„Nusivylusių namų šeimininkių“ aktorė išgirdo nuosprendį: už grotų praleis dvi savaites
Aktorė Felicity Hufman (56) – ne vienintelė garsenybė, apkaltinta JAV universitetų kyšininkavimo skandale. Moteris pirmoji išgirdo jos laukiančią bausmę – už grotų teks praleisti 14 dienų.
Aktorė turės sumokėti ir 30 tūkst. dolerių baudą ir 250 valandų atlikti viešuosius darbus. Be to, vienerius metus moteris bus griežtai prižiūrima ir turės daug apribojimų.
Išgirdusi teisėjos nuosprendį, Felicity Huffman atsiprašė studentų ir jų tėvų, teigdama, kad pripažįsta savo kaltę ir labai to gailisi.
„Pažeidžiau įstatymus ir nėra jokių paaiškinimų ar pateisinimų mano veiksmams. Taškas“, – rašoma aktorės išplatintame pranešime spaudai.
Skandalas, sukrėtęs ne tik Holivudą, susijęs su itin jautriomis temomis – vaikų studijomis, paminta amerikietiškosios svajonės samprata (esą atkakliu darbu gali turėti viską, tačiau šiuo atveju darbas nieko nereiškė, o tėvų milijonai turėjo didžiulę įtaką), na ir neribotomis elito galimybėmis, seniai erzinančiomis vidurinę klasę. Ne veltui ir kaltinimai pateikti ne tik dėl sukčiavimo, bet ir dėl moralinių nuostolių.
Norėdami įtaisyti atžalas į prestižinius universitetus turtingi ir įtakingi žmonės – Holivudo žvaigždės, teisininkai, verslininkai, medikai, samdomi garsių bendrovių vadovai – nesirinko priemonių. Tyrimą atliekantys pareigūnai jau pavasarį, kai buvo prakalbta apie skandalą, sakė, kad tai didžiausio masto sukčiavimas JAV švietimo srityje – per pastaruosius aštuonerius metus rūpestingi tėvai (byloje figūruoja penkiasdešimt žmonių) kyšiams išleido apie 25 milijonus JAV dolerių. Vienkartinė įmoka galėjo siekti net 6,5 milijono, vidutinė – apie 200 tūkstančių.
Tiek mokėjo ne Felicity – ji viso labo parėmė labdaros fondą 15 tūkstančių dolerių (taip buvo pridengiami kyšiai). Nedidelė auka už tai, kad jos dukters Sophios (18) testų atsakymai būtų pataisyti. Patikėtinis arba padėjo merginai per egzaminą, arba pataisė atsakymus vėliau, tad rezultatas buvo 400 taškų geresnis nei ankstesnis ir leido jai patekti į reikiamą koledžą. Panašiai Huffman su vyru aktoriumi Williamu H. Macy (69) ketino pasirūpinti ir jaunyle Georgia (17), bet vėliau apsigalvojo. Taigi – Macy ir pati Sophia liko niekuo dėti (pareigūnai teigia, kad dauguma vaikų nenutuokė, ko griebėsi tėvai, norėdami išleisti juos į mokslus), kaltinimai pateikti tik šeimos motinai.
Panašia schema – atrasti nesamus sportinius vaikučių nuopelnus ir taip lengviau patekti į universitetus – naudojosi ir kiti kaltinamieji. Į ją buvo įvelti garsiausių universitetų (nuo Jeilio iki Stanfordo) treneriai ir darbuotojai, galintys manipuliuoti dokumentais. FTB ir kitų bylą nagrinėjančių struktūrų duomenimis, per visą Ameriką nusikalstamoje schemoje dalyvavo apie 300 žmonių.
Nusikalstama veika apkaltinta ne tik garsioji aktorė, tačiau ji – viena labiausiai matomų istorijos personažų. Buvo kalbama apie griežtas bausmes: 20 metų kalėjimo (viso šio reikalo organizatorius, buvęs studijų konsultantas Williamas Singeris gali už grotų praleisti 65 metus). Ji jau buvo areštuota, paskui paleista už užstatą: Huffman sumokėjo ketvirtį milijono dolerių. Nors turint galvoje, kad Huffman ir Macy bendras turtas vertinamas 65 milijonais, suma neturėjo išgąsdinti.
Kitas dalykas – visuomenės pasmerkimas ir pažeista reputacija. Felicity Huffman jau ištrynė savo socialinių tinklų paskyrą (atžalos, kurioms tėvai taip norėjo padėti, irgi sulaukia savosiose ne švelnių žodžių), nežinia, kaip bus dėl darbo pasiūlymų. Tai yra greičiausiai jų nebebus. Balandį turėjo pasirodyti komedija „Otherhood“, kurioje Huffman vaidina motiną iš pasiturinčio priemiesčio, netikėtai užgriūvančią Niujorke gyvenančius suaugusius vaikus, bet vargu ar publika norės ją žiūrėti. Ypač tos pačios motinos iš priemiesčių, įsitikinusios, kad Felicity ir kitų galingų bei įtakingų atžalos užėmė universitetuose jų vaikų vietas.
Nusivylę amerikiečiai nesiskundžia – nusivylę amerikiečiai eina į teismą. Ir tokia nusivylusi vieniša motina mokytoja Jennifer Kay Toy iš San Fransisko jau pateikė kolektyvinį 500 milijardų dolerių (!) ieškinį kyšininkavusiems tėvams. „Dabar suprantu, kad vienintelis mano sūnus nepateko į koledžą ne dėl to, jog per mažai stengėsi ar nesimokė, bet dėl to, kad kai kurie turtuoliai nusprendė, jog galima meluoti, apgaudinėti, vogti, papirkinėti ir taip nutiesti kelią savo atžaloms į gerą universitetą“, – emocingai teigiama pareiškime.