Nauja galimybių paso tvarka sukėlė Stano ir L.Mikalausko pyktį: „Nedarykite nesąmonių“

Stano ir Liudas Mikalauskas / M.Cechanovičiaus ir G.Skaraitienės nuotr.
Stano ir Liudas Mikalauskas / M.Cechanovičiaus ir G.Skaraitienės nuotr.
Žmonės.lt, BNS
Šaltinis: Žmonės
2021-12-29 17:40
AA

Trečiadienį Vyriausybė priėmė sprendimą ir pakoregavo galimybių paso suteikimo sąlygas. Sustiprinančiąja vakcinos nuo Covid-19 doze nepasiskiepiję asmenys nuo sausio 10-osios nebegaus galimybių paso, nepaisant to, kad turės antikūnų. Šis naujovė sukėlė diskusiją internete. Savo didžiulį nusivylimą išsakė ir Stanislavas Stavickis-Stano bei Liudas Mikalauskas. Nors abu turi daug antikūnų, nuo sausio 10 dienos jie be trečio skiepo galimybių paso negaus.

Nauju Vyriausybės nutarimu pasipiktinęs operos solistas Liudas Mikalauskas savo „Facebook“ paskyroje aprašė keblią dabartinę situaciją – jis yra pasiskiepijęs dviem dozėms, po to, greičiausiai, be simptomų sirgo koronavirusu ir dabar turi daug antikūnų, tačiau norint gauti galimybių pasą, šių duomenų nebeužteks.
Liudas Mikalauskas / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
„Jau pradedu nervuotis... Turiu 2 skiepus. Rugsėjį kraujas rodė 160 BAU/ml, lapkritį – 3253 BAU/ml. Vadinasi spalį buvo besimptomis, fiksuoti neįmanoma!
 
Pagal Vyriausybės nutarimą, sausio 10 d. turiu skiepytis 3-ia doze. Na, nebent sausio 9 d. paskutinį kartą tikrinu kraują (už savo pinigus!), o po 60 dienų mano tūkstančiai niekam nesvarbūs!
 
Gydytoja prie 3253 BAU/ml nerekomenduoja (skiepytis – red. past.)!“ – piktinosi L.Mikalauskas.

Naujoji galimybių paso tvarka gerokai nuvylė ir dainų autorių bei atlikėją Stanislavą Stavickį-Stano. Savo poziciją jis išsakė socialiniame tinkle „Facebook“ ir sutiko įrašu pasidalinti su Žmonės.lt skaitytojais.

„Eeeeee!!! Stop!!!
Kas čia ką tik įvyko dėl antikūnų testų?
Kalbu apie tai, kad pagal paskutinį vyriausybės sprendimą jie nebegalios.
Aš jokiais būdais ne prieš skiepus pažįstate mane.

Pasidariau du skiepus. Taip, būčiau daręs ir trečią, bet turiu tiek antikūnų, kad galėčiau vien papūtęs ant sergančiojo jį išgydyti. Koks dar trečias skiepas su tiek antikūnų???

Šiuo metu turiu virš 5.000 pagal BAU\mL ir virš 40.000 pagal AU/mL.
Tai reiškia, kad jei nebūčiau turėjęs kraujo vėžio, galėčiau dalintis savo krauju ir jo komponentais su sunkiai sergančiais covid – 19. Mano kraujas juos gydytų. Kam man skiepas dabar?
Kas nutiks su imunine sistema, kai prie dabartinio kiekio gaus dar ir trečią skiepą? Bliamba, juk niekas nežino. Nejuokinga.

Papasakosiu kaip gavau tiek antikūnų.

Praėjus pusmečiui po antro skiepo, rugsėjo gale, pasidariau pirmą antikūnų testą. Testas parodė kad turėjau 600 pagal AU/mL.
Spalio pradžioje mano vyriausias vaikas susirgo covid-19. Aš simptomų ryškių nejaučiau, testai nieko nerodė. Dėl viso pikto izoliavausi.

Spalio gale pasidariau antikūnų testą ir žiauriai nustebau! Aš jau turėjau 26.532 pagal Au/mL. Didžiuliai skaičiai. Per mėnesį mano antikūnų kiekis padidėjo keturiasdešimt tris kartus. Manau, kad ir asilui aišku – aš persirgau covid-19 be simptomų.

Na ir paskutinį antikūnų testą pasidariau vakar. Mano antikūnų skaičius dar labiau padidėjo. Dabar turiu virš virš 5.000 pagal BAU\mL ir virš 40.000 pagal AU/mL.

