Nereikalingi daiktai: išmesti, kaupti, perdirbti?

Moteris tvarkosi / Fotolia nuotr.
Moteris tvarkosi / Fotolia nuotr.
2014-01-16 15:00
AA

„Gaila išmesti. O šitas kelnes mausiuosi važiuodama grybauti. Šitą vėliau suklijuosiu ir vėl bus galima naudoti“, – kokių tik pasiteisinimų neprigalvojame, kad tik nereikėtų daikto išmesti. O stalčiai, spintos, sandėliukai jau treška nuo sankaupų. Laikas susitvarkyti!

Kai spintos lūžta

Turbūt daugiausia kiekvienuose namuose yra nereikalingų drabužių. Nors moterys visuomet „neturi kuo apsirengti“ (beje, dažniausiai reiškia, kad ji neturi naujų apdarų), dažniausiai spintos grūste prigrūstos įvairiausių drabužių. Perrinkite juos. Gal rasite sijonų, palaidinių ar kelnių su etiketėmis, kuriuos pirkote per išpardavimus, padėjote į spintą ir pamiršote. Jei drabužio nebuvote apsivilkusi daugiau nei metus, didelė tikimybė, kad jo ir neapsivilksite. Suskirstykite juos į tris kategorijas:

1. visiškai nebenešiojamus, netinkamus parduoti ar atiduoti;
2. nebenešiojamus, bet tinkamus parduoti ar atiduoti;
3. tinkamus nešioti.

Aprangą perrinkinėkite kritiškai. Nepasilikite tokių drabužių, kurių nedėvėjote daugybę metų. Pamatysite, kiek vietos atsiras drabužinėje. Dabar suskirstykite visus nešiojamus apdarus kaip jums labiau patinka: pagal spalvą, sezoną, rūšį. Konkretiems drabužiams paskirkite konkrečią vietą. Taip greičiau rasite reikiamą apdarą. Nekabinamus ir į stalčius nededamus drabužius sudėkite į dėžutes su dangteliais – taip mažiau rinksis dulkės ir jas bus paprasčiau valyti. Jei į atskiras dėžutes dėsite apdarus pagal rūšį, ant dėžučių užrašykite, kas joje: „Megztiniai“, „Marškinėliai trumpomis rankovėmis“ ir t. t. Kai apranga jau yra naujose vietose, tą patį padarykite su batais ir aksesuarais (rankinėmis, šaliais, pirštinėmis, diržais, kepurėmis).

Peržiūrėkite drabužius, kuriuos atidėjote kaip nenešiojamus ir netinkamus parduoti ar atiduoti. Gal rasite kokį medvilninį. Jį galite sukarpyti, apsisiūti ir turėsite šluostę indams plauti, dulkėms valyti. Jei turite mažų vaikų – galite pasiūti lėlę, kamuoliuką, kaladėlę. Gal rasite kokios blizgios medžiagos – ją panaudokite pakuodama dovanas. Nereikės pirkti. Taip visai natūraliai, be didelių pastangų sumažinsite vartojimą.

Jei nebesugalvojate, kur dar galėtumėte panaudoti sudėvėtus drabužius – išmeskite. Tik ne į bendrą buitinių atliekų konteinerį! Lietuvoje jau yra pastatyti tekstilės atliekų konteineriai, į kuriuos galite mesti aprangą, avalynę, patalynę, antklodes, užuolaidas ir minkštus žaislus. Likusius apdarus galite bandyti parduoti, keistis, atiduoti mažiau turintiesiems.

Ar visas knygas perskaitėte?

Turbūt sutiksite, kad didžioji dalis knygų jūsų namuose tik dulkes kaupia ir užima daug vietos. Peržiūrėkite jas iš naujo. Pasilikite tas, kurios tikrai svarbios, naudingos, vertingos. O ką daryti su likusiomis? Visų pirma pasiūlykite giminėms, draugams, kaimynams. Jei jiems nereikia, paklauskite, galbūt jos bus naudingos miestų, miestelių, kaimų bibliotekoms. Pasidomėkite, ar netrūksta leidinių įkalinimo įstaigų, ligoninių, sanatorijų, įvairių klubų, pavyzdžiui, fantastų, bibliotekoms. Pabandykite parduoti ar mainyti. Pasidomėkite rengiamomis perskaitytų knygų mugėmis. Galiausiai, jei knygos suplyšusios ir netinkamos skaityti, galite priduoti kaip makulatūrą arba išmesti į popieriui skirtą konteinerį (tik knygos turėtų būti be kietų viršelių) arba panaudoti itin originaliai ir ekologiškai. Pavyzdžiui, iš storos knygos kietu viršeliu išimkite visus lapus, viršuje ir apačioje pritvirtinkite gražesnės medžiagos trikampius, šone padarykite rankenas iš karoliukų ir... turėsite puikų rankinuką. Juo nešina drąsiai eikite į vakarėlį ar pasivaikščioti po miestą. Sulauksite ne vieno smalsaus praeivio dėmesio.

Knygų puslapius arba atskiras iškarpytas raides naudokite gamindama papuošalus dekupažo technika. Be to, senus įdomius knygų viršelius galite įrėminti, suklijavusi puslapius ir išpjovusi juose skylę (viršelį palikite), pasigaminti penalą, daiktadėžę, papuošalų dėžutę. Knygas taip galite naudoti kaip stalo kojas. Jas tereikės suklijuoti, nudažyti pasirinkta spalva, įsigyti storo stiklo ir uždėti ant knygų. Ir turite stalą, tarkime, į balkoną. Su draugėmis šiltą pavasarį prie jo galėsite gerti arbatą. Jei nereikalingų knygų turite nedaug ir stalo kojos išėjo trumpos, ant grindų galite pasidėti dekoratyvių pagalvėlių. Iš senos kulinarinės knygos ir seno laikrodžio galite pagaminti virtuvinį laikrodį, iš vaikiškos knygos – laikrodį į vaikų kambarį.

