Nuaidėjo iškilminga „Auksinių scenos kryžių“ ceremonija: apdovanoti teatro mohikanai ir jauni talentai

Antrus metus iš eilės Klaipėda tampa reikšmingiausių teatralų apdovanojimų vieta. Į uostamiestį vėl rinkosi garsiausi teatrų kūrėjai. Apdovanojimų ceremoniją vainikavo „Auksinio scenos kryžiaus“ nominacija už gyvenimo nuopelnus, įteikta aktorei Reginai Varnaitei. Daugiausiai reikšmingiausių teatro apdovanojimų šiemet pelnė Lietuvos nacionalinis dramos teatras.
Šiemet „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų ceremonija surengta vos prieš metus po rekonstrukcijos atvertame Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre.
Taip pat skaitykite: „Auksinių scenos kryžių“ iškilmės pajūryje: ant raudono kilimo – scenos žvaigždės ir garbūs svečiai
Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija iš 93-ių pateiktų pasiūlymų išrinko „Auksinių scenos kryžių“ nominantus už 2024 m. kūrybą pagal atskiras kategorijas. Šiemet yra 20 kategorijų: vėl įtraukta nominacija už dramaturgiją, bei mažos formos spektaklius.
Apdovanojimų komisijos narys Gytis Padegimas teigė, kad kasmet vyksta diskusijų apie teatrinį sezoną, sulaukiama kritikos. Ir tai natūralu.
Pradedančiuoju menininku šiemet tapo Justinas Vinciūnas už spektaklio „Atidaryk duris“ režisūrą, Nacionalinis Kauno dramos teatras.
Kategorijoje „Lėlių ir objektų spektaklis“ laureatėmis tapo Kata Csató ir Julija Skuratova už lėlių spektaklį „Nuomojamas butas“, Vilniaus teatras „Lėlė“. J.Skuratova, atsiimdama apdovanojimą, pasždžiaugė, kad Lietuvoje, kitaip nei Vengrijoje, saugomas laisvas žodis ir kūrėjai gali laisvai kurti.
Už „Technologijas ir dizainą“ įvertintas Eugenijus Sabaliauskas už spektaklio „Quanta“ šviesos dizainą, Lietuvos nacionalinis dramos teatre.
Nominacijoje „Muzika“ apdovanotas Mantas Mockus, už muziką spektakliui „Atidaryk duris“, Nacionalinis Kauno dramos teatre.
Pradėjusiais metais apdovanojimų organizatoriai buvo sulaukę nemažai kritikos, kad dramaturgai vis pamirštami.
Po metų pertraukos sugrįžo nominacija „Dramaturgija“. „Auksinis scenos kryžius“ atiteko Birutei Kapustinskaitei už pjesę „Stand-up'as prasmei ir beprasmybei“, Lietuvos nacionalinis dramos teatre.
Praėjusių metų geriausio moters vaidmens geriausia kūrėja tapo Vitalija Mockevičiūtė už Motinos vaidmenį spektaklyje „Stand-up'as prasmei ir beprasmybei“, Lietuvos nacionalinis dramos teatre. „Būsim laisvi, jei būsim drąsūs, būsim laisvi, jei aukosime Ukrainai“, – savo kalbą baitė aktorė.
Nominacijoje „Spektaklis vaikams ir jaunimui“ apdovanojimas atiteko Gabrieliui Zapalskiui už spektaklį „Aš vejuos vasarą“, Vilniaus Keistuolių teatre. Jis dėkojo savo tėvams, broliui – simboliška, bet G.Zapalskiui spektaklį buvo statę „Aš vejuos vasarą“ dar vaikystėje. „Ačiū ir Aidui Giniočiui, kad patikėjo“, – kalbėjo laureatas.
Teatro Mohikanui Valentinui Masalskiui buvo įteiktas „Auksinis scenos kryžius“ už nepagrindinį vyro vaidmenį. Apdovanojimas atiteko už Daktaro Hofrato Berenso ir Minhero Peperkorno vaidmenis spektaklyje „Užburtas kalnas“, Valstybinis jaunimo teatras. Šiuo metu aktorius vieši Ukrainoje, kur lanko savo buvusius studentus ir atvykti negalėjo.
