Nemo triumfas „Eurovizijoje“ iškėlė klausimą: kas yra nebinarinė asmenybė ir kiek tokių – Lietuvoje

„Eurovizijos“ nugalėtojas Nemo / L. Balandžio/ BNS, Vida Press nuotr.
„Eurovizijos“ nugalėtojas Nemo / L. Balandžio/ BNS, Vida Press nuotr.
Ramunė Daugėlienė
Šaltinis: Žmonės
2024-05-15 19:07
AA

Šių metų „Eurovizijos“ konkursą pirmą kartą laimėjo atlikėjas, save įvardijantis kaip nebinarinę asmenybę – Nemo iš Šveicarijos. O ir konkursą nugalėjusioje dainoje kalbama apie lyties tapatybės ir savęs priėmimo problemas. Nebinarinė asmens tapatybė – pakankamai nauja ir nelabai aiški tema nemažai daliai Lietuvos gyventojų.

Nemo laimėjo 2024 m. „Eurovizijos“ dainų konkursą su daina „The Code“, kurioje kalbėjo apie savo lyties tapatybės suvokimą ir apie tai, kad yra nebinarinė asmenybė.

„Daina apie kelionę į save. Visi turime savo kodą, kurį reikia suprasti, jį sulaužyti. Mano atveju – aš nei moteris, nei vyras, esu kažkur per vidurį, tai turėjau suprasti per visą savo gyvenimą. Tai mano versija, kaip sulaužiau savo kodą, bet versijos ir kodai visų gali būti skirtingi“, – apie dainą kalbėjo Nemo.

Šveicarijos atstovas spaudos konferencijoje sakė, kad didžiuojasi galėdamas priimti prizą, skirtą „žmonėms, kurie išdrįsta būti savimi, ir žmonėms, kuriuos reikia išgirsti ir suprasti“.

Nemo / Alma Bengtsson/EBU nuotr.

Nemo savo šalyje žinomas nuo 2015 m. Tiesa, pasiskelbė esantis nebinarinė asmenybė likus keliems mėnesiams iki išvykimo į dainų konkursą.

„Žinoti, kad daina, kuri pakeitė mano gyvenimą, ir daina, kurioje tiesiog pasakoju savo istoriją, palietė tiek daug žmonių ir galbūt įkvepia kitus žmones likti ištikimais savo gyvenimo istorijai, yra beprotiškiausias dalykas, kuris man yra nutikęs“, – tikino Nemo.

„Mums reikia daugiau užuojautos, mums reikia daugiau empatijos“, – sakė „Eurovizijos“ nugalėtojas.

Nemo triumfas „Eurovizjoje“ paskatino diskusijas apie tai, kad Šveicarijoje būtų galima oficialiai pripažinti trečiąją lytį – nebinarinės lyties tapatybės žmones.

„Neabejotinai pasisakau už trečiosios lyties įrašą“, – radijo stočiai SRF sakė Nemo, teigdamas, kad pokyčiai turi įvykti kuo greičiau.

Apie tai, kas yra nebinarinė asmens tapatybė ir su kokiomis problemomis tokie žmonės susiduria Lietuvoje, Žmonės.lt kalbėjosi su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vyresniąja patarėja Ieva Laugalyte.

Kas yra nebinarinė lyties tapatybė?