Visi, kuriems virtuvė yra tokia svarbi gyvenimo dalis, neabejotinai supras – kai įrenginėjame namus, būtent šiai erdvei norisi skirti daugiausia dėmesio.
Kiekviena smulkmena, kiekviena interjero detalė, visos naudojamos medžiagos ir visi spintelėse pasislėpę bei ant jų sustatyti prietaisai turi atitikti ne vieną svarbų kriterijų: jie turi būti ir funkcionalūs, ir patvarūs, ir patogūs, ir (tai ne mažiau svarbu) jaukūs, ir mieli. Pasiūla, žinoma, begalinė. Lieka vienintelis, bet toli gražu ne toks lengvas klausimas: kaip išsirinkti?
Galbūt renkantis pagelbės The Washington Post paskelbtos septynios pagrindinės šių metų virtuvės dizaino tendencijos. O interneto portalas The Kitchen Dahab išskyrė ir paviešino šešias tendencijas, būdingas būtent Europos šalims. Kviečiame susipažinti tiek su vienomis, tiek su kitomis ir galbūt rasite vertingų idėjų. Ypač jeigu kaip tik dabar ruošiatės įsirengti naują ar atnaujinti seną virtuvę.
7 populiariausios The Washington Post virtuvės dizaino tendencijos
Baltos virtuvės spintelės
Kuriant ar atnaujinant virtuvės interjerą, spintelių pasirinkimas yra vienas iš svarbiausių sprendimų. O jų pasiūla, žinia, yra itin didelė. JAV atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad net 67 proc. žmonių renkasi baltą virtuvės spintelių spalvą. Šis procentas, palyginti su pastaraisiais dviem metais, padidėjo net 20 procentų. Kita vertus, visais laikais balta spalva buvo viena populiariausių kuriant virtuvės interjerą: ji šviesi, sukurianti švaros ir erdvės pojūtį, puikiai tinkanti tiek mažoms, tiek ir didelėms virtuvės erdvėms.
► Kvarco stalviršiai
Visais laikais pirkėjai pirmenybę teikė tokioms medžiagoms, kuriomis paprasta rūpintis, lengva prižiūrėti. Kai kalbame apie virtuvės baldų medžiagas, itin svarbus tampa atsparumas ir ilgaamžiškumas – juk stalviršiu virtuvėje ne tik grožimės, tačiau ir nuolat juo naudojamės. Būtent dėl šios priežasties vis populiaresni tampa kvarco stalviršiai. Jie, primenantys granitą, gaminami iš 90 proc. natūralaus kvarco, maišant jį su pigmentais, polimerais ir dervomis. Kvarco stalviršiai nereikalauja ypatingos priežiūros, yra tvirti, į juos neįsigeria nešvarumai. Be savo praktiškumo, šie stalviršiai pasižymi ir estetine išvaizda. Ypač dažnai naudojami moderniose virtuvėse. Nors kvarco stalviršius galima rinktis iš daugybės spalvų, populiariausios yra balta ir pilka.
► Daug pilkos spalvos atspalvių
Pilka spalva kartais vadinama bespalve: nei balta, nei juoda, nei spalvota. Tačiau, derinant su kitomis spalvomis, ji staiga atsiskleidžia naujais atspalviais ir dažnai gali būti puiki išeitis svarstant, kokias virtuvės interjero spalvas pasirinkti ir kaip jas suderinti. Nors balta spalva, kaip minėta, yra pati populiariausia, vis dažniau virtuvėse (spintelėms, stalviršiams ar sienoms) naudojami ir įvairūs pilki atspalviai. Pilka, po baltos ir juodos, yra pati neutraliausia spalva. Pasitelkus ją į pagalbą, tikrai galima sukurti modernų ir prašmatnų virtuvės interjerą. Tačiau profesionalai įspėja, kad turite būti atsargūs: jei pilkos bus per daug, labai greitai virtuvės nuotaika iš modernios ir stilingos virs šalta ir slegiančia. Nesuklysite, jei šią spalvą naudosite kaip akcentą.
