Nepaaiškinamas reiškinys: smegenų orgazmas

Mergina tarp rožių žiedlapių / Fotolia nuotr.
Mergina tarp rožių žiedlapių / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Autonominė sensorinė meridionalinė reakcija (ASMR) sukelia kol kas mokslo iki galo nepaaiškinamą dalyką – smegenų orgazmą. Kaip tai nutinka? Sako, kad šį orgazmą gali sukelti tam tikri garsai ar kiti dirgikliai.

Jis jaučiamas kaip neaiškus dilgčiojimas galvos srityje, pereinantis į kaklą ir galūnes. Tačiau tai – ne seksualinis orgazmas, o greičiau visa apimanti neapsakoma euforija, sukelianti visišką atsipalaidavimo ir palaimos pojūtį.

Šį fenomeną žmonės jaučia labai nevienodai, todėl jį ypač sunku paaiškinti tiems, kurie nepatyrė jo.

Dirgikliai, kurie, kaip pastebėta, dažniausiai sukelia vadinamąjį smegenų orgazmą:

  • šnabždesys,
  • švelnus, raminamas (paprastai žemesnio tembro) balsas,
  • ritmiška monotoniška kalba,
  • garsai, skleidžiami lūpomis, pavyzdžiui, čepsėjimas,
  • artimas kontaktas su svetimu žmogumi (plaukų kirpimas, masažas, apžiūra gydytojo kabinete),
  • beldimo garsas,
  • šiurenimas ir švelnus traškesys.

Pirmą kartą ASMR terminą pavartojo amerikietė Jenn Allen, įkūrusi ASMR tyrimų institutą. Tai yra neoficiali organizacija, kuri bando analizuoti šį reiškinį. Mokslininkai kol kas negali objektyviai atsakyti, kodėl ir kaip atsiranda šis pojūtis. Yra nuomonių, kad tai susiję su hormonais serotoninu ir dopaminu.

Jeilio universiteto neurobiologas Stivenas Novella iškėlė hipotezę, kad ASMR yra tarsi malonus nedidelis priepuolis. Kitų tyrėjų nuomone, smegenų orgazmas – tai lyg vaikystės prisiminimų atspindys: švelnus mamos balsas su paglostymu ir motinišku rūpesčiu visada nuramindavęs vaiką. Bet kuriuo atveju, daugelis šį jausmą patyrusiųjų ASMR įvardija kaip be galo jaudinantį ir malonų, keliantį pasitenkinimo šiurpuliukus ir pan.