Nutukę naminiai gyvūnai

Čihuahua šunelis / Fotolia nuotr.
Čihuahua šunelis / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Dievinate savo šunelį ar katinėlį, rūpinatės juo ir kaip įmanydamas lepinate? Jei niekaip neatsispiriate liūdnam amsiaus žvilgsniui, kai valgote šokoladą, o murklys ėsti gauna vidurnaktį, prieš jums atsigulant miegoti, šis straipsnis kaip tik jums! Sužinokite, ką daryti, jei jūsų augintinis nutukęs, ir kiek kalorijų per dieną turi gauti jūsų šunelis ar katinėlis.

Naminių gyvūnų nutukimo prevencijos asociacijos atlikto tyrimo duomenimis, 52,5 proc. šunų ir 58,3 proc. kačių turi antsvorio arba yra nutukę. Vadinasi, maždaug 80 mln. JAV šunų ir kačių gresia su padidėjusiu svoriu susijusios sveikatos problemos arba rimtos ligos: diabetas, osteoartritas, hipertenzija ir vėžys. Kaip teigė veterinaras endokrinologas Markas Petersonas, naminių gyvūnų nutukimas kelia didžiulę grėsmę jų sveikatai. „Antsvoris mūsų augintiniams sukelia diabetą, kuris šiandien pasiekė epidemijos lygį. Geriausia prevencinė priemonė – išlaikyti normalų gyvūno svorį. Patikėkite, daug lengviau išvengti cukrinio diabeto nei gydyti jį.“

Veterinaras dietologas ir vidaus ligų specialistas Joe Bartgesas pabrėžia, kad daugelis naminių gyvūnėlių savininkų nepripažįsta, kad jų augintinis turi antsvorio. „Apklausos metu maždaug 45 proc. kačių ir šunų šeimininkų tikino, kad keturkojis draugas yra normalaus svorio, nors veterinarai teigė priešingai. Daugelis gyvūnų savininkų buvo sukrėsti sužinoję, kad jų gyvūnėlis turi antsvorio. Jie tiesiog to nemato“, – pasakojo veterinaras.

Ar žinojote, kad vos 2 kg antsvorio jūsų šuneliui ir 1 kg katei padidina riziką susirgti antrojo tipo cukriniu diabetu, kvėpavimo ir širdies ligomis, osteoartritu, vėžiu, ypač pilvo organų. Specialistai tikina, kad nutukę naminiai gyvūnai trumpiau gyvena nei normalaus svorio augintiniai, jie būna mažiau energingi ir ne tokie linksmi.

Šunelis meta svorį

Niekada savarankiškai nemažinkite šuneliui duodamo maisto kiekio prieš tai nepasitarę su veterinaru. Kartais antsvoris gali būti susijęs su rimtomis ligomis, kuriomis galbūt serga jūsų augintinis. Būtinai apsilankykite pas veterinarą ir atlikite išsamius tyrimus. Jis pasakys, kiek keturkojis draugas turėtų sverti, ištirs, ar gyvūnas neturi rimtų sveikatos problemų. Veterinarai teigia, kad saugiausia per mėnesį svorį sumažinti 3–5 proc. Jei šunelis sveikas, galite pradėti skaičiuoti kalorijas ir keisti kasdienę jo rutiną ilgindami pasivaikščiojimų lauke ir aktyvių žaidimų laiką.

Idealus šuns svoris (kg) Per dieną gaunamų kalorijų kiekis (kcal)
4–5 210
6–7 270
8–9 340
10–11 410
12–13 480
14–16 550
17–18 615
19–20 680
21–22 750
23–25 820
26–27 890
28–29 950
30–31 1020
32–34 1090
35–36 1160
37–38 1230
39–42 1300
43–45 1430

* Tai yra orientacinė lentelė. Dėl tikslaus kalorijų kiekio ir svorio metimo būtina pasikonsultuoti su veterinaru.

Per parą šuo turi gauti vidutiniškai 100 g baltymų, 25 g riebalų, 350 g angliavandenių. Daugiausia baltymų yra piene, avižose, mėsoje, žuvyje, miežiuose, kviečiuose. Pagrindinis angliavandenių šaltinis yra vaisiai, bulvės ir daržovės. Į pašarą reikėtų įberti natrio druskos (15–20 g per dieną). Kasdien šuniui galima sušerti 300 g kvietinės ir ruginės duonos.

Atsiminkite, kad negalima iš karto šuneliui skirti dietos – prie jos gyvūnas turi būti pratinamas savaitę. Jei norite, kad šunelis noriai ėstų jam siūlomą maistą, galite pašildyti jį ir paskaninti raudonėliais, česnakais, įdėti omega-3 riebalų rūgščių turinčių papildų, įpilti lašišų aliejaus.

