Naudingi patarimai sodinantiems cukinijas, bulves ir morkas
Pradedantiesiems daržininkams svarbu žinoti, kad visas daržoves reikia pasėti ar pasodinti laiku. Gegužę jau tinkamas metas tai daryti atvirame grunte. Ką ir kaip sodinti paskutinį pavasario mėnesį?
Cukinijos
Cukinijos gerai auga derlingoje, organinėmis trąšomis partręštoje, saulėtoje, nuo vėjų apsaugotoje, neužmirkusioje dirvoje.
Norint gauti ankstyvą derlių, daigai auginami šiltnamyje (dieną šiltnamyje temperatūra turi būti 15–20 °C). Esant aukštesnei temperatūrai, daigai ištįs, blogiau vystysis. Daigus išsodiname į lysvę, kai jie turi 3–4 tikruosius lapelius.
Norėdami vėlesnio derliaus, sėklas galite sėti gegužės pabaigoje tiesiai į lysvę, kaip ir agurkus. Patariama sėti lizdais po 2–3 sėklas 4–5 cm gylyje, 50–60 cm atstumu. Lysvėje per vidurį sėjama tik viena eilutė, nes krūmai užauga vešlūs. Dirva 10 cm gylyje turėtų būti įšilusi iki 10–12 ºC.
Kai sudygs, praretinkite, lizde palikdami tik stipriausią daigą. Jei sausa, paliekite.
- Užaugę 10–20 cm ilgio vaisiai jau tinkami vartoti.
Bulvės
Šias daržoves sodinkite į kas 60 cm padarytas įšilusias vagas. Dirvožemio temperatūra 10 cm gylyje turėtų būti apie 8 °C šilumos. Sudaigintoms bulvėms užtenka ir 5 laipsnių šilumos.
Jei dirvožemis sunkus, bulves sodinkite 5–8 cm gylyje, jei lengvesnis, giliau – 8–10 cm. Tarp gumbų palikite 25–30 cm tarpus. Po savaitės papurenkite dirvožemio paviršių, išnaikinkite sudygusias piktžoles. Jei numatomos didesnės šalnos, turite nedidelį plotą ir yra galimybė, sudygusias bulves galite pridengti plėvele.
Jeigu neturite pakankamai bulvių sėjai, jas galite supjaustyti ir padaiginti (greičiau sulauksite derliaus). Pjaukite taip, kad kiekvienoje dalyje būtų bent po vieną akutę.
- Neturintiems daržo, bet norintiems užsiauginti bulvių, specialistai pataria jas sodinti maišuose (tinka ir nuo durpių substrato ar kt.). Į maišą berkite 20 cm sluoksnį žemių ir įkišę bulvę užžerkite jų maždaug per sprindį. Bulvienojui paaugus, vėl užberkite žemių tiek, kad siektų pirmus lapus. Nepamirškite kaskart žemės sudrėkinti.
Morkos
Morkos mėgsta šviesą, todėl joms parinkite saulėtą vietą, kad medžiai ar krūmai nemestų šešėlio. Jos gerai augs, jei saulutė šildys ne mažiau kaip 10–12 valandų per dieną. Neleiskite išvešėti piktžolėms, retinkite, ypač vegetacijos pradžioje, nes tankiame pasėlyje trūksta šviesos: šakniavaisiai blogiau auga, ištįsta, gelsta jų lapai.
Morkos mėgsta lengvą ar vidutinio sunkumo (priesmėlio, lengvo priemolio) dirvą. Gero derliaus nesitikėkite, jei pasėsite šias daržoves molingoje ar rūgščioje žemėje. Tokiu atveju, kai pH yra mažesnis už 6,5, reikėtų ir rudens dirvą nukalkinti.
Per žiemą laikomas morkas geriausia sėti gegužę, bet dar galima iki jazminų žydėjimo pradžios (birželio 7–8 dienos). Kuo anksčiau pasėsite, tuo sulauksite didesnio derliaus. Morkas sėkite palikdami 20 cm tarpus tarp eilučių, 0,5–1,5 cm gylyje.
- Negalima morkų sėti į šviežiu mėšlu patręštą žemę. Į tą pačią vietą morkos sėjamos ne anksčiau kaip po 4 metų.
Plačiau apie tai, ką ir kaip sodinti gegužę, skaitykite 18-ajame „Ji“ žurnalo numeryje!