Naudinga žinoti: kaip tinkamai prižiūrėti batus
Batai – kiekvienos moters džiaugsmas. Kartais geriau nei pirmąjį pasimatymą prisimename dieną, kai nuėjusios į parduotuvę išsirinkome svajonių batus... Tačiau ne vienai pažįstamas ir su naujo pirkinio džiaugsmu atsirandantis rūpestis – kaip prižiūrėti naujutėlius batus, kad po kelių mėnesių nereikėtų krimstis dėl blogėjančios jų išvaizdos? Specialistai ramina – kad ir koks oras, tinkamai prižiūrimi batai ilgai puoš ir šildys mūsų kojytes ne vieną sezoną.
Prieš pirmąją kelionę
Specialistai pataria naujais batais pradėti rūpintis ne tada, kai pastebime pirmuosius defektus, o vos juos nusipirkus. Parsinešus naujus batus namo, reikėtų atsispirti pagundai iškart apsiauti – visų pirma būtina juos impregnuoti. Impregnantai konservuoja odą, ji tampa atspari trinčiai ir drėgmei, mažiau deformuojasi. Tik kai batukai impregnuoti, galime drąsiai žygiuoti į pirmąją kelionę.
Kokybiškos priežiūros priemonės lemia patvarumą
Beje, patartina nuo pat pradžių nepagailėti pinigų kokybiškoms batų priežiūros priemonėms – išvengsime nusivylimo, kai, atrodo, gerai ir kruopščiai prižiūrimi batai ėmė ir prarado gražią išvaizdą: oda išbluko, susibraižė, nusitrynė, susiraukšlėjo ar sukietėjo. Taip dažniausiai nutinka pasirinkus netinkamą priežiūros priemonę, per aštrų batų šepetį ir pan.
Norint išvengti nemalonumų, bet kokią naują batų priežiūros priemonę pirmiausia reikėtų išmėginti akivaizdžiai nematomoje vietoje. Ir, savaime suprantama, priemones naudoti tik prieš tai nuvalius nuo batų purvą, o jomis padengus batus neskubėti į šaltą ar drėgną orą – leisti naujai užteptai „apsaugai“ įsigerti ir išdžiūti.
Odai – ypatingas dėmesys
Labiausiai vertinama avalynė, pagaminta iš odos. Tokia ne tik itin patogi, bet laidi orui, nepraleidžianti drėgmės ir šalčio. Tačiau reikia nepamiršti, kad šios odos savybės atsiranda dėl tam tikro kiekio riebalų ar aliejaus, kurie turi įtakos jos minkštumui. Dėvint avalynę, riebalai ir aliejus pranyksta, todėl jais reikia nuolat maitinti odą, antraip ji sukietės, taps neelastinga, ims praleisti drėgmę ir šaltį.
Ar žinote, kad...
♦ Gausiai impregnuoti odiniai padai taps atsparūs dėvėjimo trinčiai ir drėgmei, mažiau deformuosis.
♦ Nemalonus batų kvapas išnyks, jei iš vakaro jų vidų išpurkšite dezodorantu, saugančiu nuo bakterijų ir grybelių. Jis patikimai sugeria ir naikina nemalonius kvapus. Tokie dezodorantai tinka naudoti visai šeimai, nealergizuoja netgi kūdikio odelės.
♦ Išsitampiusį ir klepsintį batelį galima sumažinti įklijavus priklijuojamą užkulnių pagalvėlę.
♦ Natūralios odos ilgaaulį batą galima pratempti iki 6 cm avalynės taisykloje.
Trys didžiausi batų priešai
1. Radiatorius. Avalynės niekada nedžiovinkite arti radiatoriaus – nuo karščio oda traukiasi, kietėja, pradeda trupinėti ir skilinėti. Batus džiovinkite normaliomis aplinkos sąlygomis. Geriausiai jie džiūsta prikimšti popieriaus.
2. Plastikiniai maišeliai. Nelaikykite sudrėkusių ar sušlapusių odos gaminių plastikiniuose maišeliuose – oda turi kvėpuoti, o spalvoti plastikiniai maišeliai gali odą net nudažyti. Geriau avalynę išvalykite, įdėkite į vidų formą palaikantį įdėklą ir laikykite specialiame medžiaginiame maišelyje.
3. Tiesioginiai saulės spinduliai. Nelaikykite avalynės tiesioginiuose saulės spinduliuose ar po neonine šviesa – oda gali išblukti.
Rūpinkimės savo batais ir galėsime džiaugtis jais kaip naujais net keletą metų!