► Šviesos diodų (LED) apšvietimas
Pastaraisiais metais daugelyje naujai įrengtų ar atnaujintų virtuvių pamatysite, kad čia naudojami šviesos diodai (LED apšvietimas). JAV atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad dažnai šie diodai tvirtinami po spintelėmis – tai labai patogus ir efektyvus sprendimas, leidžiantis apšviesti stalviršį, ant kurio dirbama. Pagrindinė šviesos diodų populiarėjimo priežastis – jų efektyvumas ir mažesnis kaitrumas. Be to, šviesos diodai, nors ir yra brangesni, veikia daug ilgiau ir taupo elektrą. Taigi tai ypač praktiškas virtuvės dizaino sprendimas.
► Elektroniniai vandens maišytuvai
Pastaruoju metu, naujai įrengdami ar renovuodami virtuves, žmonės galvoja ne tik apie praktiškumą, funkcionalumą ir grožį. Dar vienas vertinimo kriterijus – modernumas ir naujovė. Dabar, moderniųjų technologijų amžiuje, yra sukurtas ne vienas sprendimas, leidžiantis virtuvę paversti išmaniąja. Vienas tokių prietaisų – elektroninis vandens maišytuvas su judesio davikliu. Nors ir pamažu, tačiau tokie maišytuvai jau atsiranda pačiose naujausiose asmeninėse namų virtuvėse. Gamintojai kaip pagrindinį jų privalumą įvardija užkertamą kelią aktyviam bakterijų plitimui. Be to, tai patogus sprendimas daug ir dažnai gaminantiems žmonėms ir sodininkams, kurių rankos dažnai būna nešvarios. Negalima paneigti fakto, kad šis vandens maišytuvas, kaip ir visi išmanūs įrenginiai, kainuoja gana daug. Taigi reikėtų įvertinti, į ką norisi investuoti daugiausia ir kas būsimoje virtuvėje jums svarbiausia.
► Satino nikelio apdaila
JAV atliktos apklausos rezultatai parodė, kad pastaraisiais metais sumažėjo poliruoto nikelio ir poliruoto chromo pardavimai. Pirkėjai vis dažniau renkasi matinį nikelį. Dizainerių teigimu, satino nikelis puikiai tiks jūsų virtuvės interjerui, jeigu šią medžiagą derinsite su nerūdijančio plieno indais. Be to, satino nikelio apdaila bus atsvara pilkoms virtuvės spintelėms, paviršiams ar sienoms.
► Stiklo plytelės už vandens maišytuvo ar viryklės (anglų k. backsplashes)
Sienos erdvė už vandens maišytuvo ar viryklės yra viena dažniausiai valomų, šveičiamų ir daugiausia švaros procedūrų „ištverti“ turinčių virtuvės vietų. Natūralu, kad ši sienos dalis išklojama plytelėmis. Pastaruoju metu lyderių pozicijas siekia užimti stiklo plytelės, kurios kartais vadinamos virtuvės papuošalais. Virtuvei jos suteikia truputį švytėjimo, mirguliavimo, žavesio. Kadangi šiais metais virtuvėse karaliauja balta spalva ir pilki atspalviai, stiklo plytelėse gali atgimti spalvos: ryškios, drąsios ir atspindinčios virtuvės šeimininko asmenybę. Pačios populiariausios yra raudonos, žalios, mėlynos, vaivorykštės spalvų stiklo plytelės. Tradicinis, tačiau visuomet gaiviai ir gražiai atrodantis sprendimas – baltą virtuvės interjerą pagyvinti melsvos spalvos stiklo plytelėmis už vandens maišytuvo ar viryklės.
6 populiariausios The Kitchen Dahab virtuvės dizaino tendencijos
► Atvira virtuvės erdvė
Šiais metais Europoje vis dar ant bangos tendencija įrengti atviro tipo virtuves. Iki šiol populiaru sujungti virtuvę ir gyvenamąją svetainės erdvę, nepaliekant jokių perėjimų, suvienijant abiejų erdvių stilių ir interjerą. Beveik visi virtuvės baldų gamintojai šiandien pirkėjams siūlo tokias virtuves, kurios atlieka dvi funkcijas: jose galima ir gaminti, ir leisti laiką, gyventi. Toks sprendimas bent jau vizualiai padidina gyvenamojo būsto erdvę. Be to, vertinant iš kitos perspektyvos, skatina bendravimą šeimoje, sudaro sąlygas kartu praleisti daugiau laiko.