Nominacijoje „Nepagrindinis moters“ apdovanota Nijolė Mirončikaitė už Majos vaidmenį spektaklyje „Migla“, Valstybinis Šiaulių dramos teatre. „Noriu palinkėti jums kantrybės ir vilties. Sulauksite 84-erių metų, išdirbsite teatre 60 metų ir viskas bus gerai“, – juokavo aktorė.
Geriausiu Lietuvos baletu soliste tapo Julija Stankevičiūtė už vaidmenis baletuose „Parkas“ ir „La strada“, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatre.
Nominacijoje „Kostiumų dizainas“ įvertinimo sulaukė Liucija Kvašytė už spektaklio „Sugrįžimas“ kostiumų dizainą, Klaipėdos dramos teatre. Atsiimdama apdovanojimą ji padėkojo likimui už galimybę dirbti mėgstamą darbą.
„Auksinis scenos kryžius“ atiteko solistei Gabrielei Bukinei už Mimi vaidmenį operoje „Bohema“, Kauno valstybinis muzikinis teatre, Sesers Andželikos vaidmenį operoje „Sesuo Andželika“, Antonijos vaidmenį operoje „Hofmano istorijos“, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatre. Atsiimdama apdovanojimą ji prisiminė savo vaikystę ir nusiuntė linkėjimą savo mažajai aš ir palinkėti, kad meilė teatrui niekada neišblėstų.
Metų šokėja tapo Ester Bega už vaidmenį spektaklyje „Prarasti prisiminimai“, Kauno šokio teatre „Aura“. Dėkodama už apdovanojimą ji kalbėjo angliškai ir dedikavo šį apdovanojimą savo šeimai, padėkojo teatro vadovei Birutei Letukaitei.
Metų režisieriumi tapo Łukasz Twarkowski už spektaklio „Quanta“ režisūrą, Lietuvos nacionalinis dramos teatre, bendradarbiaujant su „Onassis Stegi“ menų centru Atėnuose, Antverpeno „De Singel“ teatru, tarptautiniu teatro festivaliu „Boska Komedia“, Nacionaliniu Brno teatru Čekijoje, Adomo Mickevičiaus institutu Lenkijoje.
Vyro vaidmens nominacijoje „Auksinis scenos kryžius“ atiteko Arturui Svorobovič už Kaligulos vaidmenį spektaklyje „Kaligula“, Vilniaus senasis teatre. Tai buvo pirmas spektaklis šiame teatre kurtas lietuvių kalba. Kaip teigė teatro vadovas Audronis Imbrasis, dar ir dabar diskutuojama, kokia kalba kurti spektaklius.
Choreografijos nominacijoje apdovanotas Lukas Karvelis. „Auksinis scenos kryžius“ jam atiteko choreografiją šokio spektakliui „Kur krantas“ (Nepriklausoma šokio meno organizacija „Be kompanijos“).
Atminimo ženklas „Boriso Dauguviečio auskaras“ šiemet atiteko aktoriui Dominykui Vaitiekūnui, kuris neseniai kūrė muzikinį projektą kurtiesiems. „Noriu palinkėti, kad bent teatras turėtų erdvės žmogiškam kontaktui ir empatijos“, – sakė jis, atsiimdamas apdovanojimą.
Nominacijoje „Scenografija“ laureatu tapo Fabien Lédé už spektaklio „Quanta“ scenografiją, Lietuvos nacionalinis dramos teatre.
Mažos formos spektaklio nominacijoje „Auksinis scenos kryžius“ atiteko Pauliui Markevičiui už spektaklį „Café existans“, projektas „Tolyn Gilyn“. Jis padėkojo savo mokytojui Benui Šarkai ir prašė paploti visiems mokytojams. „Šį spektaklį kūrėme kaip užuovėją nuo to košmaro, kuris vyksta“, – teigė P.Markevičius.
Nominacija už viso gyvenimo nuopelnus atiteko aktorei legendai Reginai Varnaitei.
Aktorė pati atsiimti neatvyko, atvažiavo atžalos. padėką sakė R.Varnaitės anūkas. „Būdavo keista ir labai malonu, kai einant pasivaikščioti - staiga nepažįstami žmonės šypsodavosi jai“, - kalbėjo R.Varnaitės vaikaitis.