Niujorke renginio metu užpultas Salmanas Rushdie: 75-erių rašytojas subadytas peiliu

Salmanas Rushdie ir akimirka po užpuolimo / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Salmanas Rushdie ir akimirka po užpuolimo / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS, Žmonės.lt
2022-08-12 20:03
AA

Britų rašytojas Salmanas Rushdie (75), dėl savo kūrybos sulaukęs Irano grasinimų jį nužudyti ir priverstas slapstytis, penktadienį buvo užpultas per renginį scenoje Niujorke, pranešė vietos policija ir įvykio liudininkai.

Socialiniuose tinkluose paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip žmonės puola padėti S.Rushdie per incidentą Šotakvos apygardoje.

„Ką tik įvyko šiurpiausias dalykas... – Salmanas Rushdie buvo užpultas scenoje, – vienas įvykio liudininkas parašė socialiniuose tinkluose. – Amfiteatras buvo evakuotas.“

„Įtariamasis vyras užbėgo ant scenos ir užpuolė Rushdie bei jį klausinėjusį asmenį. Atrodo, kad Rushdie buvo sužalotas kaklas; jis buvo sraigtasparniu išgabentas į vietos ligoninę. Jo būklė dar nežinoma“, – sakoma policijos pranešime.

Niujorko valstijos gubernatorė Kathy Hochul sakė, kad S.Rushdie gyvas, ir gyrė jį kaip „asmenį, kuris dešimtmečius praleido kalbėdamas tiesą galingiesiems“.

„Smerkiame bet kokį smurtą ir norime, kad žmonės jaustų laisvę kalbėti ir rašyti tiesą“, – pridūrė ji.

Valstijos policijos pareigūnas, budėjęs per renginį Šotakvos institute, kur S.Rushdie turėjo pasakyti kalbą, įtariamąjį sulaikė. Taip pat nurodoma, kad rašytoją kalbinęs renginio vedėjas buvo sužeistas į galvą.

Policija nepateikė jokių detalių apie įtariamojo tapatybę arba galimus atakos motyvus.

Šotakvos institutas, rengiantis meno ir literatūros programas ant ežero kranto įsikūrusioje bendruomenėje maždaug už 110 km į pietus nuo Bafalo, savo pranešime nurodė bendradarbiaujantis su teisėsauga ir gelbėjimo tarnybomis po šios incidento.

Dešimtmetis slapstymosi

Rašytojas, kuriam dabar 75-eri, sulaukė žinomumo, kai 1981 metais išėjo jo antrasis romanas „Vidurnakčio vaikai“ (Midnight's Children), pelnęs tarptautinį pripažinimą ir apdovanotas Britanijos prestižine Bookerio premija už nepriklausomybės laikų Indijos pavaizdavimą.

Tačiau Indijoje nepraktikuojančių musulmonų šeimoje gimęs S.Rushdie buvo priverstas slapstytis, kai 1989-aisiais tuometis Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ruhollah Khomeini paskelbė fatvą, kurioje paragino musulmonus nužudyti šį rašytoją, teigdamas, kad jo 1988 metų romanas „Šėtoniškos eilės“ (The Satanic Verses) įžeidžia islamą.

Už S.Rushdie, kuris yra ateistas, nužudymą buvo pasiūlyta premija, kuri galioja iki šiol.

Kai kurie musulmonai mano, kad šioje knygoje demonstruojama nepagarba pranašui Muhammadui.Jungtinės Karalystės vyriausybė suteikė S.Rushdie policijos apsaugą, kai keli jo kūrinių vertėjai ir leidėjai buvo nužudyti arba mėginta juos nužudyti.

Rašytojas beveik dešimtmetį slapstėsi – nuolat keisdavo gyvenamąją vietą ir negalėdavo pasakyti savo vaikams, kur yra apsistojęs.

S.Rushdie lengviau atsikvėpti galėjo tik 10-o dešimtmečio pabaigoje, kai Iranas 1998 metais paskelbė, kad jo nužudymo nepalaikytų.

Rašytojas dabar gyvena Niujorko valstijoje ir yra iškilus žodžio laisvės gynėjas. Be kita ko, jis tvirtai palaikė Prancūzijos satyrinį leidinį „Charlie Hebdo“, kai 2015 metais islamistai Paryžiuje nužudė virtinę jo darbuotojų.

Šio savaitraščio skelbtos Muhammado karikatūros provokavo musulmonų įtūžį visame pasaulyje.

Literatūros renginiai, kuriuose dalyvaudavo S.Rushdie, neretai sulaukdavo grasinimų ir boikotų. 2007 metais sprendimas suteikti jam riterio titulą išprovokavo protestus Irane ir Pakistane. Pastarojoje šalyje vienas ministras pareiškė, kad užgauta garbė pateisina mirtininkų sprogdintojų išpuolius.

Salmanas Rushdie (13 nuotr.)
+7