Nuo plikimo kenčia ir moterys – „stebuklingi“ šampūnai ne išeitis
Plaukų slinkimas, retėjimas ir plikimas – itin dažna problema, galinti pasireikšti bet kuriame amžiuje. Didžiausia klaida, pasak specialistų, bandyti susigrąžinti plaukus kosmetikos priemonėmis.
„Užuot išsiaiškinę tikrąsias plaukų netekimo priežastis, moterys ir vyrai dažnai ieško „stebuklingo“ šampūno, kuris sustabdytų plaukų slinkimą ar išspręstų kitas galvos odos problemas. Deja, bet delsimas ir savigyda dažnai tik pablogina esamą situaciją“, – teigia „Grožio chirurgija“ dermatovenerologė Aušrinė Ramanauskaitė.
Priežastys gali nustebinti
Specialistė pastebi, kad plaukų slinkimas, retėjimas ar plikimas nesirenka nei pagal amžių, nei pagal lytį – dėl įvairių priežasčių ši problema paliečia net pačius mažiausius.
„Praktiškai visi žmonės tam tikru gyvenimo etapu turi vienokių ar kitokių su plaukais susijusių problemų. Dažniausiai žmones vargina plaukų slinkimas, retėjimas, plikimas, ankstyvas žilumas, plauko kokybės pokyčiai, plauko apimties mažėjimas, taip pat galvos odos niežėjimas, pleiskanojimas, bėrimai. Mano pacientai – ir kūdikiai, ir senjorai. Deja, kaip ir daugelis ligų, plaukų slinkimas ir retėjimas dažnesnis tarp moterų“, – sako dermatologė-trichologė.
Pasak jos, tam tikrose amžiaus grupėse ar priklausomai nuo lyties gali pasireikšti būdingesnės problemos, tačiau dažnai šios ribos susimaišo. Pavyzdžiui, paauglystėje gali prasidėti genetinis hormoninis plaukų retėjimas (androgeninis plikimas). Vyresniame amžiuje moteris plaukų slinkimas dažnai vargina po gimdymo ar žindymo, o vyrams dažniau pasireiškia androgeninis (genetinis hormoninis) plikimas.
Pavasarį ir rudenį daugumai žmonių plaukai slenka intensyviau.
Specialistės teigimu, reakcinis plaukų slinkimas gali pasireikšti dėl trumpalaikio ir ilgalaikio streso, didelio šoko, hormonų svyravimo, įvairių ligų ir uždegiminių procesų organizme, medikamentų vartojimo, operacijų, chemoterapijos, fizinio išsekimo, psichologinių ir psichikos sutrikimų bei griežtos dietos.
„Reikia nepamiršti ir fiziologinio plaukų slinkimo, kuris priklauso nuo plaukų augimo ciklų, sezono – pavasarį ir rudenį daugumai žmonių plaukai slenka intensyviau. Be to, moterims, kaip ir vyrams, gali pasireikšti androgeninis plikimas, nulemtas hormonų pertekliaus.“
Kada kreiptis pagalbos?
Paprastai per dieną žmogus praranda iki 100–150 plaukų, tačiau dėl įvairių priežasčių šis skaičius gali gerokai išaugti. Kartais tai nulemia netinkamai pasirinktos ar nekokybiškos plaukų priežiūros bei formavimo priemonės, taip pat neigiamos įtakos plaukams gali turėti per dažnas jų tiesinimas, garbanojimas, džiovinimas, įtemptos šukuosenos.
Visgi, kur kas dažniau plaukų sveikata priklauso nuo bendros žmogaus organizmo būklės. A. Ramanauskaitės teigimu, netiksliai išsiaiškinusios plaukų slinkimo priežastį, neretai moterys baiminasi dažyti plaukus, kasdien trinkti galvą šampūnu. „Plaukų svogūnėliai yra įsitvirtinę apie 3–4 mm po oda, o ilgų plaukų siekia net paodžio audinius, todėl plaukai yra apsaugoti nuo cheminių medžiagų, naudojamų dažant, poveikio.“
Ilgalaikis negydomas plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą. Į gydytoją būtina kreiptis ilgai nelaukiant, jei: intensyvus plaukų slinkimas užtrunka ilgiau nei 3 mėnesius, galvos oda gausiai pleiskanoja, niežti, atsiranda galvos odos paraudimų, išplikimo židinių, pūlinukų.
Pacientams skiriami kraujo tyrimai, atliekamas mikroskopinis tyrimas ar pasėlis, o jei reikia – ir odos biopsija. Remiantis tyrimų rezultatais, paskiriamas individualus gydymas: vietinio poveikio priemonės (šampūnai, losjonai, tepami vaistai) arba sisteminis gydymas (geriami vaistai, vitaminai ir papildai), injekcinės terapijos arba alternatyvios priemonės, pavyzdžiui, lazerinis gydymas.
„Kartais pakanka sureguliuoti mitybą ar vartoti vitaminus, kitais atvejais prireikia vartoti vaistus arba pasitelkti mezoterapijos, PRP procedūras.“