Nustebsite sužinoję, kas yra geriausias vitamino D šaltinis

Įdegis  / Organizatorių nuotr.
Įdegis / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio remiamas turinys
2018-06-06 16:41
AA

Pastaruoju metu apie vitamino D naudą ir jo trūkumo pavojus kalbama kone kasdien. Jau bene kiekvienas žino, kad vitamino D deficitas gali sukelti tokias ligas, kaip depresija, peršalimas, astma, diabetas, osteoporozė, vėžiniai susirgimai.

O tinkamas vitamino D kiekis organizme ne tik padeda apsisaugoti nuo jų, bet ir padeda reguliuoti svorį bei pagerina sporto rezultatus, bendrai stiprina organizmo imunitetą, padeda įsisavinti kalcį. Ypač šio vitamino trūksta šiaurinių šalių gyventojams, tad gydytojai vis dažniau rekomenduoja pasitikrinti vitamino D kiekį ir esant jo trūkumui papildyti šio vitamino atsargas.

Vitamino D šaltiniai

Gydytojai ir mokslininkai išskiria tris pagrindinius vitamino D šaltinius: ultravioletiniai spinduliai, maistas ir papildai. Nedideli vitamino D kiekiai randami riebioje žuvyje, kiaušiniuose, mėsoje, kai kuriose šiaurinėse šalyse netgi pienas praturtinamas vitaminu D. Tačiau gauti reikiamą vitamino D kiekį iš maisto labai sunku, nebent tektų išgerti neįsivaizduojamą pieno kiekį kiekvieną dieną.

Žmogaus organizme vitaminas D natūraliai gaminasi būnant saulėje ir gaunant tam tikrą kiekį ultravioletinių spindulių, todėl jis dažnai vadinamas „saulės vitaminu“. Tačiau šiaurinėse šalyse saulėtų dienų būna nepakankamai, kad vitamino D atsargas galima būtų papildyti ištisus metus. Ypač žiemos metu saulė nepakyla į reikiamą aukštį, kad už D vitamino gamybą atsakingi UVB spinduliai pasiektų šiaurinių šalių gyventojus.

Trečias vitamino D šaltinis – maisto papildai. Vaistinėse galite rasti įvairiausių formų šio vitamino papildų – geriamieji lašiukai, kramtomosios tabletės, kapsulės, kartą per mėnesį geriamos ampulės ir pan. Ir šiai dienai gydytojai nustatę vitamino D trūkumą dažniausiai rekomenduoja vartoti vitamino D papildus, bet ar tai efektyviausia išeitis?

Papildai ar ultravioletiniai spinduliai?

Prieš keletą metų atliktas Švedijos mokslininkų tyrimas (https://www.vitamindcouncil.org/uvb-therapy-vs-supplementation-for-vitamin-d-deficiency/) nustatė, kad UVB spindulių terapija yra kur kas efektyvesnis vitamino D deficito gydymo būdas, nei papildai. 36 pacientai, turintys vitamino D trūkumą, 6 savaites dalyvavo tyrime, kuriame vieni tris kartus per savaitę visam kūnui gaudavo UVB spindulių terapiją, o kiti kiekvieną dieną gerdavo 1000 TV (tarptautinių vienetų) vitamino D ir 1000 mg kalcio.

Po 6 savaičių mokslininkai nustatė, kad žymiai didesnį vitamino D kiekį turėjo tie pacientai, kurie gaudavo ultravioletinių spindulių. Jų vitamino D kiekis vidutiniškai pakilo nuo 7,7 ng/ml iki 30 ng/ml, o papildus gėrusių asmenų pokytis buvo nuo 9,3 ng/ml iki 24,2 ng/ml. Taip pat, ultravioletinių spindulių terapija naudinga tiems, kas dėl malasorbcijos sindromo negali įsisavinti vitamino D per virškinamąjį traktą kartu su papildais.

Soliariumas / Organizatorių nuotr.

Soliariumai ir vitaminas D

Lieka pagrindinis klausimas – kur gauti ultravioletinių spindulių ištisus metus, kad pasigamintų reikiamas vitamino D kiekis? Tam atsakymo ėmėsi ieškoti šiaurinių šalių mokslininkai iš Kanados ir Švedijos. Ir vieni, ir kiti atliko išsamius tyrimus, kurių metu buvo įrodyta, kad vitaminas D gaminasi soliariumuose, nes juose yra gaunamas reikiamas UVB spindulių kiekis.

„Naudojantis soliariumais kontroliuojami spinduliai apima beveik 100% odos, kas padidina vitamino D gamybos efektyvumą,“ teigia Dr. Samantha Kimball, pagrindinė autorė ir Pure North S’Energy fondo Kalgarijoje mokslinių tyrimų direktorė. „Mes atradome, kad įmanoma efektyviai pakelti vitamino D lygį iki norimo kiekio, sekant Kanados Sveikatos Ministerijos nurodymus. Bet yra ir rizikos faktorių bet kokiam santykiui su UV spinduliais, ar tai būtų pasisavinama tiesiogiai iš saulės spindulių, ar soliariumų lempų.“ Todėl svarbu paminėti – kad visuomet svarbus saikas.

Kanados ir Švedijos mokslininkams gali paantrinti ir Lietuvos medicinos mokslų daktaras, gydytojas-urologas Vytautas Kamarauskas. Jis teigia, kad soliariumuose gauname ultravioletinius spindulius, kurie padeda organizmui gamintis vitaminą D, todėl žiemą tai yra nepakeičiamas šio vitamino šaltinis. Žinoma, labai svarbu saikingas ir atsakingas deginimasis, taip pat kaip ir deginantis saulėje.