Naujoji JAV viceprezidentė Kamala Harris pateks į istoriją: „Kiekviena mergaitė gali tai padaryti“
Lapkričio 7-osios vakarą paaiškėjus, kad JAV prezidento rinkimus laimėjo demokratas Joe Bidenas (77), į istoriją įėjo ir Kamala Harris (56). Ji tapo pirmąja Amerikos viceprezidente moterimi juodaode. Sakydama pergalės kalbą, Kamala priminė, kiek moterys turėjo kovoti už balsavimo teisę ir kiek ryžto reikėjo tam, kad jas pripažintų ir jos galėtų valdyti drauge su įtakingais politikais vyrais. „Dabar kiekviena maža mergaitė šioje šalyje žinos, kad ir ji gali tą padaryti“, – sakė ji.
Už vaikystę dėkoja mamai
Kamala Harris gimusi Oklande, imigrantų šeimoje. Jos mama – indų kilmės, tėtis – jamaikietis. Tėvų santuoka iširo, kai Kamalai sukako dveji. Mergaitę augino jos mama, Shymala Gopalan Harris, pilietinių teisių aktyvistė.
Kamala dažnai su mama vykdavo į Indiją, bet dabartinė JAV viceprezidentė yra ne kartą minėjusi, kad joms su jaunesniąja seserimi augant Oklande, į kraują įaugo juodaodžių kultūra.
„Mama žinojo – ji augina dvi juodaodes dukteris“, – autobiografijoje „The Truths We Hold“ rašo K.Harris. Anot viceprezidentės, dar būdamos mažametės jos su serimi elgėsi ir mąstė kaip juodaodės mergaitės.
„Mama pasistengė, kad užaugtume savimi pasitikinčiomis ir stipriomis“, – yra rašiusi Kamala.
Jos skirtingų rasių šaknys kelia simpatiją daugeliui Amerikos piliečių. Tos valstijos, kuriose buvo matoma itin sparti demografinė kaita, kuri netgi darė įtaką taikomai politikai, mato Kamalą Haris kaip politkos pavyzdį ir simbolį.
Į jokius stalčiukus neįsprausi
Pati Kamala Harris teigiamai atsiliepia apie savo alma mater – Hovardo Universitetą Vašingtone, kuriame studijuodavo tik tamsiaodžiai. Jame sakydama kalbą 2017 – aisiais, Kamala pabrėžė:
„Studentai, jūs jau prisijungėte prie kovos už teisingumą – jūs protestavote. Nuo Fergusono gatvių iki Kongreso rūmų salių – jūs įgyvendinote Jameso Baldwino žodžius – niekuomet ateityje nebus taip, kad kažkas mus išlaisvins. Turime dabar, kiekvieną dieną, tai daryti patys.“
Jai lygiai taip pat gerai sekasi sutarti ir su kitais JAV gyventojais – Kamala yra gyvenusi Kanadoje, kuomet jos mama dėstė Montrealio universitete – ten ji su šeima praleido net 5 metus. Pati Kamala Harris save vadina amerikiete ir nė trupučio nepergyvena bei nesibaido savo šaknų.
2019 – aisiais spausdintame interviu ji teigė, kad „politikai neturėtų būti rūšiuojami ir dedami į tam tikrus stalčiukus dėl savo odos spalvos ar kilmės. Aš esu, kas esu, ir tuo didžiuojuosi. Galbūt užtruks laiko, kol kiti politikai tą supras, tačiau didžiuojuosi, būdama savimi.”
„Momala“ vyro vaikams
2014 – aisiais Kamala ištekėjo už teisininko Dougo Emhoffo ir tapo pamote dviems jo vaikams. Praeitais metais Kamala išleido atvirą straipsnį apie patirtis, auginant vyro vaikus, kuriame rašė: „tiesa, mes su Dougo atžalomis sutarėme, kad būsiu ne pamotė, o „Momala“, nes nei vienam iš mūsų nepatiko žodis pamotė.“. Kamalos šeima vaizduojama kaip moderni Amerikos šeima. Greičiausiai, tapusi JAV viceprezidente, Kamala nepraras savo pravardės, nuolat girdimos namuose.
„Kamala Harris yra gyvas priminimas ir pavyzdys visiems kandidatams, kurie nebuvo išrinkti į Baltuosius rūmus – demokratų partijos pavyzdys su Kamala Harris puikiai parodo pamatinius demokratijos principus ir jų laikymąsi“, – sako Kamalos šalininkai.
Ji eina Fannie Lou Hamer, Ellos Baker ir Septimos Clark keliais. Jos laimėjimas – istorinis, bet jis nėra vienos Kamalos. Ji dalijasi šiuo laimėjimu su visomis juodaodėmis moterimis, kurių dėka buvo iškovota daug pergalių.
Nauja diena Amerikai
K.Harris, iki šiol aukščiausią postą per JAV istoriją užėmusi moteris, paaiškėjus rinkimų rezultatams, rėžė kalbą iš tribūnos Vilmingtono mieste Delavero valstijoje.
Moteris su baltu kostiumėliu atidavė pagarbą sufražisčių judėjimui, skambant juodaodės atlikėjos Mary J.Blige dainai.
„Kai pati mūsų demokratija buvo įrašyta į balsalapį per šiuos rinkimus, kai sprendėsi pačios Amerikos sielos likimas ir pasaulis stebėjo – jūs atnešėte naują dieną Amerikai“, – pabrėžė K.Harris, išprovokuodama žiūrovų, kurių daugelis buvo suvažiavę savo automobiliais, šūksnius.
„Galbūt esu pirmoji moteris šiame poste, bet nebūsiu paskutinioji“, – pridūrė ji, kalbėdama prieš pasisakant J.Bidenui. „Dabar kiekviena maža mergaitė šioje šalyje žinos, kad ir ji gali tą padaryti“, – sakė išrinktoji viceprezidentė.