► Daugiau patogumo
Europos gyventojai, išsakydami savo lūkesčius ir reikalavimus įrengiant virtuvę, visada pabrėžia išteklių naudojimo efektyvumą, suderintą su patogumu naudoti. Sudėtingos buitinės technikos operacijos, neaiškus jų naudojimas, sunkiai įžiūrimi ar menkai suprantami prietaisų ekranai ir sudėtingas jų valdymas atbaido pirkėjus. Todėl pastaruoju metu gamintojai ypač dėmesį sutelkė į šių trūkumų eliminavimą ir maksimalaus komforto pasiūlymą pirkėjui. Atsižvelgiant į tai, kiek daug laiko kiekviena šeimininkė praleidžia virtuvėje, tai atrodo savaime suprantama ir sveikintina. Juk kuo pažangesnes medžiagas renkamės įrengdami virtuvę, kuo kokybiškesnius prietaisus čia naudojame, tuo malonesnis tampa čia praleistas laikas ir pats maisto ruošimo procesas.
► Išteklių naudojimo efektyvumas
Kaip ir visose srityse, taip ir šioje, kasmet galima didžiuotis naujais pasiekimais ir išradimais. Svarbiausi, reikšmingiausi iš jų yra energijos vartojimo efektyvumas, išteklių nekenkimas aplinkai ir patvarumas. Šiandien, palyginti su praėjusiu dešimtmečiu, virtuvės prietaisai dėl savo gamybos technologijos suvartoja mažiau energijos, o tokie ilgalaikiai sprendimai kaip šviesos diodų montavimas vietoj įprastinių leidžia saugiau, ekonomiškiau ir ilgiau naudoti tą patį šviesos šaltinį. Puikus išteklių naudojimo efektyvumo pavyzdys galėtų būti šiandienis mūsų šaldytuvas. Maždaug ketvirtadalį daugumos privačių namų ūkių energijos suvartoja būtent šaldytuvas. Dėl šios priežasties gamintojai dirba ir investuoja siekdami užtikrinti kuo ekonomiškesnį prietaiso veikimą ir kuo didesnį energijos vartojimo efektyvumą.
► Virtuvės stilius ir naudojamos medžiagos – stiklas, keramika, medis
Medžiagos, kurias naudojate kurdami virtuvės interjerą, neabejotinai turi lemiamą įtaką galutiniam rezultatui. Pastaruoju metu, įrengiant virtuvę, dažniau naudojamos stiklo detalės. Gana netradicinis sprendimas suteikia virtuvei originalumo, netikėtumo ir spindesio. Taip pat išlieka tendencija naudoti tikras ir patvarias medžiagas bei jų derinius, tarkime, keramiką, stiklą, nerūdijantį plieną ir medieną.
► Pažangi buitinė technika
Jau dabar svarstomos ir įgyvendimos pažangios buitinės technikos idėjos, kurias tikimasi naudoti namų virtuvėse netolimoje ateityje. Šios buitinės technikos tikslas – visų prietaisų sujungimas į namų „tinklą“. Tokiu būdu prietaisai gali „bendrauti“ tarpusavyje ir padėti jų naudotojams – mums ir jums – apsipirkti ar net ruošti maistą.
► Vienspalvė erdvė ar spalvų žaismas
Kad ir kokias medžiagas nuspręstumėte naudoti įrengdami ar renovuodami virtuvę, kad ir kokiais pažangiais prietaisais sumanytumėte užpildyti šią erdvę, vis dėlto esminė šių metų virtuvės interjero tendencija Europoje, kaip ir daugelį metų, išlieka nemari – tai harmonijos siekis. Harmoningoje virtuvėje gera ruošti valgį, patiekti šeimai vakarienę, vaišinti svečius ir tiesiog leisti laiką. Žinoma, harmoninga aplinka – subjektyvus kriterijus, todėl kiekvienas turi suprasti savo poreikius, atrasti savo spalvas ir stilių. Tuo tarpu virtuvės gamintojai yra pasiruošę išgyvendinti ir net viršyti visus poreikius. Dalis iš jų orientuojasi į spalvų, raštų, tekstūrų, ryškių detalių vertintojus, o kiti pateisina santūresnių pirkėjų lūkesčius ir siūlo jiems platų pasirinkimą žemiškų, šviesių, neutralių bei pastelinių spalvų ir atspalvių. Tai, kokia virtuvė jums teiks daugiausia džiaugsmo, be abejo, turite nuspręsti būtent jūs.
Tekstas Astos Černės