Nepamenate, kada išsimiegojote? 3 patarimai geresniam miegui
Kokybiškas miegas yra labai svarbus kiekvienam žmogui. Jis ne tik padeda atsistatyti organizmui po ilgos dienos, bet ir turi ilgalaikį poveikį mūsų fizinei bei psichinei sveikatai. Visgi, kiekvienam iš mūsų gali pasitaikyti momentų, kuomet neišsimiegame taip, kaip norėtume. To priežastys gali būti įvairios, pavyzdžiui, stresas, per didelis kofeino kiekis ar tiesiog netinkama miego aplinka. Žinoma, užsitęsus problemai svarbu konsultuotis su gydytojais, tačiau yra tam tikri žingsniai, kuriuos galite atlikti nieko nelaukę. Šiame straipsnyje rasite 3 žingsnius, kaip galite bent kažkiek pagerinti savo miego kokybę jau šiandien.
1. Išsirinkite patogų čiužinį
Ar žinojote, kad frazė „geros kokybės čiužinys“ yra subjektyvi? Pasak garsios indų neurologės ir miego specialistės Manvir Bhatia, kiekvieno žmogaus kūnas yra unikalus, todėl renkantis čiužinį reikia atsižvelgti į savo poreikius – vieniems patogiau miegoti ant kietesnio paviršiaus, o kitiems – minkštesnio. Vis dėlto, nepriklausomai nuo čiužinio kietumo ar kitų savybių, šiandien galite rinktis skirtingus ergonominėmis savybėmis pasižyminčius čiužinius, kurie prisitaiko prie kiekvieno kūno formų, svorio, miego pozos.
Kitas svarbus momentas, jei renkatės čiužinį sau ir antrai pusei – pasidomėkite, kiek gaminys pritaikytas ramiam dviejų žmonių miegui. Pavyzdžiui, speciali spyruoklių technika, kai kiekviena spyruoklė turi savo tekstilinį apvalkalą, užtikrins, kad partneriui apsivertus ant kito šono jūsų miego nesudrums įsisiūbavęs paviršius. Ši technologija leidžia kiekvienai spyruoklei individualiai reaguoti į kūno spaudimą.
Jei dažnai nepavyksta gerai išsimiegoti, tai gali reikšti, kad jūsų čiužinys nusidėvėjo arba miegate ant netinkamo. Tokiu atveju jį reikėtų pakeisti. Toli aukštos kokybės gaminių ieškoti nereikia – šiandien daugelio vertinami iki menkiausių detalių apgalvoti, sertifikuoti lietuviški čiužiniai, kurių pasirinkimas itin platus: nuo įvairaus kietumo iki įvairių dydžių pasirinkimo, medžiagų bei užpildų. Tai galėtų būti pirmasis žingsnis geresnio miego link.
2. Prieš miegą atsisakykite „sunkių“ patiekalų, nevartokite alkoholio ir kofeino
Turite patogų čiužinį, kambaryje palaikote optimalią temperatūrą, pasirūpinate grynu oru, ribojate ekranų šviesą, bet vis tiek nepavyksta greitai užmigti? Gali būti, kad jūsų ieškomas atsakymas slypi vakarienės pasirinkimuose ar laike, kada ją valgote. Galbūt vakarienę pavalgote per vėlai ir pasirenkate organizmą apsunkinančius, labai sočius patiekalus? Neuromokslininkas Matthew Walker, daugeliui žinomas kaip tiesiog miego ekspertas, patikslina – nereikia eiti miegoti nei vos pavalgius, nei nevalgius ilgą laiką (alkis taip pat gali sudrumsti miego kokybę).
Kita galima priežastis – alkoholis ir kofeinas. Tai medžiagos, galinčios turėti neigiamą poveikį miegui. Kofeinas, kurio yra kavoje ir energetiniuose gėrimuose bei kai kuriuose kituose produktuose, yra stimuliatorius, paspartinantis širdies ritmą. Tam, kad kofeinas pasišalintų iš organizmo, kartais gali prireikti net iki 10 val. Tai labai individualu, todėl svarbu save stebėti ir keisti ne tik vakaro įpročius, bet, jei reikia, ir dienos. Apskritai, kavą ir kitus kofeino turinčius gėrimus patariama vartoti ne vėliau kaip likus 6 val. iki miego. Vis dėlto, jei jaučiate, kad po pietų išgertas kavos puodelis galimai trukdo anksčiau užmigti, galbūt verta jo atsisakyti?
Nors kai kurie sako, kad prieš miegą išgerta vyno taurė migdo, ji tikrai nepadeda išsimiegoti. Alkoholis galbūt ir verčia jaustis mieguistai, tačiau daugelis mokslinių tyrimų atskleidžia – jis sutrikdo REM miegą, kuris yra būtinas, kad jaustumėtės gerai pailsėję. Taigi, net jei atrodo, kad pavartojus alkoholio užmiegama greičiau, miego kokybė gali būti žymiai prastesnė. Todėl norint užtikrinti kokybišką miegą, rekomenduojama vengti alkoholio.
3. Pasirūpinkite, kad kambaryje būtų tamsu
Tamsi aplinka yra svarbi norint greitai užmigti ir gerai išsimiegoti. Taip yra todėl, kad žmogaus kūnas yra jautrus šviesai, kuri gali daryti įtaką miego procesui. Šviesa gali slopinti melatonino gamybą, hormono, kuris išsiskiria organizme, kai aplinka yra tamsi ir rami. Taigi, kurį laiką prieš eidami miegoti, išjunkite elektronikos prietaisus ir ryškias šviesas, užsitraukite užuolaidas – taip pašalinsite miego trikdžius. Siekdami saldžiai išsimiegoti, pasirūpinkite, kad jūsų miegamojo aplinka būtų tinkamai užtemdyta.
Geras miegas yra gyvybiškai svarbus mūsų sveikatai ir savijautai. Jei norite puikiai išsimiegoti, pasirinkite sau tinkamą čiužinį, nevenkite kartkartėmis kritiškai įvertinti savo įpročius, dar kartą apgalvokite, kokia aplinką susikuriate poilsiui. Šie keli paprasti žingsniai gali ženkliai pagerinti jūsų miego kokybę. Pasirodo, kartais reikia tik tiek, kad ryte atsikėlę jaustumėtės žvalūs ir energingi.