Nauja skulptūra Vilniaus Senamiestyje soc.tinkluose užkūrė pirtį: kas tie keturi vyrai?

Naujos skulptūros prie Pranciškonų bažnyčios / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Naujos skulptūros prie Pranciškonų bažnyčios / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Šaltinis: 15min
2024-03-21 17:37
AA

Vilniaus Senamiestyje, Trakų gatvėje esančio Pranciškonų vienuolyno teritorijoje, tyliai išdygo keturi vyrai. Socialiniuose tinkluose imta klausinėti, ką ši skulptūra simbolizuoja. Neabejojama, kad ši vieta taps nauju traukos centru asmenukių ir šiaip nuotraukų mėgėjų.

O vaizduoja šis paminklas 1863-64 metų sukilimo vadus, tad atidaromas minint 160-ąsias vieno iš jų nuteisimo mirties bausme metines.

„Virusinė skulptūra arba memų generatorius. Paminėsit mano žodį“, – feisbuke parašė žinoma nuomonės formuotoja, rinkodaros specialistė ir laidų vedėja Dovilė Filmanavičiūtė, pridėdama naujosios skulptūros Pranciškonų vienuolyno teritorijoje.

Jai paantrino ir skaitmeninio turinio kūrėjas Dovydas Skarolskis, neabejodamas, kad ši skulptūra tikrai bus „viral fotkių ir selfių spotas“.

Jis taip pat nurodė, kokia proga ši skulptūra atsiradusi – esą priežastis yra 1863-1864 m. sukilimas.

Naujos skulptūros prie Pranciškonų bažnyčios / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Smalsuoliai dar gali sudalyvauti oficialioje šios skulptūros atidarymo ceremonijoje.

„Iškilmingas paminklo „Sausio sukilimo įamžinimas Vilniuje“ pašventinimas įvyks 2024 metų kovo 22 dieną pranciškonų bažnyčioje, Pranciškonų g. 1A“, – tokiu skelbimų dalijasi Pranciškonų vienuolynas su nuoroda į VšĮ Vilniaus kultūros ir dvasingumo centro puslapį.

Čia esančiame skelbime rašoma, kad paminklas šventinamas bus penktadienį 11 val., tuomet šv. Mišios bažnyčioje ir vaišės.

Kaip tik kovo 22 dieną sukanka 160 metų, kai mirties bausmė buvo skirta vienam iš šio sukilimo vadų Konstantinui Kalinauskui.

Naujos skulptūros prie Pranciškonų bažnyčios / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Nors prieš kelerius metus ant Gedimino kalno surasti sukilimo vadų palaikai iškilmingai palaidoti koplyčioje Rasų kapinėse, paminklo Vilniaus mieste jiems nebūta.

Iki dabar. Pranciškonų vienuolyno teritorijoje kartu su K.Kalinausku atsistojo Zigmantas Sierakauskas, Jokūbas Dalevskis ir pranciškonas iš šio vienuolyno, rašo zw.lt.

Kaip tik šiame vienuolyne, kaip teigiama, likus pusmečiui iki sukilimo, bažnytinėse kapinėse vilniečiai ėmė rinkti ir protestuoti prieš rusų carinę valdžią.

Naujos skulptūros prie Pranciškonų bažnyčios (20 nuotr.)

Sukilimas buvo žiauriai numalšintas. Tačiau jo svarba ir reikšmė prisimenama iki šiol. Kartu su šūkiu „Už mūsų ir jūsų laisvę“, karo Ukrainoje kontekste įgavusiu naują prasmę.