Niccolò Paganini: genijus, apie kurį buvo kuriamos šiurpios legendos

Niccolò Paganini visada vilkėjo juodai, ir tai buvo dar vienas pretekstas kalbėti apie velniui parduotą sielą / Vida Press nuotrauka
Niccolò Paganini visada vilkėjo juodai, ir tai buvo dar vienas pretekstas kalbėti apie velniui parduotą sielą / Vida Press nuotrauka
Julė Šiurkutė
Šaltinis: Žmonės
2023-03-29 14:00
AA

Italas Niccolò PAGANINI (1782–1840) virtuoziškai griežė smuiku ir tai gal būtų daręs šimtą metų. Tačiau liguistas dėmesys jo personai ir apie jį kuriami mitai smarkiai sutrumpino muziko gyvenimą.

BEDIEVIS. 2013-ųjų filmas apie jį vadinasi „Velnio smuikininkas“, o Paganini jame vaidina smuikininkas Davidas Garrettas. Filme Garrettas griežia ne prasčiau už italą, ir niekas tame neįžvelgia mistikos: aišku, kad vyras daug dirbo stengdamasis prilygti Paganini. Tačiau herojaus amžininkai netikėjo darbu ir talentu, jie manė, kad taip griežti galima tik pardavus sielą nelabajam. Klausimas buvo nediskutuotinas, tik nuomonės skyrėsi: vieni tvirtino, kad pats Niccolò derėjosi su Liuciferiu, kiti – kad jo mama.

ŽMOGŽUDYS. Mitui apie sandorį su velniu reikėjo patvirtinimų. Atsirasdavo klausytojų, kurie teigdavo, kad scenoje šmėžavo kažkas su kanopomis. Tačiau menininką ir kitaip buvo galima demonizuoti. Pavyzdžiui, skleidžiant paskalas apie jo neva siaubingą charakterį (žmogžudys, mizantropas, prievartautojas, pabaisa) arba kuriant kitas istorijas. Jos buvo naivios, bet populiarios; Paganini kartais net bijodavo išeiti į gatvę.