Dauguma buvusių studentų turi senų užrašų. Juos verta palaikyti kelerius metus, o vėliau, jei nesiruošiate studijuoti, jei niekam neprireikė, verta sunaikinti arba taip pat panaudoti kokiam nors originaliam daiktui pagaminti. Tarkime, senų užrašų ar žurnalų iškarpomis galite dekoruoti paprastus popierinius maišelius (turėsite vienetines dovanų pakuotes).

PATARIMAS. Knygas geriausiai laikyti uždarose vietose, kad nesikauptų dulkių. Alergiškiems žmonėms išvis nerekomenduojama namuose laikyti knygų, nes jos labai traukia dulkes.

Kad spintelė netaptų sandėliu

Turbūt ne pas vieną itin taupią namų šeimininkę antresolėse ar giliau virtuvės spintelėse rastume užkištą bent vieną neveikiantį arba laukiantį, bet vis nesulaukiantį remonto elektroninį prietaisą. Galbūt atėjo laikas jo atsikratyti, suremontuoti ar pakeisti nauju? Jei daiktas veikia, yra be defektų, bet jo jums tiesiog nereikia, pabandykite jį parduoti, atiduoti senelių, vaikų namams, skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Jei jis vis dėlto sugedęs – jokiu būdu nemeskite jo į konteinerį. Taip teršite aplinką ir pakenksite ne tik kitiems, bet ir sau. Jei kaimynas naktį nunešė televizorių ar šaldytuvą prie konteinerio – nereiškia, kad ir jūs turite taip daryti. Jei jums nerūpi ekologija, bent pasirūpinkite savimi – nešdama sunkų daiktą galite pasitempti nugarą, susižeisti, paslysti ar pan.

Jei norite lengvai ir ekologiškai atsikratyti elektroniniu prietaisu, išsikvieskite specialią tarnybą, kuri atvažiuos ir nemokamai išneš jums nebereikalingus daiktus. Kai kurios jų net sumokės. Vėliau juos perdirbs arba atiduos perdirbėjams, kad aplinka nebūtų teršiama. Beje, apie tai būtinai papasakokite kaimynui, kad kitą kartą jis nerizikuotų susižeisti.

Televizoriai, monitoriai, telefonai, virtuvėje naudojama technika, šviestuvai, įvairūs grotuvai, kompiuteriai, skalbiamosios mašinos, šaldytuvai, spausdintuvai, kopijuokliai, viryklės, elektroniniai žaislai ir t. t. – viskas yra perdirbama. Be to, galima gauti ir šiek tiek pinigėlių. Išsamius perdirbimui priimamų prietaisų sąrašus galite rasti perdirbėjų interneto svetainėse arba jiems paskambinusi.

Pavadinimas

! Tokiu ženklu pažymėtų prietaisų negalima mesti į konteinerius, statyti šalia jų, ardyti.

SVARBU. Dažnai nežinome, kur dėti senas baterijas, kurių reikia ne tik laikrodžiams, žibintuvėliams, bet ir vaikų žaislams (čia jų būna net po 6 ir daugiau). Prekybos centruose yra specialūs galvaniniams elementams surinkti skirti konteineriai. Nemeskite jų į bendrus šiukšlių konteinerius, nes irdamos jos skleidžia nuodingas medžiagas, kurios gali patekti į aplinką, o iš ten – ir į žmogaus organizmą.

Prieš išmesdami, pagalvokime

Gyvenimas nestovi vietoje: vaikai auga, keičiasi mūsų poreikiai, mados, gyvenimo būdas. Namuose visada atsiranda nereikalingų daiktų. Senus daiktus, kurie jums kelia brangius prisiminimus, galite sudėti į vieną vietą, gal į kokią dėžę ar skrynią, kad kuo mažiau kauptųsi dulkių. Svarbiausia, prieš atsikratydama, rodos, nereikalingu daiktu, pagalvokite, kaip tai padaryti kuo ekologiškiau. Beveik viską įmanoma parduoti, perdirbti, prikelti naujam gyvenimui. Taip pat yra daugybė žmonių, kuriems reikia jūsų pagalbos, paramos. Prieš pirkdama naują daiktą, drabužį, prietaisą ar įrankį, pagalvokite, ar tikrai jums jo reikia. Nepasiduokite prekybos centrų akcijoms, stenkitės nepirkti nereikalingų daiktų.

Trumpai

  • Nebenešiojamus papuošalus, pagamintus iš tauriųjų metalų, galite parduoti arba iš jų pasigaminti naują papuošalą.
  • Senas (vinilines) plokšteles galite parduoti internetu.
  • Kompaktinius diskus (be dėklų) superka kai kurios Lietuvos perdirbimo įmonės.
  • Pasenusius vaistus turi priimti vaistinėse.
  • Puodai, keptuvės gali būti priduodami kaip metalas, kitokius nebenaudojamus (o gal senus, bet nė karto nenaudotus) indus galite pasiūlyti bažnyčių bendruomenėms, socialiai remtiniems asmenims.
  • Visus nebenaudojamus, bet veikiančius, gerus daiktus galite priduoti į komisus. Jie Lietuvoje tampa vis populiaresni.