. Niujorke įkurtoje studijoje moteris dalijasi valgio ruošimo receptais, duoda originalių ir, svarbiausia, jos pačios išmėgintų patarimų, kaip rūpintis namais. Diskutuodama su geriausiais įvairių sričių specialistais – virtuvės šefais, pramogų pasaulio atstovais, vakarėlių organizatoriais, interjero dekoratoriais, atskleidžia, kaip neturint daug pinigų galima pagaminti gardžius pietus, atnaujinti interjerą, restauruoti baldus, surengti gimtadienį ar vestuves, supakuoti dovanas, dekoruoti kambarius ar serviruoti šventinį stalą, pagaminti karnavalines kaukes, dekupažo technika dekoruoti papuošalą ir padaryti daugybę kitų iš pažiūros sudėtingų, daug laiko, išlaidų ir sugebėjimų kainuojančių darbų. Po laidos laukia darbas leidykloje, kurioje leidžiami jos žurnalai ir knygos, interneto svetainės administravimas. O kur dar įmonės „Martha Stewart Living Omnimedia“ reikalai, draugai ir laikas tik šiais metais gimusiai anūkėlei Jude... Kaip ir daugelio mūsų Marthos diena baigiasi, rodos, net nespėjusi prasidėti. Iš tiesų sunku patikėti, kad ši energinga, visada besišypsanti, elegantiška šviesiaplaukė prieš kelis mėnesius šventė septyniasdešimtąjį gimtadienį!

Galbūt, kai tavo sąskaitoje keli ar keliolika milijonų, metų našta lengvesnė, o žymės mažiau pastebimos. Visgi pinigai į Marthos Stewart rankas iš dangaus nenukrito, greičiau priešingai – kad galėtų gyventi taip, kaip gyvena šiandien, ji turėjo daugybę metų atkakliai dirbti ir patirti ne vieną išbandymą.

Darbščioji lenkaitė

Pavartę Marthos Stewart leidžiamas knygas, žurnalus ir sukurtus tinklalapius, daugelis įsivaizduoja, kad ši moteris užaugo dideliame baltame name kuriame nors tykiame amerikietiškame priemiestyje. Iš tiesų jos vaikystė prabėgo Naujajame Džersyje – valstijoje, garsėjančioje fabrikais, chemikalų bei vaistų gamyklomis. Jos tėvai – emigrantai iš mūsų kaimyninės Lenkijos. Mama Martha Ruszkowski Kostyra dirbo mokytoja, o tėvas Edwardas Kostyra vertėsi medikamentų prekyba.

Nors Kostyrų šeimai nepritekliaus kentėti neteko, tėvai, norėdami užauginti ir į mokslus išleisti šešis vaikus (Martha turi keturis brolius ir seserį), privalėjo daug dirbti ir taupyti. Galbūt todėl Martha nuo pat mažens buvo darbšti mergaitė, noriai sėmėsi patirties iš visų, kas tik norėjo ja dalytis. Tėtis, aistringas sodininkas, išmokė prižiūrėti augalus ir medžius. Mama – gaminti maistą ir siūti, seneliai – konservuoti vaisius ir daržoves, o šalia gyvenanti į pensiją išėjusių konditerių pora – kepti pyragus ir tortus. Būdama paauglė kišenpinigių Martha užsidirbdavo saugodama vaikus ir organizuodama gimtadienio vakarėlius.

Taip jau nutiko, kad jai teko prižiūrėti keturis profesionalaus beisbolo komandos „New York Yankees“ nario Mickey Mantle berniukus. Šeimos galva buvo sužavėtas, kaip mandagiai vaikai elgiasi šalia Marthos. Netrukus ji tapo dar kelių komandos narių vaikų aukle.

Mokykloje jai taip pat sekėsi. Aukštais balais išlaikiusi egzaminus, buvo pakviesta studijuoti į Niujorke įsikūrusį „Barnard“ koledžą. Iš pradžių ketino krimsti chemijos mokslus, bet vėliau persigalvojo ir pradėjo studijuoti meną, Europos ir architektūros istoriją. Nenorėdama sėdėti tėvams ant sprando, ėmė dirbti modeliu. Nors merginos nepuolė graibstyti žymiausios modelių agentūros, užsakymų reklamoms ir fotosesijoms netrūko.

Karjeros aukštumos ir...

Galbūt nustebsite sužinoję, kad baigusi studijas ir paauginusi dukrytę Alexis, kurios susilaukė ištekėjusi už Jeilio universiteto teisės studento Andrew Stewarto, Martha tapo viena pirmųjų moterų biržos maklerių. Darbas finansų srityje jai patiko ir sekėsi, bet po kelerių metų, JAV sukrėtus ekonomikos krizei, Stewartai nusprendė kraustytis gyventi į dar 1805 m. statytą fermą Konektikute ir ją restauruoti. Gyvenamojo namo rūsyje ketvirtą dešimtį įpusėjusi moteris pradėjo maisto gaminimo ir tiekimo verslą, kuris po dešimtmečio uždirbo jai pirmąjį milijoną.

