Nepadoriu elgesiu bažnyčioje kaltinami „Zero Live Show“ rengėjai teigia padarę gerą darbą – norėjo atkreipti dėmesį į pedofiliją

Vilniaus regiono apylinkės teisme nagrinėjama „Zero live show“ reklamavimo bažnyčioje byla / Irmanto Gelūno / „Žmonės Foto“ nuotr.
Vilniaus regiono apylinkės teisme nagrinėjama „Zero live show“ reklamavimo bažnyčioje byla / Irmanto Gelūno / „Žmonės Foto“ nuotr.
Gabrielė Valaitytė
Šaltinis: Žmonės.lt
2019-09-03 16:45
AA

Pernai per Žolinių šventę savo komandą į bažnyčią atvedęs kino režisierius Emilis Vėlyvis tikriausiai nesitikėjo, kad toks jo pokštas sukels masinį visuomenės pasipiktinimą. Vykdant reklaminę kampaniją, skirtą „Zero Live Show“ renginiui, aktoriai Vitalijus Cololo, Mindaugas Papinigis ir Ainis Storpirštis kvietė Turgelio bažnyčios lankytojus į žiemą vykusį renginį. V. Cololo persirengė kunigu, o kiti jį lydėjo iš paskos. Viską E. Vėlyvis internete transliavo gyvai. Jau kitą dieną visa komanda buvo kaltinama nepadorumu ir tyčiojimusi iš šventos vietos.

Netrukus po to, aktoriams ir režisieriui dėl šio įvykio buvo iškelta baudžiamoji byla, kurios nagrinėjimas vyksta beveik metus. Antradienį  bylos nagrinėjimas teisme pasiekė finišo tiesiąją – Vilniaus regiono apylinkės teismo Šalčininkų rūmuose prasidėjo baigiamosios kalbos byloje dėl skandalingosios „Zero Live Show“ reklamos Turgelių bažnyčioje.

Šioje byloje kaltinimai trukdymu atlikti religines apeigas ar iškilmes pateikti aktoriams Vitalijui Cololo, Mindaugui Papinigiui, Ainiui Storpirščiui ir režisieriui Emiliui Vėlyviui.

Vilniaus regiono apylinkės teisme nagrinėjama „Zero live show“ reklamavimo bažnyčioje byla/Irmanto Gelūno/„Žmonės Foto“ nuotr.

Į teismą atvykusi įvykio liudininkė Vladislava Šilobrit aktorių elgesį išvadino chuliganišku, o tai, kas įvyko pernai rugpjūtį, anot jos, įžeidė ją ir visą katalikų bendruomenę. Kiti liudytojai anksčiau pasakojo, kad aktorių veiksmai sutrukdė jų maldas. Šalčininkų kunigai taip pat buvo sukrėsti. 

„Aktoriai pasielgė negražiai, jie mus nuvylė, popiežių, nuvylė Dievą“, – rusų kalba teisme tvirtino liudininkė. 

„Tokį kaltinamųjų elgesį jie laikė provokacija ir pasityčiojimu iš bažnyčios“, – apie liudytojų pasakojimus kalbėjo prokuroras Stanislavas Barsulas.

„Galima daryti išvadas, kad toks pasirodymas bažnyčioje siekė sukelti sąmyšį, sutrikdyti apeigas ir pasireklamuoti būsimą šou. Kaltinamiesiems pavyko pasiekti maksimalų rezultatą – pasidaryti reklamą“, – teigė jis.

Vilniaus regiono apylinkės teisme nagrinėjamas „Zero live show“ reklamavimo bažnyčioje byla/Irmanto Gelūno/„Žmonės Foto“ nuotr.

Tuo tarpu visi kaltinamieji ir jų advokatas teisme vieningai teigė, kad tokiu būdu paprasčiausiai norėjo atkreipti visuomenės dėmesį į su kunigais ir bažnyčios tarnautojais susijusius pedofilijos skandalus.

„Žmogus turi teisę turėti į įsitikinimus ir juos skleisti. Kūrybos laisvė yra viena iš laisvių, kurias gina Konstitucija. Kaltinamųjų meninis performansas nebuvo nukreiptas į religinių apeigų sutrikdymą. Tiek performanso, tiek šou metu kontekstas yra matomas – su kunigais susiję pedofilijos skandalai Lenkijoje. Aktoriai aiškiai parodė, kad siekė iškelti svarbų klausimą visuomenėje ir paskatinti diskusijas šia tema. Performanso tikslas buvo pasiektas, mat žiniasklaidoje po šio įvykio pasipylė naujienos apie pedofilijos skandalus“, – kalbėjo aktorių advokatas.

Jis taip pat teigė, kad tuo metu, kai kaltinamieji įžengė į bažnyčią – apeigos nevyko, todėl kaltinimas sutrikdžius religines apeigas yra nepagrįstas.

„Aš noriu patvirtinti tai, ką mes kalbėjome – tikslo sutrikdyti ar kažkaip kitaip įtakoti religines apeigas nebuvo. Mūsų išsikelti tikslai ir koncepcija, kurią kūrėme su „Zero Live show“ buvo visai kiti. Didžiausia mano kaltė, kad ten esantiems žmonėms nesugebėjau savo žinutės perteikti tiksliai – t.y. apie pedofilijos skandalus Lenkijoje. Mes turėsime ir turime bylą ne tik čia, bet ir už šių sienų ir tarp tų žmonių, kurie yra įtakingi“, – sakė E. Vėlyvis. 

Vilniaus regiono apylinkės teisme nagrinėjamas „Zero live show“ reklamavimo bažnyčioje byla/Irmanto Gelūno/„Žmonės Foto“ nuotr.

„Pirmą kartą esu teisme, ši patirtis – iki gyvenimo galo. Buvo įdomu, netikėta, nemalonių momentų klausant liudininkų parodymų, tačiau, kaip aš bežiūrėčiau į šią situaciją – tikslo kažką įžeisti aš neturėjau. Jeigu tokiu būdu mes kažką įžeidėme – tai yra absurdas. Mūsų noras buvo perduoti žinutę. Nemanau, kad padariau nusikalstamą veiką, o ar tai tema apie kurią reikia kalbėti? Iki šiol manau, kad reikia“, – kalbėjo A. Storpirštis.

„Mano senelis visą gyvenimą buvo zakristijonas, aš esu krikštytas, mano dukra ir žmona gieda bažnyčioje, aš pats ten lankausi. Tai, ką aš padariau buvo surišta su vienu – aš esu tėvas ir bendrauju su jaunimu. Ant bažnyčios yra juodoji dėmė, manau, kad padariau gerą darbą atskleisdamas tuos įvykius. Žinojau, kad Turgeliuose yra stipri bendruomenė, švarus kunigas. Manau, kad mes su Turgelių bažnyčia sukėlėme puikią diskusiją ir padarėme gerą darbą“, – teigė V. Cololo.

„Mes, menininkai, stengiamės daryti, kad būtų geriau gyventi. Niekada nesistengiame įžeisti žmonių. Į savo kūrybą aš stengiuosi įdėti kažkokį klausimą, diskusiją, kuri priverstų žmogų galvoti ir kalbėti. Manau, kad mes užkabinome svarbią temą“, – sakė M. Papinigis.

Vilniaus regiono apylinkės teisme nagrinėjama „Zero live show“ reklamavimo bažnyčioje byla (23 nuotr.)
+17