Ką jūs darote? Juk daugybė žmonių panašioje situacijoje. Daugybė turi itin didelius antikūnų rodiklius ir didžiulę apsaugą nuo Covid-19. Tai jie gavo persirgę Covid-19. Persirgę be simptomų, todėl ir nėra įrašo e-sveikatoje, kad persirgęs.

STOP. Pamąstykite. Nedarykite nesąmonių“, – skatino Stano.

Pakomentavo pyktį sukėlusį sprendimą

Vyriausybė trečiadienį nusprendė, kad sustiprinančiąja vakcinos nuo Covid-19 doze nepasiskiepiję asmenys nuo sausio 10-osios nebegaus galimybių paso, nepaisant to, kad turės antikūnų.

Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, taip siekiama, „kad kuo daugiau žmonių, kurie neturi persirgimu suformuoto imuniteto, turėtų šviežią skiepą“.

Tuo metu persirgusiems Covid-19 ir gavusiems teigiamą serologinio imunologinio tyrimo atsakymą gyventojams galimybių pasas ir toliau bus pratęsiamas 60 dienų.

Nuo sausio panaikinant galimybę sustiprinančiąja doze nepasiskiepijusiems žmonėms su antikūnų testu gauti galimybių pasą, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tvirtina tokį sprendimą priėmusi, siekdama paskatinti žmonių vakcinaciją, rašo naujienų agentūra BNS.

„Tų diskusijų vyksta įvairių ir Nepriklausomų ekspertų taryba diskutuoja dėl įvairių variantų, ne tik dėl serologinių testų išėmimo po vakcinacijos, bet ir po persirgimo. Tos diskusijos yra įvairios. Šiai minutei vienas iš pagrindinių tikslų yra, kad žmonės skiepytųsi sustiprinančiąja doze“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė SAM Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Ginreta Megelinskienė.

Antikūnų tyrimas ir Galimybių pasas / SAM informacija

Antikūnų testai „neleidžia vertinti imuniteto kokybiškumo“

Konferencijoje dalyvavusi Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė infekcinių ligų gydytoja, Nepriklausomų ekspertų patariamosios tarybos narė Ligita Jančorienė teigė, kad visame pasaulyje, taip pat ir Europoje serologiniai tyrimai nėra naudojami kaip kriterijus apsispręsti dėl vakcinacijos. Taip ji komentavo kilusį pasipiktinimą, jog sustiprinančiąja doze nuo sausio 10 dienos bus privaloma skiepytis nepaisant po skiepo aptikto antikūnų kiekio, antraip nebus išduodamas galimybių pasas, rašo 15min.

Paklausta, kodėl didelį kiekį antikūnų turintys žmonės vis tiek turi skiepytis, L.Jančorienė sakė, kad BAU vienetais matuojami antikūnai visiškai nekoreliuoja su atsaku į vakcinaciją – jie neleidžia vertinti imuniteto kokybiškumo.

„Kai atliekami vakcinų efektyvumo tyrimai, matuojami visai kiti antikūnai, o tokį tyrimą atlikti galimybė yra tik mokslinėse laboratorijose. Tai nėra komercinis tyrimas, tai visai kitos rūšies neutralizuojantys antikūnai, kurie galėtų rodyti žmogaus apsaugą“, – teigė medikė.

„Manymas, kad šitų serologinių tyrimų atlikimas kažkaip atspindi žmogaus imuninę apsaugą, turbūt nėra teisingas. Visame pasaulyje, taip pat ir Europoje, antikūnų tyrimai nėra naudojami kaip kriterijus apsispręsti dėl vakcinacijos“, – pridūrė ji.

L.Jančorienės teigimu, antikūnų testų įtraukimas į galimybių pasą buvo „politinis sprendimas“.

„Ekspertų taryboje ne kartą buvo išsakyta nuomonė, kad serologiniai tyrimai yra netinkami vertinti vienokią ar kitokią imuninę apsaugą“, – BNS cituoja Santaros klinikų medikę.

„Antikūnų tirtis visuomenei nėra tikslinga. (...) Šis tyrimas galėtų būti tikslingas tik vienu atveju, kai žmogus įtaria, kad jam antikūnų galėjo visai nesusidaryti. Tai dažniausiai yra asmenys, kurie yra po transplantacijų, kurie gauna didelių dozių imunosupresinį gydymą“, – pridūrė ji.

Sustiprinančiąja doze galima pasiskiepyti praėjus ne mažiau trims mėnesiams po antrojo skiepo nuo Covid-19.

Galimybių pasas asmeniui leidžia lankytis didžiuosiuose prekybos centruose, maitinimo, laisvalaikio, pramogų vietose, renginiuose.