Marthos vyras turėjo leidybos įmonę, tad tiekdama maistą įvairių leidėjų vakarėliams Niujorke moteris užmezgė naudingų pažinčių. Netrukus pasirodė pirmoji rašytojai Elizabeth Hawes padedant parašyta Marthos Stewart knyga „Martha Stewart‘s Entertaining“. Ji tapo populiariausia ir geriausiai perkama receptų knyga po maždaug prieš dvidešimt metų išėjusią Julios Child „Mastering the Art of French Cooking“ („Įvaldant prancūziškos virtuvės meną“).

Netrukus viena po kitos pasirodė gausybė naujų Marthos Stewart knygų ne tik apie maisto gaminimą, bet ir apie švenčių rengimą, dekoravimą, rankdarbius, sodininkystę, namų restauraciją ir t. t. Ji ėmė leisti keletą žurnalų, vesti laidas, vėliau sukūrė kelis interneto puslapius. Kai 2002 metais buvo išpirkta daugiau nei 2 milijonai jos žurnalo „Martha Stewart Living“ numerių, dėl šios moters populiarumo ir įtakos tautiečiams neliko abejonių. 1997-aisiais ji įkūrė iki šiol milijoninį pelną duodančią kompaniją, kurią pavadino „Martha Stewart Living Omnimedia“ (MSLO). Beje, šiandien ji gamina net vardinį Marthos Stewart vyną ir šaldytus produktus. 

Dienelės už grotų

Gal žinote posakį „niekada neatsisakyk ligos, ubago lazdos ir tiurmos“? Nors daugeliui iš mūsų šie dalykai atrodo svetimi ir tolimi (ypač kalėjimas), gyvenimas nenuspėjamas. Marthos Stewart – ne išmtis.

Vieną dieną tobula šeimininkė, klestinčios kompanijos savininkė buvo apkaltinta neskaidria finansine veikla. Nors moteris kaltinimus neigė, buvo nuteista penkiems mėnesiams nelaisvės ir 30 tūkstančių JAV dolerių bauda. Žinoma, advokatas galėjo užginčyti teismo sprendimą, bet Martha nenorėjo, kad byla nusitęstų metų metus, ir sutiko atlikti bausmę. Taigi nuo 2004-ųjų spalio iki kitų metų kovo dienas leido federaliniame Aldersono moterų kalėjime.

Manote, ši nelaimė sužlugdė Marthos Stewart tikėjimą savimi? Klystate. Išėjusi į laisvę, ji dar entuziastingiau kibo į verslą. Net parašė naują knygą, kurioje pasidalijo patirtimi, kaip po nesėkmės atsistoti ant kojų ir pradėti naują verslą. Kompanija „Martha Stewart Living Omnimedia“ po metų ėmė gauti didesnį pelną nei kada nors anksčiau. Kaip tada rašė spauda, „Martha – šaunuolė. Gyvenimas jai pamėtėjo citrinų, o ji iš jų išsivirė limonado“.

Hanibalo Lekterio glėbyje

Nuo 1989 metų, kai subyrėjo jos šeimyninis gyvenimas, rimtų, į viešumą iškilusių santykių Martha turėjo tik su dviem vyrais: milijardieriumi verslininku Charlesu Simonyi ir gerai žinomu aktoriumi Anthony Hopkinsu. Įdomiausia, kad, anot jos pačios, ryšys su A. Hopkinsu nutrūko tik todėl, kad pamačiusi garsųjį režisieriaus Jonathano Demme filmą „Avinėlių tylėjimas“ („Silence of Lambs“), kuriame jos mylimasis vaidino žiaurų žudiką Hanibalą Lekterį, išsigando. Kitaip tariant, ėmė neskirti A. Hopkinso nuo jo filme įkūnijamo herojaus. Ką gi čia pridursi – ne visos moterys gali susitikinėti su aktoriais.

Ar žinote, kad...

  • • Martha Stewart – didžiulė reperio Eminemo muzikos gerbėja.
  • • Martha tikina, kad į ją net tris kartus yra trenkęs žaibas. Vieną kartą tuo metu, kai virtuvėje plovė indus, kitą kartą, kai kalbėjo mobiliuoju telefonu, ir dar kartą, kai stovėdama laikė metalinį padėklą.
  • • Kalėjime Marthos pravardė buvo M. Diddy.
  • • Šiandien „Martha Stewart Living Omnimedia“ užsiima dar ir namų pardavimu, restauravimu bei statyba.
M. Stewart su vienu iš savo augintinių  - čiau čiau veislės šunimi
M. Stewart su vienu iš savo augintinių - čiau čiau veislės šunimi / „Scanpix“ nuotr.

Martha Stewart moka specialią kalbą, kuria bendrauja su gyvūnais. Vien jos namuose auga keturi čiau-čiau veislės šuniukai (Zu-zu, Paw-Paw, Chin Chin, ir Empress Wu), prancūzų buldogė Francesca (pavadinta draugės iš kalėjimo vardu), septynios Himalajų veislės katės (Teeny, Weeny, Mozart, Vivaldi, Verdi, Berlioz ir Bartok) ir keletas žirgų.