Kaip priversti šunį daugiau judėti ir mažiau ėsti

  • Maisto dubenėlį perkelkite į kitą vietą, kad šunelis, norėdamas užkrimsti, turėtų pakilti iš guolio ir paėjėti šiek tiek tolėliau. Gali būti ir taip, kad tinginys geriau neužkandžiaus, nei pasikels iš guolio.
  • Pasitelkite įvairiausius žaislus – tikrai atrasite tokį, kuris sudomins keturkojį draugą. Užimkite šunelį bent 10–15 minučių 2 kartus per dieną. Eksperimentuokite ir suprasite, kas labiausiai patinka jūsų draugui.
  • Kai augintinis reikalauja maisto, pabandykite užimti jį kuo nors kitu, kad pamirštų alkį.
  • Jei dubuo tuščias ir jūsų šuo maldauja ėdalo, įberkite 10–15 granulių sauso ėdalo. Galbūt jam tiek pakaks alkiui numalšinti.
  • Pabandykite augintiniui duoti morkų, brokolinių kopūstų, salierų ir smidrų. Šunys mėgsta traškų maistą.
  • Pasiūlykite šviežio vandens, o ne maisto.

Katinėlis atsikrato antsvorio

Jei apsilankę pas veterinarą sužinojote, kad jūsų katinėlis yra nutukęs (naminė katė turėtų sverti 3–6 kg), atminkite, kad jokiais būdais negalima staiga sumažinti jo dienos maisto kiekio. Katinų fiziologija yra kitokia nei žmonių ar šunų – jei jie nevalgo ilgiau kaip dvi dienas iš eilės, gali išsivystyti gyvybei pavojinga kepenų liga. Būtent dėl ​​šios priežasties, prieš pradėdami skaičiuoti kalorijas, turite pasitarti su veterinaru.

Idealus katės svoris (kg) Per dieną gaunamų kalorijų kiekis (kcal)
3–4 150
5 170
6 190

* Tai yra orientacinė lentelė, dėl tikslaus kalorijų kiekio ir svorio metimo būtina pasikonsultuoti su veterinaru

Kaip tikrų mėsėdžių, kačių organizmas naudoja maistines medžiagas, gautas iš mėsos. Kasdieniame kačių ėdale turi būti apie 35 proc. angliavandenių, 25–40 proc. baltymų ir 25–65 proc. lipidų ir vitaminų. Kaip ir šunelius, kates prie naujos dietos reikia pratinti palaipsniui – veterinarai pataria visiškai maistą pakeisti per dvi savaites.

Reikia atsiminti, kad katės, kitaip nei šunys ar žmonės, nėra linkusios bėgioti ir intensyviai praleisti laisvalaikio, būti žmogaus draugu ir nuolatos su juo pramogauti. Jas gamta sukūrė puikiomis medžiotojomis, kurios beveik neišeikvoja energijos ieškodamos grobio ir retai nuklysta nuo savo teritorijos. Mūsų naminės katės yra mažesnės laukinių kačių versijos.

Kaip paskatinti katę daugiau judėti ir rečiau ėsti

  • Dubenėlį su maistu pastatykite vis kitoje vietoje, kad katė turėtų galimybė susimedžioti „grobį“.
  • Kai tik turite galimybę, pramogaukite su kate. Jos ypač mėgsta žaisti su ilgomis plunksnomis, popieriniais maišeliais, kamuoliukais ar bet kuo kitu, kas patraukia jų dėmesį. Žaisti su kate galite ir žiūrėdami televizorių, valgydami ar skaitydami.
  • Jei katė atkakliai reikalauja maisto, į jos dubenį įberkite kelis sauso ėdalo gabaliukus. Galbūt jai to pakaks, kad numalšintų alkį ir eitų savo keliais.
  • Į tuščią dubenėlį įpilkite vandens. Tikėtina, kad palakusios, kurį laiką nebenorės ėsti.

Jei vadovausitės šiais patarimais ir veterinaro nurodymais, jūsų pūkuotas draugas normalų svorį pasieks per 6–8 mėnesius. Atminkite, kad per mėnesį katė turėtų netekti iki 450 g.

Pasak Naminių gyvūnų nutukimo prevencijos asociacijos įkūrėjo veterinaro Ernie Wardo, privalome laimėti karą su nutukimu. „Nutukimas yra sparčiausiai auganti sveikatos problema. Mūsų tikslas – padėti gyvūnams ir žmonėms ilgiau ir sveikiau gyventi, išvengti skausmo ir išmokti tinkamai maitintis bei aktyviai leisti laisvalaikį. Atsiminkite, kad nuo jūsų priklauso šunelio ar katinėlio gyvenimas ir jo kokybė“, – tikina veterinaras.


Remtasi www.petobesityprevention.com