Negailestinga Gretos Thunberg kalba pasaulio lyderiams: „Jūs pasiduodate net nemėgindami“
Klimato aktyvistė Greta Thunberg kasmetiniame verslo ir politikos lyderių forume Davose išreiškė savo nusivylimą ir apkaltino politikus „tuščiais žodžiais ir pažadais“, kurie be realių veiksmų nepadeda ir nepadės suvaldyti klimato kaitos.
Gretos kalboje nestigo nusivylimo pasaulio galingųjų neveiksnumu: „Mūsų namai vis dar dega“, – rėžė ji.
„Prieš metus atvykau į Davosą ir pasakiau, kad mūsų namai dega. Pasakiau, kad noriu, jog jūs panikuotumėte. Mane perspėjo, kad liepti žmonėms panikuoti dėl klimato krizės yra labai pavojingas dalykas. Bet nesijaudinkite, viskas gerai, aš esu tai dariusi ir anksčiau“, – teigė ji.
17-metė pabrėžė, kad reikia susikoncentruoti į išties svarbius dalykus, o ne vienas blogybes dangstyti kitomis: „Mes nesakome jums kompensuoti savo išmetamų teršalų kiekį sodinant medžius Afrikoje, kai tuo tarpu Amazonės miškai sparčiai naikinami. Medžių sodinimas, žinoma, yra geras dalykas, tačiau jis dar nėra pakankamai arti to, ką reikia padaryti, kad tai būtų tikrasis gamtos tausojimas.“
Čia pat ji patikslino savo mintį: „Kalbėkime tiesiai: mums nereikia mažiau anglies dioksido į aplinką išskiriančių technologijų ekonomikos, mums reikia iš esmės stabdyti išmetamųjų teršalų kiekį.“
Greta taip pat pasipiktino, jog vyriausybės nemato šiuo metu gaisrų niokojamų pasaulio šalių. Aktyvistė pastebėjo, kad jeigu iš esmės nebus imtasi veiksmų, siekiančių sumažinti aplinkos taršą, susidursime su žiauriomis klimato kaitos pasekmėmis.
„Jokia politinė ideologija ar ekonominė struktūra nesugebėjo įveikti klimato kaitos ir ekstremalių situacijų gamtoje bei sukurti darnaus ir tvaraus pasaulio“, – kalbėjo Greta.
„Raminate, kad vaikai neturėtų jaudintis. Jūs sakote: Palikite tai mums. Mes tai išspręsime, pažadame, kad mes jūsų nenuvilsime. Ir tada – nieko. Tyla. Arba kažkas blogiau nei tyla. Tušti žodžiai ir pažadai, sukuriantys įspūdį, kad imamasi pakankamų veiksmų. Neturime laiko laukti, kol pasirodys nauji technologiniai sprendimai, kad pradėtume drastiškai mažinti išmetamų teršalų kiekį. Žinoma, perėjimas nebus lengvas. Bus sunku. Ir jei mes nepradėsime to spręsti dabar, negalėsime to iš viso išspręsti laiku. Likus kelioms dienoms iki Pasaulio ekonomikos forumo 50-mečio, aš prisijungiau prie klimato aktyvistų grupės, reikalaujančios, kad jūs, įtakingiausi pasaulio verslo ir politiniai lyderiai, pradėtumėte imtis reikiamų veiksmų“, – užtikrintai dėstė aktyvistė.
Aš čia noriu pasakyti, kad, skirtingai nei jūs, mano karta nepasiduos be kovos.
„Mes reikalaujame, kad šių metų Pasaulio ekonomikos forume dalyvautų įmonės, bankai, institucijos ir vyriausybės, kurie turi: nedelsdami sustabdyti visas investicijas į iškastinio kuro gavybą, nutraukti visas iškastinio kuro subsidijas ir nedelsiant visiškai atsisakyti iškastinio kuro. Mes nenorime, kad šie dalykai būtų padaryti iki 2050, 2030 ar net 2021 m., mes norime, kad tai būtų padaryta dabar“, – toliau dėstė ji.
Greta pabrėžė, kad ji reikalauja realių veiksmų tuoj pat, nors tai ir gali pasirodyti neįmanoma. „Gali atrodyti, kad mes prašome labai daug, ir jūs, žinoma, sakysite, kad esame naivūs. Bet tai tik labai maža dalis pastangų, kurių reikia norint pradėti greitą tvarų perėjimą. Taigi, arba jūs tai darote, arba turėsite paaiškinti savo vaikams, kodėl klimatas atšilo 1.5 laipsnio. Jūs pasiduodate net nemėgindami. Aš čia noriu pasakyti, kad, skirtingai nei jūs, mano karta nepasiduos be kovos“, – rėžė ji.