Nomeda Marčėnaitė: „Skanduotė „Lietuva – lietuviams“ yra labai slidi ir pavojinga“

Nomeda Marčėnaitė / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.
Nomeda Marčėnaitė / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Šiemet Nepriklausomybės atkūrimo diena, Kovo 11-oji, Vilniuje bus švenčiama su dar didesniu užmoju nei kasmet. Iniciatyva „Švęskime laisvę“, prie kurios prisijungė daug žinomų Lietuvos žmonių ir atlikėjų, kvies kiekvieną norintį pasipuošti trispalve ir saulėta nuotaika pasijusti šventės dalimi. Viena renginio vedlių tapo ir menininkė bei televizijos laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė.

Neįprasto sau darbo ėmusis moteris portalui Žmonės.lt prisipažino itin nemėgstanti mitingų ir demonstracijų, tačiau šią progą vadina išskirtine. Pasak N.Marčėnaitės, svarbiausia žinia, kurią norima pranešti ta, jog gera gyventi nepriklausomoje šalyje.

„Dalyvavimas įvairiose demonstracijose man yra mažiausiai priimtinas užsiėmimas. Tačiau pastaruoju metu pastebėjau, kad mes kuo toliau, tuo mažiau švenčiame. Neberengiame vaikų gimtadienių, draugų švenčių nešvenčiame... Apskritai praktiškai nebešvenčiame. Gavusi pasiūlymą pirmiausia pati suabejojau. Tačiau pasvarsčiusi supratau, kad Kovo 11-oji man yra didelė šventė, kuri yra labai svarbi“, – atvirai pasakojo žinoma moteris.

Laisvė – kaip oras

Anot Nomedos, ji nebeįsivaizduoja suvaržyto gyvenimo, kai nebuvo nei žodžio, nei judėjimo laisvės, tad mano, kad reikia vertinti šiandieną. „Mes, paskendę kasdienybėje užmiršome, kokį turtą turime, persigėrėme liūdesiu ir skepsiu. Pasitūsinkim per tą Kovo 11-ąją, praleiskime gerai tą dieną! Tegu „Švęskime laisvę“ programoje dalyvauja tie, kas nori, juk dabar tie laikai, kai niekas nieko neverčia, o tik kviečia“, – šypsojosi ji. Dvasinius dalykus vertinanti televizijos vedėja svarstė, kad lietuviai yra laisvi jau taip ilgai – 22 metus –, kad pradeda pamiršti kitokią būseną. „Laisvė kaip oras. Kai ji yra, tai atrodo norma, o kai jos ima trūkti – žmogus dūsta“, – teigė N.Marčėnaitė.

Mes, paskendę kasdienybėje užmiršome, kokį turtą turime, persigėrėme liūdesiu ir skepsiu. Pasitūsinkim per tą Kovo 11-ąją, praleiskime gerai tą dieną!

Ji prisipažino, dažnai nerandanti laiko dalyvauti renginiuose dėl didelio užimtumo, tačiau šįsyk atidėjusi visus planus. „Darbus padėjau į šoną, nustojau maivytis ir tapau vedle, nors man šis pavadinimas ir nelabai patinka“, – juokėsi moteris.

Be N.Marčėnaitės prie iniciatyvos „Švęskime laisvę“ prisidėjo „įvairių pasaulių“ žmonės – operos solistas Vytautas Juozapaitis, muzikantas Arnoldas Lukošius, didžėjai Tomas Boo, Mark Splinter, Vaiper Despotin, gatvės šokių mėgėjai ir daugybė kitų. Pasak Nomedos, tokia atlikėjų įvairovė – demokratijos pavyzdys.

„Kai vienoje vietoje atsiranda daug skirtingų žmonių – tai geriausias demokratijos požymis. Jei mano ir V.Juozapaičio požiūriai kitais klausimais nesutampa, tai nereiškia, jog negalime vienytis dėl nepriklausomybės. Nepriklausomybė nėra nuosavybė. Man nepatinka, kai renginys orientuojamas į vieną socialinį sluoksnį, amžiaus grupę. Norisi, kad Kovo 11-osios šventė būtų visuotinė“, – kalbėjo ji.

Nepriklausoma Lietuva – visų

„Mes taip ilgai kovojome dėl nepriklausomybės, kad iš pradžių isteriškai buvo bandoma ją pasidalinti. Bet nepriklausomybė priklauso visiems – ir menininkams, ir mokslininkams, ir vaikams, ir seneliams. Kokios bebūtų mūsų pažiūros ar amžius, ši šventė yra bendra, juk gyvename toje pačioje valstybėje“, – vienybės idėją skleidė N.Marčėnaitė.

Gėjai taip pat yra Lietuvos piliečiai.

Žinoma moteris teigė, esą tai, kad „Švęskime laisvę“ kai kur pristatoma kaip alternatyvioji Kovo 11-osios šventė, yra gana keista. „Atsirado priešprieša, Žmogaus teisių stebėjimo institutas net keletą metų negavo leidimo šiam renginiui. Bet po trejų metų bylinėjimosi leidimas gautas ir švęsti ketina patys įvairiausi žmonės. Girdėjau nuogąstavimų, kad bus gėjų eitynės. Jų nebus, jos rengiamos atskirai. Tačiau gėjai taip pat yra Lietuvos piliečiai. O pasigirdo įvairių kalbų, net norėta šventę uždrausti“, – stebėjosi ji.

Pasak Nomedos, dalyvaudama renginyje „Švęskime laisvę“ ji nori pasisakyti ne prieš kažką, o už – už demokratiją, laisvę gyventi taip, kaip nori. „Lietuva yra visiems, Lietuva yra visų. Ta skanduotė „Lietuva – lietuviams“, sakyčiau, yra labai slidi ir pavojinga. Šventė bus šventiška, nenoriu, kad tai būtų panašu į religinį veiksmą. Aš dalyvauju tik ten, kur yra paisoma visų žmonių“, – teigė laidų vedėja.

„Švęskime laisvę“ programa Kovo 11-ąją:

16 val. Žmonės renkasi Gedimino prospekte nuo Nepriklausomybės iki Vinco Kudirkos aikštės. Pramogų salelėse įvairiose prospekto vietose pasitinka grupės „Skyders“, „Amberlife“, moksleiviai siuva trispalvę, šokėjai demonstruoja breiko sugebėjimus, šiuolaikinį šokį, mušami afrikietiški būgneliai, žmonės vaišinami kava ir arbata.

16.30 val. Gedimino prospektu eisena pajuda Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (prie Lukiškių aikštės) link – nuo Nepriklausomybės aikštės žmones lydės Nomeda Marčėnaite, o nuo V.Kudirkos aikštės – Arnoldas Lukošius.

17 val. Atidaromi Lietuvos muzikos ir teatro akademijos langai ir drauge su maestro Vytautu Juozapaičiu sugiedama Tautinė giesmė. Po jos rengėjai kvies šildytis kava ir arbata šokant pagal didžėjų Mark Splinter, Tomu Boo, Swix ir Vaiper Despotin muziką.

18 val. Renginio pabaiga.

Renginių žemėlapį rasite paspaudę čia.