Nekyla rankos tvarkytis? Skubame į pagalbą

Vyras ir moteris virtuvėje / Shutterstock nuotr.
Vyras ir moteris virtuvėje / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-01-28 10:00
AA

Tvarkyti namus, ypač jei juose gyvena gausi šeimyna, tikrai nėra malonumas. Tačiau šios prievolės niekaip neišvengsime, tad pabandykime tvarkymą supaprastinti laikydamiesi sumanių taisyklių.

Šias taisykles sugalvojo Sertifikuotų profesionalių tvarkytojų asociacijos (JAV) nariai, kurie namų tvarkymą pavertė malonumu, o vėliau ir profesija. Amerikiečiai apie tai rašo knygas ir skaito paskaitas bei individualiai moko tvarkymosi paslapčių klientus jų pačių namuose.

Pateikiame vienuolika trumpų, bet efektyvių būdų, kaip namuose įvesti tvarką.

  1. Supaprastinkite iki vieno žingsnio. Prieskonių pakuotėms ir indeliams, skalbiniams, vaikų piešimo priemonėms naudokite neuždengiamas dėžes ir krepšius. Kai daiktui pakelti ir įdėti ar įmesti į vietą tereikia vieno žingsnio, viskas daug greičiau atsiduria ten, kur reikia. Net šiukšliadėžę įsigykite tokią, kuri atsidarytų pravėrus spintelės duris (jei šiukšliadėžė nepaslėpta, naudokite tą, kuri atsidaro spustelėjus koja).
  2. Nepirkite naujų dėžių daiktams laikyti. Jei daiktų susikaupė tiek, kad nebetelpa į turimas spinteles, lentynas, dėžes, reikia ne įsirengti ar pirkti naujų, bet peržiūrėti daiktus ir išmesti tai, ko nebeprireiks. Anot profesionalių tvarkytojų, mums iš tiesų reikalinga tik 20 proc. visko, ką turime namuose.
  3. Rūšiuokite ir skirstykite. Namuose negali būti nei vieno stalčiaus, kuriame daiktai sumesti be tvarkos. Suskirstykite stalčius skyreliais ir viską rūšiuokite. Taip ne tik lengviau rasite, ko prireikia, bet ir taip greit nesukuisite.
  4. Arčiausiai laikykite kasdien reikalingus daiktus. Viršutinį stalčių paskirkite apatiniams ir kojinėms bei pėdkelnėms, vidurinį – palaidinėms ir megztukams, apatinį – sijonams bei kelnėms. Vonioje atvirame krepšelyje laikykite kasdien naudojamas priemones, o spintelėje tas, kurių prireikia rečiau. Atminkite, reikalingiausi daiktai turi būti pasiekiami ištiesus ranką.
  5. Kasdien tvarkykite stalus ir spintelių stalviršius. Tai dvi vietos, ant kurių labiausiai kaupiasi daiktai – knygos, laikraščiai, dar kokia lėkštė ar puodelis, vaikų dėlionė ir t. t. Sutvarkyti juos turi būti kasdienės rutinos dalis – kaip vakare valytis dantis.
  6. Spintoje pakabinkite maišelį drabužiams. Kaskart pasimatavusios rūbą, kuris netinka, nepatogus, nebemadingas ir nunešiotas, nebekabinkite jo atgal ant pakabos, bet dėkite į specialų maišelį. Kai maišelis prisipildys, atiduokite drabužius labdarai.
  7. Tvarkykitės pagal specialią sistemą. Visą stalčiaus ar spintos turinį paskleiskite didesniame plote (ant stalo ar grindų) ir išrūšiuokite. Kas sulūžę, sugedę, pasenę – išmeskite. Pasilikite tik vieną iš dviejų ar kelių vienodų daiktų. Jei daikto ar drabužio neprireikė 1–2 m., meskite be gailesčio. Kiekvieną daiktą apžiūrėkite tik sekundę ir žaibiškai spręskite „reikia-nereikia“. Jei ilgiau pamąstysite, vėl liksite su visu kalnu nenaudojamų daiktų.
  8. Neturėkite kaupyklos. Dažniausiai ja tampa rūsys ar sandėliukas. Čia ir kiauras pripučiamas čiužinys (gal kada suklijuosiu), ir išaugtas triratukas (reikia kam nors atiduoti), ir t. t. Būkite išrankios daiktams, kuriems randate vietos savo namuose. Atminkite, rūsyje ir sandėliuke gali būti tik kito sezono daiktai. Vasarą čia vieta slidėms, rogėms, dirbtinei kalėdinei eglutei ir konservams, o žiemą – palapinei, dviračiams ir hamakui.
  9. Darbus pasižymėkite dienotvarkėje. Namų tvarkymas toks pat darbas, kaip ir tas, į kurį einame kasdien. Daugelis su profesine veikla susijusias užduotis žymimės kalendoriuje ir stengiamės viską nudirbti laiku. Taip pat atsakingai reiktų žiūrėti ir į namų ruošą. Kasdieniai darbai (indų plovimas, žaislų tvarkymas ir kt.) gali būti žymimi žaismingoje lentelėje ant šaldytuvo – taip lengviau į namų ruošą įtrauksite vaikus. Rimtesnius darbus pasižymėkite darbo kalendoriuje. Tik pasistenkite, kad ataskaita ar prezentacija darbe nesutaptų su didžiuoju rūsio tvarkymu.
  10. Nustatykite ribas. Namai nėra guminiai, todėl čia gali sutilpti tik tam tikras daiktų kiekis. Nustatykite, kad pakanka trijų paveikslų kambaryje ir nekabinkite daugiau. Jei neatsispyrėte pagundai ir įsigijote dar vieną, nesukite į sieną dar vieno varžto – nauju paveikslu pakeiskite senąjį. Taip pat darykite ir su pledais, pagalvėlėmis, rankšluosčiais, dekoratyviniais daikčiukais ir net knygomis. Nepaverskite namų sandėliu ar eklektišku muziejumi.
  11. Įvertinkite kito akimis. Akys pripranta prie daiktų, kuriuos kasdien matome, ir jų net nepastebime. Tai gali būti drabužių kabykla, ant kurios trijų sezonų viršutiniai drabužiai, žurnalų bokštas ant stalelio ar pradilęs sofos kampas. Įvertinkite objektyviai, ar jūsų namai atrodo tvarkingi – nufotografuokite juos ir atidžiai peržiūrėkite nuotraukas. Garantuojame, kad rasite, ką galite išmesti ar perdėti tvarkingiau.