Jei ne pandemija, vilnietis verslininkas, inžinierius Andrius LIDEIKIS (32) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentas Gerardas SOKOLOVAS (24) taip ir nebūtų susipažinę. Juos suvedė begalinis troškimas prisidėti prie kovos su koronavirusu – kartu jie sukūrė 3D spausdintuvu atspausdinamą plaučių ventiliavimo įrenginį.
Prietaisas jau sukurtas ir atlieka savo funkciją, tačiau vis dar yra tobulinamas ir testuojamas. Nepaisant to, lietuvių darbas jau spėjo atkreipti britų nacionalinio transliuotojo BBC dėmesį ir laimėjo trijų tūkstančių eurų paramą Baltijos šalių hakatone „Hack the Crisis“. Beje, Andrius šiame renginyje pirmiausia planavo pristatyti robotą, galintį gabenti daiktus ir dezinfekuoti aplinką, tačiau apsistojo ties plaučių ventiliavimo aparatu – nusprendė, kad būtent jo dabar labiausiai reikia žmonijai.
„Jo veikimo technologija, pagrįsta osciliuojančiu vožtuvu, gana sena, medicinoje pradėta taikyti po Pirmojo pasaulinio karo. Šiais laikais ligoninėse tokios nenaudoja – dabar ten pažangesnės elektroninės sistemos, bet šis aparatas atlieka savo funkciją – padeda plaučiams ventiliuotis“, – aiškina 3D spausdintuvų dirbtuvių „Tausan Robotics“ įkūrėjas Andrius. Kam to reikia? Naujajam koronavirusui patekus į apatinius kvėpavimo takus, ertmės užpildomos uždegiminiu skysčiu, audiniai randėja, praranda elastingumą. Plaučiams negalima leisti suglebti – kitaip gali būti, kad net pasveikus kvėpuoti bus sunkiau.